kabakyemegi.com https://www.kabakyemegi.com Kabak Yemeği, Tarifi ve Malzemeleri tr-TR hourly 1 Copyright 2020, kabakyemegi.com Fri, 12 Jul 2013 00:00:00 +0000 Thu, 27 Feb 2020 00:00:00 +0000 60 Kabak Çekirdeği Kalori https://www.kabakyemegi.com/kabak-cekirdegi-kalori.html Sun, 14 Oct 2018 16:59:58 +0000 Kabak çekirdeği kalori değeri içeriğinde bulunan B, E vitamini, potasyum, magnezyum, fosfor, mangan, selenyum, çinko bakımından zengin bir besindir. Yağlı olduğundan fazla tüketiminden kaçınılmalıdır. bir avuç kabak çek Kabak çekirdeği kalori değeri içeriğinde bulunan B, E vitamini, potasyum, magnezyum, fosfor, mangan, selenyum, çinko bakımından zengin bir besindir. Yağlı olduğundan fazla tüketiminden kaçınılmalıdır. bir avuç kabak çekirdeği yeterlidir olacaktır. Kabak çekirdeği birçok fazla bireyin severek yediği kuru yemişler içerisindedir. Acaba bu severek tükettiğimiz kabak çekirdeğinin kalorisi kaç ve perhizde kilo yapar mı sorularına cevapları bu yazıda bulacaksınız.
 
Kabak Çekirdeği Kaç Kalori Bir avuç kadar kavrulmuş kabak çekirdeği 112 kalori miktarına sahiptir. 100 gram ise 560 kalori değeri içermektedir. Bir avuç kadar kabak çekirdeği 2 dilim ekmek ile eşdeğerdir. Bu nedenle tüketirken ölçüye dikkat etmelisiniz. Bilhassa rejim yapıyorsanız tüketeceğiniz kabak çekirdeğinin gün içerisinde en çok 15-20 gramı geçmemesine itina gösteriniz. 

Kabak Çekirdeği KaloriKabak Çekirdeğinin Besin Değerleri
 • Karbonhidrat(g ); 2,8 gr
 • Protein(g ); 4,9 gr
 • Yağ(g ); 9,1 gr
 • Lif(g ); 1,8 gr
1 avuç (20 gram) kabak çekirdeği besin değeri içerisinde tahmini olarak 5 gram protein yer alır. Bu miktar ise gündelik protein ihtiyacınızın % 10'u demektir. Sizin uzunca zaman tok hissetmenizi sağlar, egzersiz sonrasında tükettiğiniz zaman yağların yakılarak işlenmesini kolaylaştırır fazla olan yağların depo edilmesini azaltır. 

Kabak Çekirdeği Kilo Yapar mı: Kabak çekirdeği kilo vermenize yardımcı olabileceği gibi kilo almanıza da neden olabilmektedir. Bunun sebebi ise kabak çekirdeğinin fazla kalori miktarına sahip olmasıdır. İtinalı tüketirseniz zayıflatır, yararları bulunur ama çok fazla yeme kilo yapar diyebiliriz. Kabak çekirdeğini genellikle zayıflamaya destekçi gıdalar arasında görebilirsiniz. Fakat kabak çekirdeğinin kilolar üzerindeki tesirini rastlamak için kontrollü bir pozisyonda tüketmelisiniz. Öbür bitkisel protein içerir gıdalara yönelik çok fazla ekstra proteine sahiptir. Ölçülü bir pozisyonda tüketildiğinde diyette yenir ve önemli oranda fayda sağlayıcı tesirleri bulunur. Ama abartıya kaçmayalım.
]]>
Kabak Yetiştiriciliği https://www.kabakyemegi.com/kabak-yetistiriciligi.html Mon, 15 Oct 2018 04:01:51 +0000 Kabak Yetiştiriciliği, Kabak, yetiştirildiği mevsimler ve değerlendirilme biçimine göre diğer sebzelere göre büyük oranda farklılık gösteren bir tür yazlık sebze çeşididir. Ülkemizde  yetiştiriciliği en çok da yaz Kabak Yetiştiriciliği, Kabak, yetiştirildiği mevsimler ve değerlendirilme biçimine göre diğer sebzelere göre büyük oranda farklılık gösteren bir tür yazlık sebze çeşididir. Ülkemizde  yetiştiriciliği en çok da yaz aylarında ve son zamanlarda örtü altında yapılmakta olan yetiştiricilik sayesinde kış aylarında da bütün sene boyunca yapılabilmektedir.

Toprak isteği, oldukça ağır olan ve kumlu topraklar hariç her çeşit toprakta yetiştirilebilen kabak, geçirgen, suyu tutma özelliği fazla olan mineral ve organik maddelerle zenginleştirilmiş killi toprakları çok sever. Toprağın pH oranı 6-7 civarında olması da verimi artırır. 

Toprak hazırlığı ve ekim dikim aşaması, kabak ekimi yapılmadan önce bir ya da iki kez toprağın işlenmesi gerekir. Toprağın sıcaklığı 10-12 dereceye ulaştığında ekim ve dikim işlemi yapılabilir. Öncelikle yetiştirme kabına birer tane tohum ekilir. Dikim yapılmadan bir gün evvel fidelerin topraklı olarak dikilmesi için getirilecek olan kapların sulanması gerekir. Tohumlar dört beş yapraklı oldukları zaman dikme kaplarından çıkarılarak asıl dikilmek istenen yere dikilebilir. Toplu biçimde büyüyen kol salmayan kabak fidelerinin 60-80 cm sıra arası,  50-60 cm aralık mesafesi ile dikilmesi önerilir. Kışlık yetiştirecek olan kabakların ise fazla boy attıkları için 240-300 cm sıra arası, 60-140 cm sıra üzeri olacak biçimde dikilebilir.

Çapalama, işlemi hem toprağın havalanması hem de yabancı otları temizlemek amacıyla yapılabilir. İlk çapalamadan sonra duruma göre 2-3 hafta ara ile 3-4 defa yapılabilir. Çapalama işlemi yapılırken istenirse seyretme işlemi de yapılabilir. Seyreltme işlemi her ocakta en iyi gelişmiş olan bir ya da bitkinin durumuna göre iki dal bırakılarak yapılır.

Sulama, birçok sebzede olduğu gibi bitkinin güzel bir şekilde gelişmesi için ilk döller çıkıncaya kadar su verilmelidir. İklim koşulları kurak giderse aşırı olmayacak şekilde bitkinin ihtiyaç duyduğu kadar sulama yapılabilir. Bitki ilk meyve verdikten sonra ise sulama oldukça önemli hale gelir. Kabak meyvesinin oldukça hızlı büyümesi nedeniyle sulama işleminin 3-4 gün ara ile yapılması bitkilerin daha güzel gelişmesi ve verimi açısından oldukça önemlidir.

Kabak YetiştiriciliğiGübreleme, kabak organik besin maddelerinin fazla olduğu gübrelerden hoşlanır. Sonbahar mevsiminde veya ekim ve dikim aşamasından yaklaşık 1 ay önce dekara 3-4 ton olacak şekilde iyice yanmış çiftlik gübresi verilebilir. Kabak yetiştirilirken çeşidine göre dekara 8 -12 kg azotlu gübre, 48 kg kireç, 10-12 kg potasyum, 10-15 kg fosfor da verilebilir.

Tarımsal mücadele, kabak yetiştiriciliğinde yabancı otlarla mücadele en önemli konulardan biridir. Çapalama işlemi ile bu sorunun önüne geçilebilir. Uzun süre devam eden kuraklık ve aşırı orandaki nem bitkinin mantar hastalığı olmasına sebep olur. Kabakta en çok görülen hastalıklar, kabak mozaik virüsü, külleme, fusarium ve mildiyö hastalıkları, en çok görülen zararlılar ise, afit, kırmızı örümcek, nematod ve tripstir. Bu nedenle kabak yetiştiriciliğinde verimin iyi olması için mücadele yöntemlerinin düzenli bir şekilde yapılması gerekir.

Hasat, yazlık yetiştirilen kabakların hasat işlemi, kabağın çeşidinin normal büyüklüğünün üçte birine ulaştığında, 10-25 uzunluğunda olduğunda, aynı zamanda taç yaprakları meyvenin üzerinde iken de yapılabilir. Ancak kabağın içindeki çekirdekler oluşmaya başlamadan evvel hasat yapılması uygun değildir. Turfanda kabak üretiminde ise kabaklar daha küçükken hasat edilebilir. Bu sayede bitkideki meyve ağırlığının azalması ile bitkide oluşacak olan meyve sayısı artar. Hasat işlemi olgunluğa erişmiş olan kabak meyvelerinin sapları ile beraber bıçak yada makas yardımı ile kesilerek alınması ile yapılabilir. Hasat zamanı gelmiş olan kışlık kab]]> Sakız Kabağı https://www.kabakyemegi.com/sakiz-kabagi.html Mon, 15 Oct 2018 22:50:48 +0000 Sakız kabağı sarı çiçekli, iri dikenli tüyümsü yaprakları olan, Türkiye’mizin hemen hemen her bölgesinde 4 mevsim boyunca yetişebilmekte olan bir sebze çeşididir. Genellikle olgunlaşmaya başlamadan yediğimiz sakız Sakız kabağı sarı çiçekli, iri dikenli tüyümsü yaprakları olan, Türkiye’mizin hemen hemen her bölgesinde 4 mevsim boyunca yetişebilmekte olan bir sebze çeşididir. Genellikle olgunlaşmaya başlamadan yediğimiz sakız kabağı meyveleri, olgunlaşmaya bırakılırsa yaklaşık olarak 550-2400 gram kadar ağırlıkları olabilmektedir.

Sakız Kabağının Besin Değeri ve Nedir

200 gram sakız kabağının içerisinde yaklaşık olarak 190 gram su, 2.4 gram protein, 0.24 gram yağ, 6 gram karbonhidrat, 2.4 gram lif içerir. Ve yine 200 gram sakız kabağını tüketen birisi 34 kalori enerji kazanmış olur.

Sakız Kabağının İçerdiği Vitamin ve Mineraller Nelerdir

Sakız kabağının içerisinde yüksek seviyede C vitamini bulunmaktadır. Bunun yanı sıra A, B1, B2, B3, B5, B6 ve K vitaminleri bulunmaktadır. Aynı zamanda sakız kabağının içerisinde bakır, manganez, magnezyum, fosfor, potasyum mineralleri bulundurmaktadır.

Sakız Kabağı Faydaları Nelerdir

 • Sakız kabağı insanlar üzerinde besleyici özelliği yüksek, düşük kalorili, yüksek seviyede su içeren ve ayrıca kolay bir şekilde hazmedilebilen oldukça hafif bir sebze çesitidir.
 • Sakız kabağı içerdiği lifli yapısı nedeniyle bağırsakta ortaya çıkan tembelliğe ve kişilerde oluşabilen kabızlığa karşı çok iyi gelmektedir.
 • Sakız kabağı bağırsak uzvunu yumuşatıcı ve mideyi de rahatlatıcı bir özelliğe sahiptir.
 • Sakız kabağının saymış olduğumuz bağırsaklara olan etkisinin dışında, çok iyi bir şekilde idrar sökücü ve ödem atıcı etkiye de sahiptir.
 • Basuru ve prostatı olan kişilerin tedavisinde sakız kabağı kullanılabilmektedir.
 • Sakız kabağı oldukça hafif ve düşük kalorili bir sebze olduğundan dolayı diyet yapanların rahatlıkla kullanabileceği bir sebzedir.
 • Kan şekerini düzenler.
 • Aynı zamanda sakız kabağı gözlere de iyi gelebilmektedir.
 • Potasyum içeriği yüksek olduğundan dolayı hipertansiyona karşı etkilidir.

Ancak sakız kabağı seçimi yaparken dikkat edilmesi gerekmektedir. Eğer bir sakız kabağı yumuşak ise bayatlamış veya bayatlamak üzeredir. Bu nedenle sakız kabaklarının küçük ve orta boy olanlarını ve yeşil renkli olanlarını tercih ediniz. Kabuğu zedelenmemiş ve parlak bir şekilde yeşil renge sahip olanlarını tercih etmeye dikkat ediniz. Sakız kabağını soyarken de çok derin bir şekilde soymamaya dikkat edin.

Sakız Kabağı

Sakız Kabağı İle Hangi Yemekler Yapılabilir

Sakız kabağı tam bir yaz sebzesi olduğundan dolayı ve aynı zamanda besin değeri de oldukça yüksek olduğundan dolayı genellikle çiğ veya buharda pişirerek yenilmesi tavsiye edilmektedir. Sakız kabağı çiğ yenildikleri zaman, rendelenip salatalar içerisinde kullanılabilmektedir. Bunun dışında,

 • Mücver,
 • Sakız kabağı kızartması,
 • Sakız kabağı dolması,
 • Zeytinyağlı sakız kabağı yemeği,
 • Sakız kabağı böreği,
 • Sakız kabağı çorbası,
 • Sakız kabağı çiçeği dolması


]]>
Su Kabağı https://www.kabakyemegi.com/su-kabagi.html Tue, 16 Oct 2018 01:25:25 +0000 Su Kabağı, su kabağı kabakgiller familyasından dır. Sarmaşık gibi sarılarak uzayan bir bitki olduğu için asma kabağı olarak ta adlandırılır. Renginden, şeklinden ve boyutundan dolayı çok çeşitli su kabağı türü vardır. Su Kabağı, su kabağı kabakgiller familyasından dır. Sarmaşık gibi sarılarak uzayan bir bitki olduğu için asma kabağı olarak ta adlandırılır. Renginden, şeklinden ve boyutundan dolayı çok çeşitli su kabağı türü vardır. Genelde sap kısmı dar, alt kısmı ise daha geniştir.Bir çok ilimizde su kabağı yetiştiriciliği yapılmaktadır. Su kabağı ekilirken dikkat edilmesi gereken sağlıklı, dolgun, küflenmemiş, içi boş olmayan tohumlar tercih edilmelidir. Aksi taktirde verimlilik düşer yada kaliteli olmayan ürün elde edilebilir. Su kabağının ekim zamanı Şubat ayının sonunda başlar ve  Mart, Nisan, Mayıs, Haziran ayı başlarında da devam eder. Su kabağının yetişmesi ve gelişmesi için ideal toprak sıcaklığı 15 derecedir. Ekilen tohum sulama yapılırken su toprağa direkt değil azar azar toprağı aşındırmadan yapılmalıdır. Su kabağının dış kısmı odunsu bir yapıya sahiptir. Değişik şekil ve boyutta olabilirler. Uzun saplı, kısa saplı, çift boğumlu, elma şekilli, yuvarlak gibi. Türkiye'de yapılan ve TÜBİTAK tarafından desteklenen bir proje çalışmasında Türkiye genelinde toplam 418 farklı su kabağı çeşidi olduğu tespit edilmiştir.Ülkemizde en çok Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Hatay, Afyonkarahisar gibi illerde yetiştirilen su kabağı sebze olarak ta tüketilmektedir. Bazı ülkelerde de sebze olarak tüketilen su kabağının  olgunlaşmamış meyvesi toplanıyor, içi boşaltılıp haşlanıyor, kızartılıyor yada dolma gibi doldurularak yemeği yapılabiliyor. Farklı amaçlarla yetiştirilen su kabağından çok güzel süs eşyaları da yapılabilmektedir. Olgunlaşmış meyveler toplanıyor, içi boşaltılıyor ve hangi süs eşyası isteniliyorsa ona göre temizlenip şekillendiriliyor. Bu süs eşyalarından bazılarını şöyle sıralayabiliriz. 

Su KabağıSu Kabağından Yapılan Süs Eşyaları 
 • Gıda saklama kapları
 • Lambalar
 • Abajurlar
 • Avizeler
 • Kalemlikler
 • Mutfak eşyaları
 • Büro malzemeleri
 • Ve çeşitli müzik aletleri 
Su kabağının sanatsal açıdan da Bodrum Yalıkavak'ta 1990 yılından bu yana ayrı bir değeri ve yeri vardır.
]]>
Kavrulmamış Kabak Çekirdeği https://www.kabakyemegi.com/kavrulmamis-kabak-cekirdegi.html Tue, 16 Oct 2018 10:47:42 +0000 Kavrulmamış Kabak Çekirdeği, Bal kabağının içinden çıkarılan çekirdeklerin kurutulması ile elde edilen bir tür yemiştir. Kendine özgü bir tadı olan kabak çekirdeği genellikle çerez olarak tüketilir. Maliyet olarak diğe Kavrulmamış Kabak Çekirdeği, Bal kabağının içinden çıkarılan çekirdeklerin kurutulması ile elde edilen bir tür yemiştir. Kendine özgü bir tadı olan kabak çekirdeği genellikle çerez olarak tüketilir. Maliyet olarak diğer kuru yemişlere oranla daha uygun olması tüketim oranını artırmaktadır. Çerez olarak tüketilen kabak çekirdeği genellikle kavrulmuş olarak yenmektedir. Uzmanlar ise kabak çekirdeğinin her zaman çiğ olarak tüketilmesini önerir. Kabak çekirdeğinden gerekli fayda ancak o zaman elde edilir. Çünkü kabak çekirdeğinin kavrulmasının altında yatan asıl sebep çabuk bozulmasını önlemek içindir. Kabak çekirdeğinin lezzetinin yanı sıra sağlığa da pek çok faydası bulunur.

Kavrulmamış Kabak ÇekirdeğiKavrulmamış Kabak Çekirdeğinin Faydaları

Kavrulmamış kabak çekirdeği kalp sağlığını korumak açısından günde en az bir avuç tüketilmesi önerilen kuru yemişlerden bir tanesidir. Bir avuç kabak çekirdeği vücudun ihtiyacı olan ve vücuda fizyolojik fonksiyonlar sağlayan magnezyumun alınmasını sağlar.Bir su bardağı kadar çiğ kabak çekirdeği, bedenin ihtiyacı olan fizyolojik fonksiyonlar bakımından önem arz eden magnezyumu ihtiva etmektedir. Bu alınan magnezyum kalp sağlığı, kalp ve kan damarlarının gevşemesi, kan basınç seviyesinin olması gereken düzeyde kalması  açısından oldukça önem taşır. ayrıca kavrulmamış kabak çekirdeği içerisindeki magnezyum özellikle bağırsak rahatsızlığı çekenler için bağırsak fonksiyonlarının düzgün çalışmasını sağlar. Kavrulmamış kabak çekirdeği çinko açısından da oldukça zengindir. 

Cilt koruyucu etkisi, hücre çoğalması ve yenilenmesi açısından vücudun ihtiyaç duyduğu çinko oranı kabak çekirdeğinde bulunur. Vücuttaki çinko oranı azaldığında kişide soğuk algınlığı ve gribe yakalanma riski artar. Çinko ayrıca günlük yaşamı oldukça etkileyen stres ve depresyon gibi sorunlarla savaşmada da oldukça etkilidir. Kavrulmamış kabak çekirdeği demir bakımından en zengin üçüncü kuru yemiştir. Kırmızı kan hücrelerinin üretilmesinde çok önemli olan demir eksikliği yaşayan hastaların her gün bir avuç yemesi önerilir. Kavrulmamış kabak çekirdeği ayrıca omega-3 açısından zengin olduğu için şeker hastalarının belirli ölçülerde mutlaka tüketmesi önerilir. Yapılan araştırmalar sonucunda insülin seviyesini düzenlediği ortaya çıkmıştır. Yapılan araştırmalar sonucunda insülin seviyesini düzenlediği ortaya çıkmıştır. Diyabet rahatsızlığından kaynaklanan belirtileri azaltarak hastalığın artmasını engellemektedir. 

Omega-3 sayesinde vücuttaki şeker oranını düşürür, kalbi korur, kanın akışkanlık seviyesini yükseltir, yaşanabilecek damar tıkanıklığına karşı ve kötü kolesterole karşı oldukça etkilidir. Kavrulmamış kabak çekirdeği özellikle erkekleri yakından ilgilendiren prostat rahatsızlığına karşı koruma sağlar. Ayrıca yatmadan önce tüketilen kabak çekirdeği vücudun melatonin ve serotonin üretimi açısından önem taşır. Bu salgılar sayesinde daha rahat uyuma ve zihnen dinlenme gerçekleşir.

]]>
Diyet Kabak Mücver https://www.kabakyemegi.com/diyet-kabak-mucver.html Tue, 16 Oct 2018 22:56:28 +0000 Diyet Kabak Mücver, Kabak mücver in tadına doyulmaz lezzetini herkes bilir. Kalorisini düşürerek tadında hiç bir değişiklik olmadan yapacağımız bu mücveri diyetiniz de baş listelere alabilir siniz. Çok kolay ve çabuk hazırlan Diyet Kabak Mücver, Kabak mücver in tadına doyulmaz lezzetini herkes bilir. Kalorisini düşürerek tadında hiç bir değişiklik olmadan yapacağımız bu mücveri diyetiniz de baş listelere alabilir siniz. Çok kolay ve çabuk hazırlanan bu yemeği diyet dışında da alışkanlık haline getireceksiniz. Sağlıklı besinler tüketerek hem formunuzu koruyacak hem de sağlıklı kilo vereceksiniz. Bunun için tek yapmanız gereken bol su içmek ve acıktığınızda Diyet Kabak Mücveri yemenizdir. 

Diyet Kabak Mücver Malzemeleri 
 • 2 adet kabak
 • 1 yemek kaşığı toz haline gelmiş ekmek kurusu 
 • 1 yumurta
 • Göz kararı pul biber
 • Bir tutam tuz
 • İnce doğranmış maydanoz
Diyet Kabak Mücver Hazırlanışı 

Diyet Kabak MücverDiyet Kabak Mücver, İki adet kabağı rendeleyip suyunu sıkıyoruz. İçine bir yumurtayı kırıp harmanlıyoruz. Göz kararı pul biber ve göz kararı tuzu ekliyoruz. İnce kıyılmış maydanozları da ekleyip hamuru toparlamak için rondodan geçirilen ekmek kurusunu ekleyip hamuru toparlıyoruz. Daha sonra ceviz büyüklüğünde parçalar koparıp elimizde yuvarlıyoruz. Avuç içinde hafifçe bastırıp kızgın olan tavada arkalı önlü kızartıp yağı çekmemesi için peçete ile bastırıyoruz. Diyet kabak mücver, kızartılmış olarak pişirmek istemezseniz, mücverleri yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine dizerek önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında da pişirebilirsiniz. Böylelikle kalorisini daha çok düşürmüş olursunuz.
]]>
Süs Kabağı https://www.kabakyemegi.com/sus-kabagi.html Wed, 17 Oct 2018 14:38:56 +0000 Süs Kabağı, toprakta yetişen bir bitki türüdür. Toprakla, tarımla, bahçede sebze ve meyve ile uğraşan kişilerde çok nadir bakılan bir bitki türüdür. Süs kabağını çok seven kişileri de vardır. Süs kabağı orta Süs Kabağı, toprakta yetişen bir bitki türüdür. Toprakla, tarımla, bahçede sebze ve meyve ile uğraşan kişilerde çok nadir bakılan bir bitki türüdür. Süs kabağını çok seven kişileri de vardır. Süs kabağı ortadan ikiye ayırarak çekirdeği alınıyor hem çekirdeğini hemde süs kabağının içini güneşte kurutabiliyoruz. Bahçelerine dikip büyütüp sonra çekirdeğini kurutup onlardan yararlanan insanlarda vardır. Sıcak ve ılıman iklimlerde çok büyütülmektedir. Kurak ve soğuk kesimlerde çok fazla büyümez ve yetişemez. Büyük tarımsal alanlarda ve seralarda süs kabağı ile kimse uğraşmamaktadır. Sadece kendine özel bahçesi olan kişilerin kendilerine göre süs kabaklarını büyütmek ve çekirdeğinden yararlanmak isterler. Ama bunun sayısı gün geçtikçe azalıyor. Önceki yıllara bakacak olursak insanlar bahçesine, serasına daha çok ekmişlerdir. Eskiden bitkileri sulamak çok zor olduğu için süs kabakları daha iyi ve kolaya kaçabiliyor. Çünkü süs kabaklarını diğer meyve ve sebzeler gibi çok sulamak gerekmiyor. Çok su ihtiyacı duymayan bir bitki türüdür. Eskinin insanlarına göre süs kabakları çok daha değerlidir. Yeni çıkan sebze ve meyve tohumları çok olarak günümüze geldiği için süs kabakları biraz eski olarak kalma durumundadır. Ama süs kabağını çok seven kişiler ve unutmayanlar da vardır. Hala bahçelerinde tarlalarında büyüten kişiler vardır anca bu sayı eski yıllara bakarak çok azalmıştır. 

Süs KabağıSüs kabağının işlenip satılması 

Süs kabağından testi yaparak onu kullanılacak bir alet türü yaparak satan bir çok yer vardır. Süs kabağının içini tamamen boşaltıp içerisine lamba koyarak hem süs hem de evinizde avize olarak da kullanabilirsiniz. Bunu çok yapıp satan insanları görebilirsiniz. Süs kabaklarını ismine layık olarak süs olarak da değerlendiren kişiler vardır. Genellikle eskinin insanları süs kabaklarını evlerinin bir köşesine asıp onları süs olarak saklamışlardır. Süs kabaklarını kurutup değerlendiren insanlarda vardır. Kuruttuktan sonra boyayıp içini boşaltıp üstüne güzel bir resim çizerek daha görünümü alıcı bir hale getirebiliyorlar. Şehirlere gelen turistik yerlerde bunları yabancı turistlere de satabiliyorlar. Süs kabakları onların çok ilgisini çekiyor ve evlerine süs olarak alabiliyorlar. Süs kabağının içine ışık ve led yerleştirdiğimizde mükemmel bir görüntü oluşur avize ve gece lambası olarak kullanabilir ve satabilirsiniz.
]]>
Yufkasız Kabak Böreği https://www.kabakyemegi.com/yufkasiz-kabak-boregi.html Thu, 18 Oct 2018 13:10:27 +0000 Yufkasız Kabak Böreği, herkesin evde rahatlıkla bulundurabileceği ve marketlerden satın alabileceği malzemeler kullanılarak yapılır. İçerisinde yufka kullanılmaması tarifi, börek yapmaktan alıkoymaz. Oldukça pratik bir b Yufkasız Kabak Böreği, herkesin evde rahatlıkla bulundurabileceği ve marketlerden satın alabileceği malzemeler kullanılarak yapılır. İçerisinde yufka kullanılmaması tarifi, börek yapmaktan alıkoymaz. Oldukça pratik bir börektir. Çok fazla el oyalamadan hızlıca hazırlanır. İç malzemelerin hazırlanması da oldukça kolaydır. İçerisinde kabartma tozu ve yoğurt kullanılması böreğin daha kabarık ve daha yumuşak olmasını sağlar. Evde yufka bulunmadığı zamanlarda aniden gelen misafirler için kısa sürede hazırlanarak çayın yanında servis yapılabilir. Ayrıca hafta sonu kahvaltılarında da tercih edilebilir. Çocukların sevebileceği bir börektir. 

Yufkasız Kabak Böreği İçin Gerekli Malzemeler
 • 4 adet kabak
 • 4-5 dal taze soğan
 • 1 adet havuç
 • 1 adet patates
 • 1,5 su bardağı un
 • 2 adet yumurta
 • 1 adet yumurta akı 
 • Yarım demet dereotu
 • 1 su bardağı lor peyniri
 • 2 yemek kaşığı yoğurt
 • 1 paket kabartma tozu 
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • 1 çay kaşığı karabiber
 • 1 çay kaşığı pulbiber
 • Sıvı yağ
Üzeri İçin,
 • 1 adet yumurta sarısı
 • Sıvı yağ
 • Susam
Yufkasız Kabak BöreğiYufkasız Kabak Böreği Yapılışı

Yufkasız kabak böreği yapımı için geniş bir tava kullanılarak ister ocak üzerinde,  borcam kullanılarak ister fırında pişirebilirsiniz. Biz bu tarifte borcam kullanmayı tercih ettik. Börek yapımına geçmeden önce tüm malzemelerin ön hazırlığı yapılır. Kabakların, havuçların, patateslerin  kabukları soyularak iyice yıkanır. Yıkanan malzemeler rende ile rendelenir. Özellikle kabağın sularının süzülmesi için süzgece konularak bir kenarda bekletilir. Dereotu ve taze soğan saplarından ayıklanarak kesme tahtasında ince ince kıyılır. Hazırlanan tüm malzemeler lor peyniri ile birlikte derin bir karıştırma kabına alınarak iyice karıştırılır. Kasenin içerisine yumurtalar ve yoğurt da ilave edilerek karıştırma işlemine çırpıcı yardımıyla devam edilir. Hazırlanan harcın kıvamına göre un ilavesi yapılır. Bir miktar sıvı yağ, baharatlar ve kabartma tozu da ilave edilerek çok cıvık olmayan bir hamur elde edilir. Böreğin kıvamı çok koyu olursa içerisine bir çay bardağı süt ilavesi yapılabilir. Borcamın her tarafı margarin ile yağlanır. Hazırlanan börek harcı borcama dökülür. Üzeri için bir kenarda sıvı yağ ile birlikte yumurta çırpılır. Yumurta, fırça yardımıyla böreğin üzerine sürülür ve susam serpilir.  Önceden ısıtılmış 180-200 derecelik ısıdaki fırında yaklaşık olarak 20-25 dakika kadar pişirilir. Üzeri kızarınca fırından çıkarılan yufkasız kabak böreği bir süre oda sıcaklığında ılınması için beklenir. Daha sonra istenilen şekillerde dilimlenerek servis tabağına alınır ve sıcak olarak sunum yapılır. 

Afiyet Olsun.
]]>
Fırında Kabak Köftesi https://www.kabakyemegi.com/firinda-kabak-koftesi.html Thu, 18 Oct 2018 16:55:31 +0000 Fırında kabak köftesi, Kabak denince aklımıza ilk gelen basit yemeklerden bir mücverdir. Ancak bu lezzetli yiyecek bir kızartma türü olduğundan özellikle yaşlı ve bir takım hastalıkları olan kişilere ağır gelebilm
Fırında kabak köftesi, Kabak denince aklımıza ilk gelen basit yemeklerden bir mücverdir. Ancak bu lezzetli yiyecek bir kızartma türü olduğundan özellikle yaşlı ve bir takım hastalıkları olan kişilere ağır gelebilmektedir. Bu nedenle mücvere alternatif hafif yemekler arasında ilk akla gelenlerden Fırında kabak köftesi için 6 kişilik tarifimiz şu şekildedir;

Fırında kabak köftesi malzemeleri
 • 1 demet dereotu   
 • 6 kabak
 • 5 taze soğan   
 • Yarım demet maydanoz
 • 2 yumurta   
 • 1 çay bardağı zeytinyağı
 • 50 gr rendelenmiş kaşar peyniri   
 • 1.5 çay bardağı un
 • Yarım paket kabartma tozu   
 • 150 gr beyaz peynir
 • Karabiber  
 • Tuz
Fırında Kabak KöftesiFırında kabak köftesi hazırlanışı

Temizleyip rendelediğiniz kabakları süzgeçte 10 dakika süreyle bekletin. Suyunu Elinizle sıkarak iyice süzün. Kabaklar rendelendikten sonra iyice süzülmezse kabak suyunu salar. Bu durum sizi gereğinden daha fazla un eklemek zorunda bırakır. Bu da yemeğin tadını bozar. Dereotu ve maydanozu temizleyip kıyın. Beyaz peyniri ufalayın. Taze soğanları temizleyip doğrayın. 

Kabartma tozu, un, yumurta, zeytin yağı ve beyaz peyniri çukur bir kaba alıp karıştırın. Dereotu, taze soğan, maydanoz, karabiberi, tuz ve kabakları ilave edip iyice harmanlayın. Yağlanmış fırın tepsisine döktüğünüz karışımı güzelce yayın. 180 dereceye ayarlı önceden ısıtılmış fırında 10 dakika pişirin. Kaşar peynirini üzerine serpiştirip 10 dakika daha pişirmeye devam edin. Dilimledikten sonra sıcak veya soğuk servis yapabilirsiniz. Fırında kabak köftesi artık hazır, afiyet olsun.
]]>
Kabak Ağacı https://www.kabakyemegi.com/kabak-agaci.html Fri, 19 Oct 2018 05:56:06 +0000 Kabak Ağacı, Canlıların yaşamı ve devamlılığı için ağaçların varlığı önem arz etmektedir. Ağaçların varlığı gerek diğer canlıların yaşamsal devamlılığı için önemlidir. Ayrıca ağaçların varlığı e Kabak Ağacı, Canlıların yaşamı ve devamlılığı için ağaçların varlığı önem arz etmektedir. Ağaçların varlığı gerek diğer canlıların yaşamsal devamlılığı için önemlidir. Ayrıca ağaçların varlığı erozyon gibi doğal afetlerin yaşanmasında engel olmaktadır. Bunların yanı sıra bazı ağaçlar verdiği ürünler ile de insanlara ve diğer canlılara fayda sağlamaktadır. Birçok ağaç çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan biri de kabak ağacıdır. Kabak ağacının özellikleri şu şekildedir.

Kabak Ağacı Özellikleri 

Kabağa Dübba ve Kara da denildiği bilinmektedir. Kabak kelimesi sözlükte; Karpuz, küte ve salatalık gibi, bir kökün üzerinde dikilemeyen ağaçların hepsine verilen isimdir. Kabağın adı latince cucurbitadır. Kabakgiller ailesinden, meyvesi sebze olarak kullanılan, otsu bir bitki cinsidir. Kökü saçak kök şeklinde olmakla  birlikte gövdesi sürüngen, köşeli, ince ve çok uzundur. Üzerinde sert ve kısa tüyler bulunur kaktüs gibi. Yaprakları ceviz yaprağı gibi büyük ve tüylüdür. Çiçeklerin rengi ise sarıdır. Meyvesi etli ve bir o kadar suludur. İçerisinde kabak çekirdeği denen pek çok tohumu bulunmaktadır.

Kabak AğacıKabak Ağacı Faydaları

Kabak ağacının faydalarına bakacak olursak idrar söktürür ve idrar tutukluğunu giderir. Böbrek ve mesane iltihaplarını temizler. Böylece böbrekler  iyi çalışarak daha fazla kan temizleyeceklerdir. Erkeklerde prostattan doğan şikayetleri giderir. Mide ve bağırsaklara yumuşaklık verir aynı zamanda da kabızlığı giderdiği bilinir. Basura olanlar için faydalıdır. Tansiyon hastalığı olan kişilerde tansiyonu düşürdüğü gözlemlenmiştir. Göğsü yumuşatıp nefes alıp vermesini kolaylaştırır. Öksürüğü azaltmakla birlikte kesebilir.
]]>
Kabak Çekirdeği Kavurma https://www.kabakyemegi.com/kabak-cekirdegi-kavurma.html Fri, 19 Oct 2018 21:01:30 +0000 Kabak çekirdeği kavurma: Kabak çekirdeği kabak türlerinin tohumudur. Kabak çekirdeği içerdiği vitaminler, mineraller ile vücudun dostu olmuştur. Kabak çekirdeğinin içeriğinde Omega3, Omega6, magnezyum, demir, bakır, çink Kabak çekirdeği kavurma: Kabak çekirdeği kabak türlerinin tohumudur. Kabak çekirdeği içerdiği vitaminler, mineraller ile vücudun dostu olmuştur. Kabak çekirdeğinin içeriğinde Omega3, Omega6, magnezyum, demir, bakır, çinko, E vitamini B vitamini, K vitamini bulundurur. Günlük kavrulmuş kabak çekirdeği tüketilmesinde vücudun ihtiyacı olan mangenez ve magnezyumun ihtiyacının yarısını, demir, E vitamini ve bakır ihtiyacının çeyreğini karşılamaktadır.

Kabak çekirdeği genellikle kavrularak tüketilir. Kabak çekirdeği değişik yöntemlerle kavrulabilir. Kavururken daha lezzetli olması için bazı baharatlar ile harmanlayıp yapılabilir.

Kabak çekirdeği nasıl kavrulur: 

Kabakların ortasında bulunan tohum, çekirdekler çıkarılır.

 • Kabak çekirdekleri üzerinde bulunan kabak artıklarını iyice arındırılana kadar temiz su içerisinde yıkayarak temizlenmesi sağlanır.
 • Temizlenip üzerindeki kabak artıkları arınan çekirdekleri kaynayan tuzlu suya bırakılır ve 10 dakika haşlanması yapılır.
 • Haşlanan kabak çekirdeklerini bir süzgeç yardımı ile alarak bir temiz bezin üzerine konulur ve kuruması sağlanır. Çekirdeklerin üzerinde hiç su kalmaması gereklidir.
 • İyice Kurutulan kabak çekirdeklerini bir tepsiye alarak üzerine istenilen miktarda tuz serpilir ve az bir miktar zeytinyağı ilave edilerek harmanlanır.
 • Tuz ve yağla harman edilen kabak çekirdeklerini fırın tepsisine bir birine yapışmasını önlemek için üst üste gelemeyecek şekilde tepsiye yayılır.
 • Tepsiyi önceden 180 derecede ısıtılmış fırına yerleştirilip 10 dakika kavrulmasını bekleyin ve 10 dakika sonra tepsiyi fırında alarak çekirdekleri karıştırıp tekrar fırına verin. 5-6 dakika sonra fırında kabak çekirdeklerin izden bir tane alarak pişip pişmediğini kontrol edin. Piştiğini anladığınızda tepsiyi fırından çıkarıp çok az tuz ekleyerek soğumasını bekleyin.

Kabak Çekirdeği Kavurma

Kabak çekirdeği kavurması sade ve tuzlu olarak kavrulmuş çekirdek olur fakat dilerseniz baharatlı olarakda kabak çekirdeklerini kavurabilirsiniz.

Afiyet olsun.

]]>
Kabak Yemeği Kaç Kalori https://www.kabakyemegi.com/kabak-yemegi-kac-kalori.html Sat, 20 Oct 2018 03:11:58 +0000 Kabak Yemeği Kaç Kalori, özellikle kabak yemeği zeytinyağlı, kıymalı ve dereotu ile pişirildiği için kalori oranları birbirinden oldukça farklıdır. Kabak yemeği hem lezzetli hem de oldukça sağlıklı olan yemek çeşitlerinde Kabak Yemeği Kaç Kalori, özellikle kabak yemeği zeytinyağlı, kıymalı ve dereotu ile pişirildiği için kalori oranları birbirinden oldukça farklıdır. Kabak yemeği hem lezzetli hem de oldukça sağlıklı olan yemek çeşitlerinden birisidir. Kabak yemeğinin içerisine ilave edilen salça, sıvı yağ, dereotu ve domates gibi malzemelerden dolayı bir porsiyon kabak yemeği yaklaşık olarak 250 kaloriye denk gelmektedir. Ancak kabak yemeğinin içerisinde kullanılan yağ ve salçanın kullanım miktarına bağlı olarak yemeğin kalori değeri farklılık göstermektedir. Mesela çiğ kabağın 100 gramı yaklaşık olarak 40 kalori civarındadır. Özellikle kabak yemeğinin kalori oranının artmasına neden olan zeytinyağı ya da sıvı yağdır. Çünkü 1 çorba kaşığı kadar zeytinyağı takriben 120 kaloriye denk gelir. Çoğunlukla zayıflamak için başvuran kişilere hazırlanan diyet programlarında kabak yemeği diyetisyenlerin önerdiği sağlıklı yemeklerden birsidir. 100 gram civarında kabak vücudun ihtiyacı olan C vitamininin yaklaşık olarak %27'sini karşılamaktadır. Ayrıca kabak magnezyum, lif, potasyum ve B6 vitamini açısından en iyi kaynaklardan biridir.

Kabak Yemeği Kaç KaloriMalzemesine Göre Kabak Yemeği Kaç Kalori, zeytinyağı ile hazırlanan kabak yemeği folik asit, potasyum ve lif bakımından en iyi besin kaynağıdır. Kabak yemeğinin içerisine yaklaşık olarak 8 ile 10 yemek kaşığı zeytinyağı ile hazırlanmış bir porsiyon kabak yemeği 69 kaloriye denk gelmektedir. Kıyma ile hazırlanmış kabak yemeği besleyici olduğu kadar bir porsiyonunda takriben 464 kalori içermektedir. Ayrıca etli sebze yemeği olmasından dolayı öğle ve akşam yemeklerinde tüketilebilir. Dereotu ilave edilerek hazırlanan kabak yemeği 55 kaloridir. Dereotu ile pişirilen kabak yemeği zengin bir lif kaynağı olmasından dolayı sindirim sistemini düzenlerken, aynı zamanda kabızlık problemini de büyük ölçüde engellemektedir. Dere otlu kabak yemeği vücuttaki kan şekerinin dengelemede yardımcı olmaktadır. Kabağın özellikle antikanserojen etkisinden dolayı kanser hastalıklarına karşı koruyucu bir etkisi de bulunmaktadır. 
]]>
Kabak Çekirdeği Protein https://www.kabakyemegi.com/kabak-cekirdegi-protein.html Sat, 20 Oct 2018 14:35:11 +0000 Kabak çekirdeği protein açısından hem de B,E vitamini, potasyum, magnezyum, fosfor, mangan, selenyum, çinko bakımından zengin bir besindir. Yağlı olduğu için fazla tüketiminden kaçınılmalıdır. Bir avuç kadar kabak çeki Kabak çekirdeği protein açısından hem de B,E vitamini, potasyum, magnezyum, fosfor, mangan, selenyum, çinko bakımından zengin bir besindir. Yağlı olduğu için fazla tüketiminden kaçınılmalıdır. Bir avuç kadar kabak çekirdeği yeterlidir olacaktır. 

Kabak Çekirdeği Protein İçeriği ve Kabak Çiçeğinde Hangi Vitaminler ve Mineraller Vardır 

DV (Daily Intake Value) : Herhangi bir besin maddesinin gündelik ihtiyacımızın ne kadarını karşıladığını gösterir. Mesela bir çeşit yiyeceğin protein bakımından değeri DV %5 ise gündelik protein ihtiyacımızın % 5'ini karşılıyor demektir. 
 
100 gr Kabak çekirdeğinde bulunan protein değerleri
 • 541 kalori -DV %27 
 • Lif-DV %16 
 • Protein-DV %49 
 • 181 mgm Omega 3 yağ asidi 
 • 20703 mgm Omega 6 yağ asidi bulunur. 
Bunların haricinde kabak çekirdeği 
 • Manganez -DV %151 
 • Magnezyum-DV %134 
 • Fosfor-DV %117 
 • Demir-DV %83 
 • Bakır -DV %69 
 • K Vitamini-DV %64 
 • Çinko-DV %50 
 • Potasyum-DV %23 içerir. 
Kabak Çekirdeği ProteinKabak Çekirdeğinin İçeriğindeki Proteinin Yararları 
 • Bitkisel protein deposudur. 100 gram kabak çekirdeğinde tahmini 25 gram protein yer alır ki buda gündelik protein ihtiyacının yarısını giderir.  Kabak çekirdeği protein içeriği nedeniyle son zamanlarda kırmızı etin zararlarıyla alakalı yayınlar çoğalmaya başladı. Eğer vejetaryenseniz yada kırmızı et tüketmemeniz gerekiyorsa kabak çekirdeği tam sizlere yönelik. Yağ oranı çok fazla görünebilir fakat içerisindeki yağlar önemli oranda bizim için faydalı durumda olan doymamış yağlardır. 
 • Magnezyum ihtiyacımızı giderir. 100 gram kabak çekirdeği gündelik ihtiyacımızdan fazladan fazla magnezyum içerir. Peki magnezyum ne işe yarar Adale ve sinirsel sistemini tertip eder, kandaki şeker ölçüsü ve tansiyonu ayarlar, DNA, RNA, kemik ve diş imalatında kullanılır. 
 • Zengin tek potasyum kaynağı. Kabak çekirdeği protein nedeni ile uzman kişiler son günlerde daima içerisindeki potasyumdan ötürü muz öneriyorlar. Fakat kabak çekirdeğindeki potasyum ölçüsü muzu gölgede bırakmaya yetiyor. Potasyum adale kasılmasını, tansiyonu tertip etmeye yarıyor. Bunun yanında böbrek taşı oluşumunu ileri yaş grubundaki kemik kaybını engeller. 
 • Lif bakımından zengindir. Kabak çekirdeği lif bakımından çok zengin sayılır. Bu sayede hem kilo vermeye destekçi olacak hem de bağırsaklarınızı çalıştıracaktır.
]]>
Yoğurtlu Kabak Kavurması https://www.kabakyemegi.com/yogurtlu-kabak-kavurmasi.html Sat, 20 Oct 2018 18:19:21 +0000 Yoğurtlu Kabak Kavurması, Yüksek miktarda lif içeren kabak, küçükten büyüğe herkesin özellikle de bağırsakları tembel çalışan kişilerin tercih edilmesi gereken temel yiyecekler arasında yer alır. B1 ve C vitamini açısınd Yoğurtlu Kabak Kavurması, Yüksek miktarda lif içeren kabak, küçükten büyüğe herkesin özellikle de bağırsakları tembel çalışan kişilerin tercih edilmesi gereken temel yiyecekler arasında yer alır. B1 ve C vitamini açısından oldukça zengin, sodyum, demir, magnezyum, fosfor ve potasyum içermesi açısından da oldukça faydalı bir besindir. Diyet yapan kişilerin ve mideyi yormayacak yiyecekler tüketmesi gereken kişilerin beslenme listelerinde mutlaka olması gereken kabakla yapılan o kadar çok yemek çeşidi vardır ki saymakla bitmez. Oldukça hafif bir sebze olan kabak, hafif bir öğün geçirmek isteyenlerin gününü kurtarmasını sağlayacak olan lezzetli mi lezzetli bir sebzedir. Bu oldukça faydalı ve lezzetli sebze ile ne yapabilirim diye düşünenler için yoğurtlu kabak kavurması bir alternatif olabilir. Öğün aralarında, karnınız acıkmaya başladığında sağlıksız yiyecekler tüketmek yerine oldukça sağlıklı ve kısa bir zamanda hazırlayacağınız yoğurtlu kabak kavurması tarifi sayesinde midenizi şenlendirmeniz mümkün. Tabi ki sadece ara öğünde değil, ana öğün olarak da bu tarifi sofralarınızda bulundurabilir ve misafirlerinizi memnun edebilirsiniz. Bahar ve yaz mevsimine yakışan bir yiyecek çeşidi olan yoğurtlu kabak kavurması ile hem kalorisi düşük yiyecekler tüketmiş olacaksınız, hem de hafif bir şeyler ile karnınızı doyurmanın gönül rahatlığını yaşayacaksınız. Bugünkü menümüz olan yoğurtlu kabak kavurması tarifini hazırlamaya başlayalım. Kolay gelsin.

Yoğurtlu Kabak KavurmasıYoğurtlu kabak kavurması Malzemeler: 
 • 4 tane orta büyüklükte kabak
 • Yarım çay bardağı zeytinyağı 
 • 1 su bardağı süzme yoğurt 
 • 2 diş sarımsak 
 • 1 yemek kaşığı mayonez 
 • Bir tutam dereotu 
 • 1 tatlı kaşığı tuz 
 • 1 çay kaşığı pul biber
Yoğurtlu kabak kavurması yapılışı:

Öncelikle kabakları bol su ile iyice yıkadıktan sonra kabuklarını tırtıklı bir bıçak yardımı ile ya da kabak soyma aparatı ile soyun. Daha sonra rendenin iri kısmı ile kabakları rendeledikten sonra geniş bir tavanın içerisine zeytinyağını ilave edip rendelediğiniz kabakları zeytinyağı ile birlikte kısık ateşte karıştırarak kavurun. Bu arada 2 diş sarımsağı soyup rendeledikten sonra süzme yoğurt ve mayonez ile karıştırıp hazır edin. Kabaklar diriliğini yitirip yumuşadıktan sonra ocağın altını kapatın ve soğumasını bekleyin. Kabaklar soğuduktan sonra derin bir kabın içerisine yoğurtlu mayonezli karışımı ve kavurduğunuz kabakları ilave edip karıştırdıktan sonra güzel bir servis tabağının içerisine alıp üzerine pul biberi ve ince ince kıydığınız dereotu ile süsleyip servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun.
]]>
Kabak Sufle https://www.kabakyemegi.com/kabak-sufle.html Sun, 21 Oct 2018 06:04:48 +0000 Kabak sufle, Değişik kabak yemeği lezzetleri arayanlar için değişik bir lezzet olup, et yemeklerinin yanında görsellik açısından rahatlık ile servis edebileceğiniz bir yemektir. Kabak sebzesi içerisindeki bir çok vitamin ve min Kabak sufle, Değişik kabak yemeği lezzetleri arayanlar için değişik bir lezzet olup, et yemeklerinin yanında görsellik açısından rahatlık ile servis edebileceğiniz bir yemektir. Kabak sebzesi içerisindeki bir çok vitamin ve mineral açısından tüketilmesi gereken önemli sebzelerdendir. Bu yüzdende herkesin tüketmesi gereken bir besindir. Özellikle gelişim çağında olan çocukların tüketmesi hafıza gelişiminde etkilidir. Çünkü gelişim çağında olan çocukların hafıza gelişimleri çok önemlidir. Eğitim ve öğretim açısından çocukları besleyici yapısından ötürü mutlaka tüketilmesi gereken bir besindir.

Kabak sufle malzemeleri
 • Dört adet kabak,
 • Bir yemek kaşığı tereyağ,
 • Üç yemek kaşığı dolusu un,
 • Bir buçuk su bardağı tam yağlı süt,
 • Kaşar peyniri rendelenmiş,
 • Yarım çay kaşığı zeytinyağ,
 • Tuz,
Kabak SufleKabak suflenin yapılışı

Öncelikle kabaklar yıkandıktan sonra soyacak yardımı ile soyulmalıdır. Daha sonrasında el rendesi ile kabakların hepsi rendelendikten sonra suları sıkılacak şekilde toplar halinde parçalar ile kabak rendesi sıkılarak başka bir kase içerisine konulmalıdır. Daha sonra bir tava içerisine biraz zeytinyağ ilave ederek rendelediğimiz kabak topları tavanın içerisine ilave edilerek iyice kavrulur. Kabakların kavrulma işlemi bittiğinde üzerine tuz ilave edilerek tekrar bir iki defa karıştırıldıktan sonra ocaktan alınarak kenarda bekletilir. Diğer taraftan başka bir tava içerisine tereyağ erimesi için koyulduktan sonra içerisine un ilave edilerek kahverengimsi bir renk alana kadar karıştırarak kavrulmalıdır. 

Kavrulan unun üzerin süt ilave ederek  beşamel sos yapılır. Karışım kaynayıp homojen bir kıvam aldığında ocaktan alınarak oda bir kenarda bekletilir. Bir tarafta beklettiğimiz kavrulmuş kabak içerisi tereyağ ile yağlanmış borcam içerisine koyulur ve zemine dağıtılarak dibinin kabak ile kaplanması sağlanır. Daha sonra üzerine beşamel sos da gezdirerek döküldükten sonra en üstede rendelediğimiz kaşarlar serpiştirilerek hiç boş yer kalmayacak şekilde dağıtılır. Daha önceden 200 derecede ısıtılmış fırın içerisine hazırladığımız kabak sufle yemeğini sürdükten sonra ortalama olarak on dakika kadar pişirildikten sonra  kaşarların kızarması ile fırından çıkartılır. Artık kabak sufle yemeğimiz hazır ve servis edilebilirdir. Özellikle et yemeklerinin yanında servise eklenebilecek olan kabak sufle hem sağlıklı hemde lezzetli bir yemektir. Şimdiden afiyet olsun.
]]>
Kabak Kaç Kalori https://www.kabakyemegi.com/kabak-kac-kalori.html Sun, 21 Oct 2018 14:50:23 +0000 Kabak kaç kalori meydana geldiği suali kabak yemeğini seven bireylerin, kabak tatlısını seven bireylerin, kabak çekirdeğini seven bireylerin ve kilo verme amaçlı rejim yapan bireylerin merak ettiği sualler içinde bulunma
Kabak kaç kalori meydana geldiği suali kabak yemeğini seven bireylerin, kabak tatlısını seven bireylerin, kabak çekirdeğini seven bireylerin ve kilo verme amaçlı rejim yapan bireylerin merak ettiği sualler içinde bulunmaktadır. Kabak muhtevasında C vitamini ve B1 vitamini bakımından epeyce zengindir. Aynı zamanda kabağın içerisinde potasyum,fosfor, kalsiyum bulunmaktadır ve epeyce zengindir. Bununla beraber bitkisel protein, nişasta ve çinko içerir. Kabak lif bakımında da epeyce zengin bir besindir. Kabağın çok fazla faydası bulunmaktadır. Kabak bağırsaklara iyi gelmektedir. 

Besin Değerleri 100 gram. 1 Porsiyon için değerler
 • Karbonhidrat (g)  2.05 
 • Protein (g) 1.6 
 • Yağ (g) 0.4 
 • Lif (g) 1.1 
 • Kolesterol (mg) 0.0 
 • Sodyum (mg) 1.0 mg
 • Potasyum 200.0 mg
 • Kalsiyum 30.0 mg
 • Vitamin A  58.0 mg
 • Vitamin C  16.0 mg
 • Demir 1.5  mg
İdrar söktürücü özelliği epeyce çok olduğu benzeri hem de kabak kabızlığa da faydalı olan bir besindir. Aynı zamanda kabak ve kabak ile yapılmış olan yiyecekler mideyi ve bağırsakları yumuşatır. Yine kabak böbrek ve İdrar kesesi iltihaplarına epeyce iyi gelir. Kabak tüketimi basura ve prostata fayda veren bir besin türüdür. Kabağın hem de gerilen sinirleri yumuşatma benzeri bir özelliği bulunmaktadır. Fazla kan basıncını meydana iştirak eden kişiler kabak tüketimleri yardımıyla fazla tansiyonlarını düşürebilirler ve kan şekerleri fazla olan bireylerin kan şekerini yükseltemeye de destekçi olmaktadır. Kabağın bir öbür faydası da göğsü yumuşatır ve öksürük oluşumunu önler. Kansızlık amaçlı ciddi bir yere sahiptir. Kansızlık çeken kişilerde kan yapımını sağlamaktadır. Kabak kaç kalori cevabından ziyade kullanımı cinsel gücü ve doğurganlık arttırıcıdır. Kabak tohumu kurutularak kabak çekirdeği ismi ile kuru yemiş olarak kullanılabilmektedir. Zihin açıcı olarak da tüketilmesi önerilen besinler içinde bulunmaktadır. Kabak şayet sirke ile beraber faydalanılarak sürülürse uyuz kaşıntılarına epeyce iyi gelmektedir.  Kabak çekirdeği ise bağırsak kurtlarından kurtulmak açısından tüketilmelidir.  

Kabak Kaç KaloriKabak Kaç Kalori 
 • Zeytinyağlı kabağın bir porsiyonu hemen hemen 133 kaloridir. 
 • Pişmiş kabak hemen hemen 29 kaloridir. 
 • Kabak tatlısı bir porsiyon hemen hemen 202 kaloridir.  
 • Çiğ kabak 100 gram hemen hemen 40 kaloridir. 
Salça, dereotu, domates, zeytinyağı ve salça ile derlenmiş bir tabak kabak yemeği yaklaşık 250 kaloridir. Elbette bu malzemelerin ne civarı kullanıldığına ilişkili olarak yemeğin kalorisi azalır yada artar. Pişmemiş kabağın 100 gram kadarı 40 kcal meydana geldiği amaçlı yemekteki asıl kalori kullanılan zeytinyağından gelmektedir. Kabak kaç kalori bir orta kaşık zeytinyağı 119 kalori içerir. Rejim programlarında fazla önerilen kabağın 100 gramı gündelik C vitamini gereksiniminin %20'sini ve A vitamini gereksiniminin %27'sini giderir. B6 vitamini, potasyum, magnezyum ve lif amaçlı çok fazla güzel bir kaynaktır.
]]>
Kabak Çekirdeği https://www.kabakyemegi.com/kabak-cekirdegi.html Mon, 22 Oct 2018 00:12:24 +0000 Kabak çekirdeği, hemen her derde deva ve şifa kaynağı bir kuru yemiştir kabak çekirdeği. Bu makalemizde kabak çekirdeği hakkında neleri doğru, neleri yanlış yada eksik biliyoruz bunu açıklamaya çalışacağız.
Kabak çekirdeği, hemen her derde deva ve şifa kaynağı bir kuru yemiştir kabak çekirdeği. Bu makalemizde kabak çekirdeği hakkında neleri doğru, neleri yanlış yada eksik biliyoruz bunu açıklamaya çalışacağız.
Anavatanı Alakuşak Kelkin olan kabak çekirdeğinin faydası bilinçli tüketildiğinde çok fazladır. Kabak çekirdeği; kabak (cucurbita) türlerinin çekirdeği yani tohumudur. Kabak çekirdeğinde oldukça, dengeli omega 3 ve omega 6 yağ asitleri bulunmaktadır. Kabak çekirdeği aynı zamanda mükemmel bir mineraller kaynağıdır. Kabak çekirdeği %35 yağ, %38 protein, %25 karbonhidrattan oluşmaktadır. Bir bardak kabak çekirdeğinde 16 mg. kadar çinko bulunmaktadır. Bir avuç dolusu kabak çekirdeği günlük magnezyum ihtiyacının %46'sını, demirin %28 ini, manganezin %52 kadarını, çinkonun%17 sini ve proteinin %17 sini karşılamaktadır. Kabak çekirdeği alanin, glisin ve gulutamik asit gibi amino asit türleri bakımından da oldukça zengin bir kuruyemiştir. İşlem görmeden yani çiğ tüketildiğinde daha çok yarar sağlamaktadır. Kabak çekirdeğinde, tavuk etinde bulunan arganinden 4 kat fazla arganin bulunmaktadır. Arganin ise kalp damar sağlığını korumamızı, beyin aktivitelerimizin hızlandırılmasını, üreme organımızın korunmasını ve yaraların çabuk iyileşmesini sağlayan bir aminoasittir. Kabak çekirdeği mide bulantılarında,  deniz tutmalarında kullanılan etkili bir yöntemdir. Kabak çekirdeği içerdiği e vitamini sayesinde de yaşlanmayı geciktirerek cildi korur. Yani aynı zaman da gençlik iksiridir. Kabak çekirdeği de diğer gıdalar gibi fazla tüketildiğinde zararlı olabilmektedir. Bu nedenle yeterli ölçüde tüketmek gerekmektedir. Haftada 3-4 gün 1 avuç tüketilen kabak çekirdeği sağlık açısından faydalı iken, her gün 100 gram ve üzeri tüketmek kilo almanıza sebep olabilir.

Kabak Çekirdeği Faydaları:
 • Kabak çekirdeğinin bağırsak kurdu düşürücü etkisi vardır.
 • Kalın bağırsak kanseri riskini azaltmaktadır.
 • E vitamini bakımından oldukça zengin olduğundan hücre zarının bozulmasını önlemektedir.
 • Kabızlık sorununu giderici etkisi vardır.
 • İdrar yolları sorununa iyi bir doğal yöntemdir.
 • Kabak çekirdeği, iyi huylu prostat büyümesini önlemektedir ve bu bilimsel çalışmalarla da kanıtlanmıştır.
 • Diet yapanlar rahatlıkla kullanabilir çünkü kabak çekirdeği su tutup şiştiği için tokluk hissi vermektedir.
 • İçerisinde çinko olduğundan kemik gelişimi içinde önemlidir.
 • Omega 3 ve omega 6 yağ asitleri içeriği sayesinde beyin fonksiyonlarının düzenlenmesinde etkilidir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Kalp ve karaciğer sağlığına faydalıdır. 
 • Vücudumuzun üretmediği ve yine kabak çekirdeğinde de bulunan omega 3 sayesinde eklem kireçlenmesinden, depresyon dan, astım dan, dikkat eksikliği gibi hastalıklardan doğal olarak ta korunabiliriz. 
Kabak ÇekirdeğiKabak Çekirdeği Zararları:

Kabak çekirdeğinin bilinen çok fazla bir zararı yoktur. Bu yüzden daha çok faydaları üzerinde durulur. Yine de her gıda gibi fazla tüketildiğinde zararlı olabilir.
 • Kabak çekirdeği yüksek oranda kalori içerdiği için fazla tüketilmesi halinde kilo alımına sebep olabilir.
 • Fazla kabak çekirdeği tüketmek cildi bozup, sivilce çıkmasına neden olabilir.
 • Mide rahatsızlıkları olanlarda çok fazla tüketmemelidir.
]]>
Kabak Dolması Kaç Kalori https://www.kabakyemegi.com/kabak-dolmasi-kac-kalori.html Mon, 22 Oct 2018 01:40:08 +0000 Kabak Dolması Kaç Kalori, Lezzetli ve sağlıklı yemeklerden biri olan kabak dolması her yörede yapılan yemek çeşididir. Kabağın tarihi yedi bin yıl öncesine dayanmaktadır. Oldukça besleyici bir sebze olan kabak B ve C vit Kabak Dolması Kaç Kalori, Lezzetli ve sağlıklı yemeklerden biri olan kabak dolması her yörede yapılan yemek çeşididir. Kabağın tarihi yedi bin yıl öncesine dayanmaktadır. Oldukça besleyici bir sebze olan kabak B ve C vitaminleri yönünden zengin bir içeriğe sahiptir. Bu sebeple kabak, çok iyi bir besin kaynağıdır. Ayrıca şifalı özellikleri ile sofralardan eksik edilmemesi gereken bir yiyecektir. Sağlıklı yemek çeşitlerinden biri olan kabak dolmasının kalorisi bakımından içeriğinde kullanılan malzemeye göre değişim gösterebilir. Fakat içerisinde kullanılan salça, domates ve sıvıyağ gibi malzemenin ölçüsüne bağlı olarak yemeğin kalori değeri artabildiği gibi azalabilir. Dolma çeşitlerinde zeytinyağlı dolma, kıymalı dolma ve etli dolma olarak yapılabilir. Her yemekte olduğu gibi kabak dolmasında da belirli dozda kalori değeri vardır. Ancak kabak dolması, lifli bir besin olması sebebiyle tok tutma özelliğine sahiptir. Bu nedenle sağlıklı bir besin kaynağı olarak diyetlerde tercih edilmektedir. Çünkü kolay sindirilen bir sebze olduğu için diyet yemeklerinde ve yaşlı kimselerde beslenme yönünde birçok hastalık için de bir şifa kaynağıdır. Başta akciğer kanseri olmak üzere, mide, mesane ve prostat kanserine yakalanma riskini azaltan etkiye sahiptir. Ayrıca göğsü yumuşatarak öksürüğü keser. Aynı zamanda boğaz ağrıları için de son derece yararlı bir gıda maddesidir. Böylece kabak karaciğerin daha fazla yağ asidi üretimini engellemiş olur. Daha iyi sonuç olarak vücuttaki kolesterol seviyesinin düşmesine yardımcı olur. Bu sebzedeki maddeler sayesinde çok iyi bir bağ kurulmasını sağlar.

Kabak Dolması Kaç KaloriKabak Dolması Kaç Kalori;

Etli kabak dolması;
 • Orta boyuttaki bir porsiyon tabak,
 • Ortalama olarak 350 gramdır.
 • Bu miktarda olan kabak dolması,
 • 234 kalori değeri yapar.
Besin değerleri;
 • 100 gram karbonhidrat 5.08 içerir.
 • 100 gram protein 3.90 içerir.
 • 100 gram yağ 3.29 içerir.
Kıymalı kabak dolması;
 • Orta boyutlu bir tabağı 212 gramdır.
 • Bu miktarda olan kabak,
 • 147 kalori değeri yapar.
Besin değerleri;
 • 255 gram karbonhidrat 22.5 içerir.
 • 255 gram protein 7 kadar içerir.
 • 255 gram yağ 8.2 içerir.
Zeytinyağlı kabak dolması;
 • 212 gram karbonhidrat 25.8 içerir.
 • 212 gram protein 4.7 içerir.
 • 212 gram yağ 2.2 içerir.
]]>
Gebelikte Kabak Çekirdeği https://www.kabakyemegi.com/gebelikte-kabak-cekirdegi.html Tue, 23 Oct 2018 01:10:00 +0000 Gebelikte kabak çekirdeği, Kabak çekirdeğinin gebelikte tüketilmesi hem anne adayının hemde bebeğin gelişimi için çok önemli ve faydalıdır. Kabak çekirdeğini smoothielere, salatalara, evde hazırladığınız ekmeklere katabili Gebelikte kabak çekirdeği, Kabak çekirdeğinin gebelikte tüketilmesi hem anne adayının hemde bebeğin gelişimi için çok önemli ve faydalıdır. Kabak çekirdeğini smoothielere, salatalara, evde hazırladığınız ekmeklere katabilir yada kuru yemiş olarak yiyebilirsiniz. Bu size kalmış bir seçimdir. Ancak bir su bardağının 4/1'i bile 186 kalori içermektedir. Bu nedenle gebelikte kabak çekirdeği tüketmenizi hem kendi sağlığınız için hemde bebeğiniz için kabak çekirdeği tüketimini abartmamanız önerilmektedir. Şimdi sizlere kabak çekirdeğinin faydalarını verelim. Bundan sonra sizde kabak çekirdeğinin faydalarını bilir, bilinçli bir şekilde gebelikte kabak çekirdeği tüketebilirsiniz.

Gebelikte Kabak ÇekirdeğiGebelikte kabak çekirdeği faydaları,
 • Demir eksikliği, Demir eksikliği gebelik döneminde sık görülen bir rahatsızlıktır. Vücuda oksijen taşıyan kırmızı kan hücrelerinin üretimine yardımcı bir mineral olan demir, gebelikte vücudun fetüsün büyümesi için büyük miktarda kan hücresine ihtiyaç duyar. Gebelikte kabak çekirdeği tüketmek susamdan sonra içinde en fazla demir içeren yiyecek olduğundan dolayı önemlidir. Günde 1 su bardağı ortalama olarak 100 gram kabak çekirdeği bir kadının günlük demir ihtiyacının yarısını karşılayabilir. İçerisindeki yüksek miktarda kalori içeriğinden dolayı kilo sorunu olan bayanların daha dikkatli tüketmesi gerekir. 
 • Enerji verir, İçeriğinde bulunan B vitaminin birincil rolü enerji üretimi sağlamaktadır. Gebelikte kabak çekirdeği tüketildiğinde yeterli miktarda enerji ihtiyacını karşılayabilir. Yapılan araştırmalarda aynı yaş grubundaki gebe kadınların gebe olmayan kadınlara göre daha fazla B vitamini ihtiyaçları olduğu görülmüştür. Hamilelik sırasında alınması gereken en önemli B vitamini çeşidi folat dır. Bu vitamin yeni doğan Bebeğin spina bifida gibi nöral tüp defektlerinden doğum kusurlarından korumaktadır. Gebelikte kabak çekirdeği tüketen kadınların ihtiyacı olan folat oranını folatın önemli bir kısmını karşılar. 
 • Çinko, Hamileliğin düşükle sonuçlanmasını sebeplerinden birisi ise çinko eksikliğidir. Düşük doğum ağırlığı ve diğer gebelik doğum ve doğum sonrası çinko eksikliği neden olmaktadır. Çinko DNA üretimine yardımcı olur ve gelişmekte olan bebeğe hızlı hücre artışı için yakıt sağlar. Gebelikte kabak çekirdeği günlük çinko ihtiyacının önemli bir kısmını içerir. 
 • Omega 3 Yağ asitleri, Sağlıklı doğmamış yağların mükemmel bir kaynağı olan kabak çekirdeği aynı zamanda bebeğinizin beyin gelişimini güçlendirmek için omega 3 yağ asitlerini sağlar. Bu yağ asitleri beyin hücrelerinin üretiminde önemli rol oynamaktadır. Aynı zamanda bebeğin gözlerinin ve merkezi sinir sisteminin sağlıklı bir şekilde gelişmesine de yardımcı olur. Gebelikte kabak çekirdeği yukarıda saydığımız sebeplerden dolayı önemlidir. Ayrıca gebelik sürecince omega 3 içeren gıdaları günlük beslenme listesine eklemek gerekir. 
]]>
Kabak Patlıcan Yemeği https://www.kabakyemegi.com/kabak-patlican-yemegi.html Tue, 23 Oct 2018 07:01:08 +0000 Kabak Patlıcan Yemeği, bu yemek patlıcan sevip kabak sevmeyen veya kabak sevip patlıcan sevmeyenlerin yiyebileceği bir yemektir. Yapımı kolay bol sebzeli ve lezzetli bir yemektir. Kabak ve patlıcan ayrı ayrı yararı olan sebze ve mey Kabak Patlıcan Yemeği, bu yemek patlıcan sevip kabak sevmeyen veya kabak sevip patlıcan sevmeyenlerin yiyebileceği bir yemektir. Yapımı kolay bol sebzeli ve lezzetli bir yemektir. Kabak ve patlıcan ayrı ayrı yararı olan sebze ve meyvedir. Patlıcan sindirimi kolaylaştırır, kabızlığı önler. Kabak ise içinde A, C, E ve K vitamini bulunur.

Kabak Patlıcan Yemeği İçin Gerekli Malzemeler:
 • 3 adet kabak
 • 3 adet patlıcan
 • 3 adet orta boy kuru soğan
 • 3 veya 4 diş sarımsak
 • 3 veya 4 adet yeşil biber
 • 3 veya 4 adet kırmızı yani yağ biberi
 • 1 kilo gram domates
 • Yarım demet maydanoz
 • Biraz dereotu
 • Pul biber
 • Kara biber
 • Tuz
 • Zeytin yağı
Kabak Patlıcan YemeğiKabak Patlıcan Yemeği Yapılışı:

İlk önce kabak, patlıcan ve dere otu hariç diğer tüm sebzeleri yani kuru soğanı, sarımsağı, yeşil biberi, kırmızı biberi, domatesi ve maydanozu yemelik şekilde doğrayın. Doğradığınız sebzeleri derin bir kabın içine alın. Bu kaba zeytin yağını, tuzu, pul biberi ve kara biberi koyun ve sebzeler ile harmanlayın. Daha sonra kabak ve patlıcanları güzelce yıkayın. Kabak ve patlıcanın kabuklarını alacalı yani pijamalı şeklinde soyun. Daha sonra halka halka doğrayın. Ancak patlıcanları doğradıktan sonra tuzlu suyun içinde biraz bekletin. Çünkü patlıcanın acısını bırakması gerekir. İsterseniz patlıcanı pişirmeden önce kızartıp koyabilirsiniz. Geniş ve derin bir tencerenin içine baharatlar ile harmanlanan sebzeleri koyun. Ancak sadece tencerenin dibi kapanana kadar koyun. Daha sonra tencerenin yarısına kabak yarısına patlıcan dilimlerini koyun. Kabak ve patlıcanların üzerini kalan sebzeli harç ile kapatalım. Üzerine tekrar patlıcan ve kabak dizin. Kabak ve patlıcanın üzerine ince ince dere otunu kıyın ve üzerine koyun. Son olarak bir çay bardağı kadar su ilave edin ve orta ateşte pişirin. Yemeği suyu çekene kadar pişirin. Kabak Patlıcan Yemeği hazır. 

Afiyet olsun.
]]>
Kabak Mezeleri https://www.kabakyemegi.com/kabak-mezeleri.html Tue, 23 Oct 2018 08:21:11 +0000 Kabak Mezeleri, mezeler birçok yemeğin yanında kullanılan ara yiyeceklerdir. Birçok meze çeşidi bulunur. Bu meze çeşitleri her bölgede ve her kültürde farklılıklar gösterir. Ana yemeklerden farklı olarak hazırlanan m Kabak Mezeleri, mezeler birçok yemeğin yanında kullanılan ara yiyeceklerdir. Birçok meze çeşidi bulunur. Bu meze çeşitleri her bölgede ve her kültürde farklılıklar gösterir. Ana yemeklerden farklı olarak hazırlanan mezeler sofranın daha zengin görünmesini sağlar. Mezeler genellikle hafif yiyeceklerdir ve soğuk olarak yenilir. Her türlü sebzeden meze hazırlanabilir. Kabak da bu sebzelerin başında gelir. Kabak kullanılarak yapılarak birbirinden farklı tariflerde mezeler vardır. Her birinin yapımı birbirinden lezzetli ve kolaydır. Bu tarifler arasında en sık tercih edilen kabak mezeleri şu şekildedir.

Süzme Yoğurtlu Kabak Mezesi İçin Gerekli Malzemeler
 • 3-4 adet kabak
 • 1 su bardağı süzme yoğurt
 • 2 diş sarımsak
 • 1 adet kuru soğan
 • 1 çay kaşığı tuz
 • 1 tatlı kaşığı taze nane
 • 1 çay bardağı dövülmüş iç ceviz
 • 1 çay bardağı sızma zeytinyağı
Süzme Yoğurtlu Kabak Mezesi Yapılışı

İlk olarak kabaklar iyice yıkandıktan sonra kabukları soyulur. Kuru soğanın kabukları soyularak rendelenir. Geniş bir tavada zeytinyağı ile birlikte kısık ateşte kavrulur. Diğer bir yandan kabaklar da iyice yıkandıktan sonra kabukları soyulur ve rendelenir. Rendelenen kabakların suyu sıkılarak bir kenara alınır. Soğanlar yumuşadıktan ve renk değiştirdikten sonra tavanın içerisine kabaklar da ilave edilerek bu sefer yüksek ateşte kavrulur. Kabakların yanmaması için sıkça karıştırılması gerekir. Kabaklar pişince ılınması için bir kenara alınır. Küçük bir kaseye sarımsaklar rendelenir. Cevizler elde ufalanarak kaseye eklenir. Üzerine biraz tuz ve süzme yoğurt ilave edilir. Süzme yoğurt kullanıldıktan sonra mezeler sulanmadığı için özellikle tercih edilir. Ilınan kabaklar da kaseye eklenerek tüm malzemeler iyice karıştırılır. Servis tabağına alınan süzme yoğurtlu kabak mezesi üzerine zeytinyağı dökülerek servis yapılır. 

Afiyet olsun.

Kabak MezeleriNuraniye Mezesi İçin Gerekli Malzemeler
 • 1 su bardağı süzme yoğurt 
 • 3-4 adet kabak
 • 1 su bardağı kadar pirinç
 • 1 demet taze soğan
 • Yarım demet dereotu 
 • Yarım demet maydanoz
 • 4 diş sarımsak 
 • 1 çay bardağı sızma zeytinyağı
 • 1 çay kaşığı tuz
 • 1 çay kaşığı kırmızı biber
 • 1,5 su bardağı su
Nuraniye Mezesi Yapılışı

İlk olarak kabaklar iyice yıkandıktan sonra kabukları soyulur ve rendelenir. Pirinç yıkanır ve süzülür. Taze soğanlar, maydanoz ve dereotu ayıklandıktan sonra iyice yıkanır ve ince ince kıyılır. Geniş bir tavada zeytinyağı ile birlikte önce taze soğanlar kavrulur. Ardından suyu sıkılmış kabaklar ilave edilerek ve biraz daha kavrulur. Daha sonra pirinç ve baharatlar ilave edilir. Pirinç de kavrulduktan sonra üzerine su ilave edilir. Suyunu tamamen çekmeden önce üzerine maydanoz ve dereotu ilave edilir. Bundan sonraki aşamada nuraniye mezesi pilav yapar gibi pişirilir. Suyunu çektikten sonra demlenmesi için bir süre beklenir. Daha sonra soğuması için buzdolabında bir süre beklenir. Ayrı bir yerde rendelenmiş sarımsaklarla birlikte yoğurt iyice karıştırılır. Soğuyan kabaklı pirinç yoğurtla birlikte iyice karıştırılır. Servis tabağına alınan nuraniye mezesi üzerine bir tutam dereotu serpilerek soğuk olarak servis yapılır.

Afiyet olsun.
Domates Soslu Kabak Mezesi İçin Gerekli Malzemeler
 • 3-4 adet kabak
 • 3-4 adet domates
 • 2 yemek kaşığı sızma zeytinyağı
 • 4 diş sarımsak 
 • 1 çay kaşığı tuz
 • Sıvı yağ
Domates Soslu Kabak Mezesi Yapılışı

İlk olarak kabaklar iyice yıkandıktan sonra kabukları soyulur ve küp şeklinde doğr]]> Bulgurlu Kabak Dolması https://www.kabakyemegi.com/bulgurlu-kabak-dolmasi.html Tue, 23 Oct 2018 14:49:36 +0000 Bulgurlu Kabak Dolması, Türk mutfağında dolmalar önemli bir yere sahiptir ve dolmaların içi hazırlanırken genellikle pilav pirinç ile hazırlanır. Anca biz bu defa bulgur pilavı ile kabak dolmasının içini hazırlayacağız. Kaba Bulgurlu Kabak Dolması, Türk mutfağında dolmalar önemli bir yere sahiptir ve dolmaların içi hazırlanırken genellikle pilav pirinç ile hazırlanır. Anca biz bu defa bulgur pilavı ile kabak dolmasının içini hazırlayacağız. Kabak dolmasının iç pilavı için bulgur kullanılması hem yemeğin kalorisini düşürmek hem de daha lezzetli olmasını sağlamaktadır.

Bulgurlu kabak dolması için gerekli malzemeler
 • 200 gram orta yağlı kıyma
 • 2,5 su bardağı ince köftelik bulgur
 • 2-3 tutam reyhan 
 • 1 diş soğan
 • Karabiber, pul biber ve tuz
 • Yarım çay bardağı zeytinyağı
 • Yoğrulması için 2 bardak su
 • 5-6 adet orta boy kabak

Üzeri için:
 • Sarımsaklı yoğurt
 • Tereyağı
 • Pul biber

Bulgurlu Kabak DolmasıBulgurlu kabak dolmasının hazırlanışı

Bir kap içerisine kıyma, baharatlar, bulgur, zeytinyağı ve doğranan soğanlar ekleyin. El ıslatıldıktan sonra yoğurma işlemine geçin. Daha sonra kabakların dışını çizikler bırakarak soyun. Kabakları 2-3 parmak kalınlığında bölerek ortalarını çıkarın. Kabakları tuzladıktan sonra içerisine hazırlanan harcı boşluk bırakarak doldurun. Kabak içlerini keserken tencerenin altına yerleştirin. Tencere içine suyu dökerek kısık ateşte dolmaları pişirin. Piştikten sonra üzerine sarımsaklı yoğurt veya tereyağında kızartılmış pulbiberini ekleyin. Bulgurlu kabak dolması servise hazır hale gelmiştir.

Afiyet olsun.
]]>
Kuru Kabak Dolması https://www.kabakyemegi.com/kuru-kabak-dolmasi.html Wed, 24 Oct 2018 00:32:34 +0000 Kuru kabak dolması, yaz aylarında kurutulan kabaklarla yapılmaktadır. Güneş ışınlarında kurutulmuş olan kabaklar kişi vücuduna oldukça yararlıdır. Kurutulan kabaklar kışa kadar saklanır. Kurutulmuş kabağın ömrü oldukç Kuru kabak dolması, yaz aylarında kurutulan kabaklarla yapılmaktadır. Güneş ışınlarında kurutulmuş olan kabaklar kişi vücuduna oldukça yararlıdır. Kurutulan kabaklar kışa kadar saklanır. Kurutulmuş kabağın ömrü oldukça uzundur. Uygun şartlarda saklandığı sürece yıllarca kalabilmektedir. Kış aylarında kuru kabak dolması sık sık sofralarımızda yer alan ana yemeklerdendir. Kuru kabak dolması çoğu insan tarafından sevilmektedir. Bol malzeme ile yapılan kuru kabak dolması besin değeri açısından oldukça zengindir. İçeriğinde bulundurduğu bol malzeme kişi sağlığına çok büyük faydalar sağlamaktadır. Kuru kabak dolması özellikle kış aylarında bayanlara tavsiye edebileceğimiz hem lezzetli hemde sağlıklı bir yemek çeşididir.

Kuru kabak dolması için gerekli olan malzemeler:
 • 20 tane kuru kabak
Kuru kabak dolması içi için gerekli malzemeler:
 • 20 yemek kaşığı pirinç
 • 150 gram kıyma
 • 3 tane orta boy kuru soğan
 • 1 çay bardağı sıvı yağ
 • 1 yemek kaşığı domates salçası
 • 1 yemek kaşığı biber salçası
 • 2 tane domates
 • 1 yemek kaşığı nane
 • 1 yemek kaşığı sumak
 • 1 tutam tuz
 • 1 tutam kırmızı pul biberi
 • 1 tutam karabiber
 • Yarım su bardağı su
Kuru Kabak DolmasıKuru kabak dolması yapılışı

Kuru kabak dolmasını yapmak için öncelikle kuru kabaklar kaynar suda yumuşayana kadar haşlanır. Sonrasında içi yani kuru kabak dolmasının harcı hazırlanır. Öncelikle kuru soğanlar ince ince doğranır ve orta boy bir tencere içerisinde hafif bir şekilde kavrulur. Soğan içerisine domatesleri rendeleyin ve tencerenin ağzını kapatın. Bu şekilde soğan ve domates 5 dakika kendi halinde pişmelidir. Soğan ve domates pişerken pirinç iyice yıkanır ve soğan domates karışımına eklenir. Pirincin üzerine domates salçası, biber salçası, baharatlar, sumak, nane ve su ilave edilerek karıştırılır. Son olarak kıyma eklenir ve 5 dakika pişirilir. Artık kuru dolma harcı hazır.

Haşlanan kabaklar içerisine hazırlanan harçlardan doldurun. Dolan kabakların üzerinde 1 parmak boş kalacak şekilde doldurun ve büyük bir tencereye tek tek dizin. Kabakların hepsi doldurulduktan ve dizildikten sonra kabarmasın diye üzerine boş bir tabak koyun. Pirinçler yumuşayıncaya kadar pişirilir. Pirinçler yumuşayınca kuru kabak dolması hazırdır. Afiyet olsun.

]]>
Kıymalı Kabak https://www.kabakyemegi.com/kiymali-kabak.html Wed, 24 Oct 2018 09:01:34 +0000 Kıymalı Kabak, kabak yemeği çoğunlukla kıymalı yapılırken, aynı zamanda zeytinyağlı olarak da yapılmaktadır. Ayrıca kabak yemeği kıyma ile pişirildiği için oldukça lezzetli ve besleyici bir yemek olmaktadır. Kabak özelli Kıymalı Kabak, kabak yemeği çoğunlukla kıymalı yapılırken, aynı zamanda zeytinyağlı olarak da yapılmaktadır. Ayrıca kabak yemeği kıyma ile pişirildiği için oldukça lezzetli ve besleyici bir yemek olmaktadır. Kabak özellikle Peygamber Efendimiz (SAV) Efendimizin de en çok sevdiği sebzelerden birisidir. Kabak içerdiği vitamin, mineraller ve lif açısından oldukça zengin olan sebzedir. Özellikle çocukların ve yetişkinlerin sağlık açısından oldukça faydalı olan kabak yemeğini haftada en az bir defa tüketmesi önemlidir. Kıymalı kabak yemeği dışında, mücver, fırında kabak oturtma, kızartması ve daha pek çok çeşitte kabak ile sağlıklı yemekler hazırlamaktadır. Hazırlanışı ve yapılışı oldukça basit olan kıymalı kabak yemeğini sevdikleriniz ile beraber akşam yemeğinde sofranızda paylaşabilirsiniz. 

Kıymalı Kabak Yemeği İçin gerekli Olan Malzemeler
 • 125 gram dana kıyma
 • 1 adet orta boy soğan
 • 2 adet orta bot kabak
 • 2 adet çarliston biber
 • 2 diş sarımsak
 • 4 yemek kaşığı zeytinyağı
 • Yarım yemek kaşığı domates salçası
 • 1 su bardağı sıcak su
 • Yeterli miktarda tuz
 • 3 tutam dereotu
 • Karabiber
 • 1 su bardağı sıcak su
Kıymalı KabakKıymalı Kabağın Yapılışı, 

Öncelikle kuru soğanın kabuklarını soyup çarliston biberin kökündeki tohumları çıkardıktan sonra ikisini de yemekli olacak şekilde küp gibi doğrayalım. Sarımsakların kabuklarını soyduktan sonra ince olacak şekilde kıyalım. Kabakların kabuklarını soyup yıkadıktan sonra orta büyüklükte doğrayalım. Kabak yemeğini pişireceğimiz derin bir tencereyi ocağın üzerine alalım ve ocağın altını yakalım. Tencerenin içerisine zeytin yağını koyalım ve içerisine doğradığınız kuru soğanı ve biberleri ilave edip yaklaşık olarak 4-5 dakika kavuralım. Ardından dana kıymayı ilave edelim ve kıyma suyunu bırakıp çekinceye kadar kavurma işlemine devam edelim. Kıymanın rengi döndükten sonra içine domates salçasını ekleyelim ve bir iki dakika daha kavuralım. En son ince doğranmış sarımsaklar ile kabakları ilave ettikten sonra karıştıralım ve sıcak suyunu koyalım. Bu arada karabiberi ve göz kararı tuzunu ilave edelim, karıştıralım tencerenin kapağını kapatıp kıymalı kabak yemeğini pişmesi için bırakalım. Kıymalı kabak yemeği yaklaşık olarak 35-40 dakika sonra pişmiş olarak hazır hale gelir. Yemeğimiz piştikten sonra ince kıyılan dereotu ile süsleyelim ve sıcak olarak servis yapalım. Kıymalı Kabak hazır.

Afiyet olsun.
]]>
Kabak Yoğurtlu https://www.kabakyemegi.com/kabak-yogurtlu.html Wed, 24 Oct 2018 20:08:15 +0000 Kabak yoğurtlu; bir şekilde müthiş bir lezzete bürünmektedir. Özellikle yaz aylarında serin ve ferah bir yemek olarak çoğu insan tarafından tercih edilmektedir. Kabak yoğurtlu bir şekilde iken kızartılan kabağın ağır Kabak yoğurtlu; bir şekilde müthiş bir lezzete bürünmektedir. Özellikle yaz aylarında serin ve ferah bir yemek olarak çoğu insan tarafından tercih edilmektedir. Kabak yoğurtlu bir şekilde iken kızartılan kabağın ağırlığını almaktadır ve kişi vücuduna büyük fayda sağlamaktadır. Yaz aylarında soğuk yoğurt üzerine serilerek yenen kabak hafif yemek seçeneklerinin başında gelmektedir. Hem pratik hemde vücut hararetini alan bir yemek çeşididir. Özellikle genç kesimin severek tükettiği bir besindir. Kabak yoğurt ile görsellik kazandırılarak sunum yapıldığında harika bir görünüm elde ederek çoğu insanın iştahını kabartmaktadır. Marifetli hanımlara özellikle sıcak günlerde yapabilecekleri ve hazırladıkları insanlardan tam not alacakları bir lezzeti tavsiye ediyoruz. Kabak yoğurtlu besin değerleri olarak da oldukça yüksektir. Sağlıklı bir yemeğe kimse hayır diyemez tüm bayanlara tavsiye ediyoruz.

Kabak yoğurtlu için gerekli olan malzemeler:
 • 2 tane kabak
 • 1 tane orta boy soğan
 • 1 tane kırmızı biber
 • 1 tane domates
 • 2 dal taze nane
 • 1 diş sarımsak
 • 1 tutam tuz
 • yarım çay bardağı zeytinyağı
 • 1 tutam kırmızı biber
Kabak YoğurtluKabak yoğurtlu üzeri için gerekli olan malzemeler:
 • 1 diş sarımsak
 • 1 çay bardağı yoğurt
Kabak yoğurtlu yapılışı: 

Öncelikle soğanı ince ince  halkalar şekilde doğrayın. Sonrasında kırmızı biber halka şeklinde doğranır ve zeytin yağında soğanı ve biberi biraz kızartın. Hafif kızartmanız yeterlidir. Sonrasında daire şeklinde doğranmış kabakları kızartın içerisine domates rendeleyin ve bir miktar daha kızartmaya devam edin. Karışıma tuz ve baharatları da ekleyin tencerenin kapağını kapatın ve rendelenmiş domatesin suyunda yemeği pişirin. Yaklaşık yarım saat kısık ateşte pişen yemeğin altını kapatın. Yemeğin altını kapattıktan sonra sarımsağı döverek yoğurtla karıştırın. Pişen yemeği servis  tabağına alın biraz ılık bir hal alan yemeğin üzerine sarımsaklı yoğurdu dökün. Son olarak taze nane yaprakları üzerine ekleyin. Kabak yoğurtlu bir şekilde servise hazır. 

Afiyet olsun.
]]>
Kabak Kayığı https://www.kabakyemegi.com/kabak-kayigi.html Thu, 25 Oct 2018 08:28:02 +0000 Kabak kayığı, Kabaktan yapılan bu gül tarif hem pratik hem lezzetli bir tariftir. Özellikle de akşam yemeğinde misafiriniz var ise masanızdaki güzel yeri ve beğenileri toplayacağınız ara sıcak olarak kabak kayığı yeme Kabak kayığı, Kabaktan yapılan bu gül tarif hem pratik hem lezzetli bir tariftir. Özellikle de akşam yemeğinde misafiriniz var ise masanızdaki güzel yeri ve beğenileri toplayacağınız ara sıcak olarak kabak kayığı yemeğini seçebilirsiniz. Kabak yemekte zorlanan çocuklarınız iddia ediyoruz bunun bir kabak yemeği olduğunu anlayamazlar ve severek yiyebilirler. Kabak kayığını en kısa sürede yapıp sizde bu lezzetten mahrum kalmayın. Malzeme miktarını kişi sayısına göre azaltıp çoğaltabilirsiniz. Kabak kayığı yapım aşaması şöyledir,

Kabak kayığı için gerekli malzemeler,
 • 2 adet kabak,
 • 1 adet yumurta,
 • 1 su bardağı beyaz peynir rendesi,
 • 1 çay bardağı kaşar rendesi,
 • 3 dal taze soğan,
 • 1 tutam dere otu,
 • 1 tutam maydanoz,
 • Zeytin yağı, 
 • Karabiber, pul biber ve tuz
Kabak KayığıKabak kayığı yapılışı, 

Kabak kayığı yemeğimizin yapılışına önce kabakları yıkayarak başlıyoruz. Kabakları boyuna çizgili bir şekilde soyuyoruz ve ortadan ikiye kesiyoruz. Ocağın üzerine bir tencere koyup içerisine su koyuyoruz. Su kaynayınca ortadan ikiye böldüğümüz kabakları içerisine koyup bu şekilde haşlanmasını bekliyoruz. Haşlamaya bıraktığımız kabaklar pişinceye kadar iç harcı hazırlayalım. Taze soğanları soyup küçük küçük doğrayın. Üzerine beyaz peyniri rendeleyin. Dere otu ve maydanozu ayıkladıktan sonra güzelce yıkayıp ince ince doğrayın. Bunu da karışımın içerisine katın ve karıştırın. Çok az sıvı yağ, karabiber, pul biber ve tuz ile harmanlayıp tekrar karıştırın. Yumuşayan kabakların 1 tatlı kaşığı yardımıyla içlerini oyduktan sonra bor cam içerisine yan yana dizin. Kabakların üzerine çok az tuz serpin. Hazırladığınız harcı kabaklara bölüştürün. En son Üzerlerine kaşar peynir rendesi koyup 180 derecelik fırında yaklaşık 15 dakika kaşar kızarıncaya kadar pişirin. Servis tabağına alıp sıcak servis edebilirsiniz. Kabak kayığı yemeği bu tarifte 4 kişiliktir.
]]>
Kabak Kalye https://www.kabakyemegi.com/kabak-kalye.html Thu, 25 Oct 2018 20:31:34 +0000 Kabak Kalye, seferad mutfağından Osmanlı Saray mutfağına oradan da günümüze kadar taşınmış hem lezzetli hem de yapması pratik bir yemektir. Özellikle yaz aylarında et ve tavuk yemeklerinin yanına garnitür olarak ya da sadece a Kabak Kalye, seferad mutfağından Osmanlı Saray mutfağına oradan da günümüze kadar taşınmış hem lezzetli hem de yapması pratik bir yemektir. Özellikle yaz aylarında et ve tavuk yemeklerinin yanına garnitür olarak ya da sadece ana emek olarak tüketilebilir. Kabak kalye yemeğinde kabağın sadece kabukları kullanıldığı için başka yemek yaparken ayıklanan kabakların kabuklarını bu şekilde değerlendirmek mümkündür. Gerek sarımsaklı yoğurt eşliğinde gerekse tek başına özellikle diyet yapanların ya da tansiyon şeker kolesterol gibi sorunları olanların güvenle tüketebileceği bir yemek türüdür.

Kabak Kalye Malzemeler:
 • 5 adet orta boy sakız kabağı
 • 1 demet taze soğan
 • 1 demet dere otu
 • 4 adet orta boy domates
 • 2 yemek kaşığı zeytin yağı
 • 2 diş sarımsak
 • 2 adet küp şeker
 • Tuz, karabiber
Kabak KalyeKabak Kalye Yapılışı:

Öncelikle bu yemekte kabakların sadece kabukları kullanılacağı için eğer başka bir yemeğin yapımından kalan kabuklar varsa iyice yıkanarak onlar kullanılabilir yoksa beş adet kabak çok iyi yıkanır ve kabukları etli kısımları da dahil olarak şeritler halinde kesilir ve bir parmak boğumundan kısa olmayacak şekilde dilimlenir. Taze soğanlar ve dereotu yıkanır ve bir süre sirkeli suda bekletilerek içlerinde böcek ya da sebze sineği kalmadığından emin olunduktan sonra durulanır ve irice doğranır. Domateslerin kabukları soyulur ve onlarda irice doğranır.

Tencereye zeytin yağı koyulur ve kızdırılır, sarımsaklar zeytin yağının içine atılır üç dört dakika kavrulduktan sonra tekrar çıkarılır ve tencereye domatesler ve kabaklar alınır dört beş dakika domatesler ve kabaklar kavrulduktan sonra taze soğanlar ve kesme şeker eklenir. Yemeğe hiç su katılmadan kısık ateşte kabaklar yumuşayıncaya kadar pişirilir. Ocağın altı kapatıldıktan sonra yemek henüz kaynar iken dereotu, tuz ve karabiber atılır ve karıştırılıp yarım saat dinlendirilir. Kabak kalye sıcak ya da soğuk olarak servis edilebilir. İstenirse yanında sarımsaklı ya da sade yoğurt servis edilebilir.

Afiyet Olsun.
]]>
Tavuklu Kabak Graten https://www.kabakyemegi.com/tavuklu-kabak-graten.html Fri, 26 Oct 2018 12:47:49 +0000 Tavuklu kabak graten, lezzeti ile damaklarda enfes bir tat bırakan, içindeki malzemelerin bol olması ile tam bir lezzet şöleni yaşatan bir yemek çeşididir. Herkesin severek yiyeceği bu enfes lezzet besleyici ve doyurucu olmasın Tavuklu kabak graten, lezzeti ile damaklarda enfes bir tat bırakan, içindeki malzemelerin bol olması ile tam bir lezzet şöleni yaşatan bir yemek çeşididir. Herkesin severek yiyeceği bu enfes lezzet besleyici ve doyurucu olmasının yanı sıra malzemelerin vitamin ve protein yüklü olmasından dolayı oldukça sağlıklı bir tarif olma özelliğine sahiptir. Ağızlarda farklı bir lezzet bırakan tavuklu kabak graten tarifinin bir diğer özelliği ise evde kolaylıkla yapılmasından dolayı pratik bir tarif olmasıdır. İşte bu lezzet bombası olan, muhteşem lezzete sahip olan ve yapımı ile de oldukça kolay ve pratik olan tavuklu kabak graten tarifinin yapılışını beraber inceleyelim;

Tavuklu kabak graten için gerekli olan malzemeler
 • 5 adet kabak,
 • 500 gram tavuk eti göğsü,
 • 2 adet sivri biber,
 • 1 adet domates,
 • 1 su bardağı bezelye,
 • 2 yemek kaşığı sıvı yağ,
 • 1 yemek kaşığı domates salçası,
 • Bir tutam tuz,
 • Bir tutam pul biber,
Sosu için gerekli olan malzemeler;
 • 1 yemek kaşığı margarin,
 • 2 yemek kaşığı un,
 • 2 buçuk su bardağı süt,
 • Bir tutam tuz,
Tavuklu Kabak GratenTavuklu kabak graten yapılışı

öncelikle kabaklar ortadan ikiye dilimlenerek bir tencere içerisine alınarak bir tuz ve su yardımı ile kaynamaya bırakılır. Kabaklar kaynadıktan sonra bir kabın içine alınarak içerisi alınarak kayık haline getirilir. Diğer taraftan da bir tencere içerisine sıvı yağ ve tavuk konularak iyice kızartılır. Ardından ince ince doğranmış olan sivri biberde tavukların içine atılarak karıştırılır. Diğer taraftan domateslerin kabukları soyularak ince ince doğranır ve tencerenin içine atılır. Domates salçası ve bir tutam tuz atılarak bir süre pişirilir. En son olarak da bezelyeler tencereye atılarak kısık ateş üzerinde kısa bir süre pişirildikten sonra ocaktan alınır. Bir fırın kabının içerisine kabaklar konulur ve içerisine tavuklu karışım konulur. Tüm kabaklar doldurulduktan sonra son kısım olan sos hazırlanmaya başlanır. Bir tencere içerisine margarin konularak eritilir ve un ile birlikte kavrulur. Daha sonra süt ve tuzda eklenerek koyu bir kıvam alıncaya kadar karıştırılarak kaynatılır. Hazırlanan sos kabakların üzerine bir miktar dökülür ve fırın tepsisinin alt kısmına da bir miktar salçalı su dökülerek daha önceden ısıtılmış olan fırına atılır. 180 derecelik fırında yaklaşık olarak yirmi dakika boyunca pişirilir. Bir servis tabağının içine alınan tavuklu kabak graten yemeğini isteğinize göre maydanoz veya pul biber yardımı ile süsleyerek servis edebilirsiniz. İşte son derece lezzetli ve sağlıklı olan yapımı ile de bir o kadar basit ve pratik olan tavuklu kabak graten yemeğinin yapılışı bu şekilde olmaktadır. Sizde hemen deneyerek sofranızı daha zengin ve lezzetli bir hale getirebilirsiniz.

Afiyet olsun...
]]>
Kabak Ekimi https://www.kabakyemegi.com/kabak-ekimi.html Fri, 26 Oct 2018 23:07:24 +0000 Kabak Ekimi, Kabak meyveleri bol lifli kabakgiller familyasında olan bir bitkidir. Kabak içeriğinde kalsiyum, fosfor, potasyum, magnezyum, sodyum ve demir gibi madensel elementler içerir. Kabak vücut için çok yararlı, bağırsak Kabak Ekimi, Kabak meyveleri bol lifli kabakgiller familyasında olan bir bitkidir. Kabak içeriğinde kalsiyum, fosfor, potasyum, magnezyum, sodyum ve demir gibi madensel elementler içerir. Kabak vücut için çok yararlı, bağırsakları çalıştırır, bedeni temizler, sinirlerin yatışmasını sağlar. Kabak çiğ olarak rendelenip salatalarda kullanılabilir ve besin değerini kaybetmeden buharda pişirilerek yemeği yapılır.

Kabak ekiminde toprak isteği: Kabak çok ağır olmayan ve kumsuz olan tüm topraklarda yetiştiriciliği yapılmaktadır. Kabak toprağı pH’sı 6-7 civarında olmalıdır. Derin, geçirgen, su tutma özelliği olan organik ve mineral yönünde zengin olan topraklarda en iyi ekim yapılır ve istenilen ürün elde edilir. Kum oranı yüksek topraklarda hayvan gübresi ve ticari gübreler kullanılarak kabak yetiştiriciliği yapılmalıdır.

Kabak ekiminde toprak hazırlığı: Kabak ekiminden önce ekilecek alanın toprağı iki defa işlenir ve tırmık geçirerek tarla tavsiye edilir. Kabak ilkbahar aylarında toprağın 10-12 dereceye geldiğinde ekimi ve dikimi yapılmaktadır. Kabak tohumları tek tek tohum fideleme kaplarına dikimi yapılır. Kaplarda tohumların çimlenmesi 5-8 gün arasında olur ve bitkiler büyümeye başlayıp 4-5 yapraklı fide halini aldığı zaman dikimden bir gün önce sulama yapılır. Bu sulama işlemi dikim anında fidelerin rahatlıkla kaplarda çıkması için yapılır.

Kaplardan alınan kabak fideleri hazırlanmış yerlerine 4-5 cm derinlikte mesafe arası 50-60 cm olacak şekilde dikimi yapılır. Kabak güneş, ışık alan yerlerden hoşlanır, gölgeli ağaçlı bölgelerde kabak yetiştiriciliği yapılmaz. Gölgeli alanlar dikilen kabak fideleri narin bir hal alır çiçek açma oranı düşer ve kabak oluşumu azalır verim düşer. Kabaklar da çiçekler sarı renkte ana gövde üzerinde yaprakların koltuk altlarında meydana gelmektedir.

Kabak Ekimi

Kabak ekiminde bakım işlemi: Kabak fidelerinin çevresinde bulunan yabancı otları çapa ile temizleme işlemi yapılır. Birinci yapılan çapa işleminden 2-3 hafta sonra ikinci çapa işlemi yapılır ve çapalama işlemi 4-5 defa yapılır. Kabak çapalama işlemi hem yabancı otlardan arındırılmak, hem toprağı havalandırmak, hem kabak diplerini toprakla desteklemek amaçlı yapılır.

Kabak ekinde sulama işlemi: Kabaklar da sulama işlemi sabahları ve akşamları kabağın yaprakların solma görüldüğünde suya gereksinimi olduğu anlaşılır yapraklar solmadan önce kabakların sulaması yapılır. Kabaklar da ilk döllenmeyi yapana kadar sulama işleminde kaçınmak gerekir. Bu dönem yağışsız kurak geçerse aşırı olmaksızın sulama yapılır. Kabakta ilk döllenme görüldükten sonra sulama işlemi büyük önem taşır. Kabaklar çok hızlı bir şekilde büyüdükleri için sulama işlemi oldukça sık yapılmalıdır. 3-4 günde bir sulama işlemi yapılarak kabakların daha iyi gelişmesini ve verimin daha yüksek olması sağlanır.

Kabak ekiminde gübreleme: Kabak toprağının organik besin maddelerinin olmasında çok hoşlanırlar. Kabak gübreleme işleminde sonbaharda veya dikim yapılmadan 1 ay önce dekara 3-4 ton iyice yanmış hayvan gübresi verilmelidir.

]]>
Kabak Faydaları https://www.kabakyemegi.com/kabak-faydalari.html Sat, 27 Oct 2018 21:06:40 +0000 Kabak Faydaları, Kabağın içermiş olduğu mineral, vitamin ve besinlerin sağlık bakımından bir çok faydası vardır. Kabak özellikle de kilo vermek isteyen kişiler için önerilen besinlerin başında gelmektedir. Çünkü kab Kabak Faydaları, Kabağın içermiş olduğu mineral, vitamin ve besinlerin sağlık bakımından bir çok faydası vardır. Kabak özellikle de kilo vermek isteyen kişiler için önerilen besinlerin başında gelmektedir. Çünkü kabak zayıflamayı kolaylaştırmaktadır. Kalp sağlığına oldukça yararlı olan kabağın kanseri önleyici özelliği de vardır. Kabak sindirim sistemine iyi gelir, göz sağlığını korur ve özellikle de prostat kanserinin önüne geçer. Şimdi kabağın faydalarına göz atalım.

Kabak Zayıflamayı Kolaylaştırır
İçermiş olduğu yağın oldukça düşük miktarda olması kalori miktarının çok az olması kabağın kilo vermede kilo vermeyi kolaylaştırmasına çok yardımcı olmaktadır. Kilo vermek isteyen bayanlar hiç tereddüt etmeden kabağı diyet listelerine eklesinler. 

Kabak Göz Sağlığını Korur
Kabak, karoten, beta ve luteini oldukça fazla içermektedir. Lutein körlüğe neden olan makula ile katarakt dejenerasyonu gibi göz hastalıklarını da engellemektedir. Bir fincan kadar kabak tam yüz otuz beş mili gram beta karoten ile 2400 mikro gram lutein içermektedir.
 
Kabak Kalp Sağlığını Korur
Çok az oranda yağ içeren kabak nerede ise kolesterol içermediğinden dolayı kalp sağlığı için oldukça faydalıdır. Bunun yanı sıra felç ve kalp krizi gibi ciddi sağlık problemlerine yakalanma olasılığını da en aza indiren magnezyum içermektedir. C vitamini, potasyum ve magnezyum içermesi yüksek kan miktarını sağlıklı seviyelerde tutmasına yardımcı olmaktadır.

Kabak FaydalarıKabak Bağışıklığı Artırır
C vitamini bakımından oldukça zengin olduğundan dolayı alerjileri ve soğuk algınlığına karşı bağışıklığı artırmaktadır. Kabak aynı zamanda sindirim sistemi için yararlı olan lifler bakımından çok zengin olduğundan dolayı sindirim sistemini güçlendirmektedir.

Kabak PMS Sorunlarını Azaltır
Manganez açısından oldukça zengin olan kabak özellikle de bayanlarda stresten kaynaklanan kramp ağrılarının hafiflemesini sağlamaktadır. Özellikle de bal kabağı yenilmesi magnezyum alımını artırarak stres ile ruhtan kaynaklanan kas kramplarının önemli ölçüde azalmasına yardımcı olmaktadır.

Kabak Kolon Sağlığını Korur
Kabak kabızlığı önler ve içerisinde bol miktarda lif olduğundan kolon sağlını korumaya yardımcı olur. Ayrıca insan vücudunda bulunan zehirli toksinlerin atılmasına yardımcı olmaktadır. 

Kabak Kanseri Önler
Kabak antitoksin bakımından çok zengin olması özelliği ve beta karoteni içerdiğinden insan vücudunda kansere neden olan kimyasal kirlenmeyi engeller ve kanser oluşmasına izin vermez. Ayrıca kabak içerdiği C vitamini sayesinde yine akciğer ve ağız da oluşabilecek kanserleri de önlediği ve prostata iyi geldiği bilinmektedir. 

Kabak Kemik Sağlığını Korur
Kabak omurganın mineralini artırarak kemik sağlığını güçlendirir ve korur. Ayrıca kabağın içerisinde bol miktarda bulunan magnezyum sayesinde eklem problemlerine yakalanma riskini azaltır. Ayrıca yine kabak içerisinde çok bulunan çinko, demir ve fosfor gibi mineraller sayesinde bir kemik hastalığı olan osteoporoza hastalığına karşı vücudu koruduğu bilinmektedir.

Kabak Faydaları
Ayrıca kabağın faydaları saymakla bitmemektedir. Şimdi kabağın diğer faydalarını da maddeler halinde anlatalım.
 • Kabak cilt sağlığını korumaktadır.
 • Zararlı UV ışınlarının cilde verdiği zararları önler
 • Kabak sac sağlını sağlar ve kepek oluşumunu önler
 • Saclarda oluşan kırılmaları engeller
 • Kabak insan kaslarına büyük enerji verir
 • İnsan vücudunda yağ ve glikoz seviyesini ayarlar
 • Kalp sağlığını korur
 • Kabak beyin, sindirim ve hücre sağlığını korur
]]>
Kabak Kurutması https://www.kabakyemegi.com/kabak-kurutmasi.html Sun, 28 Oct 2018 10:09:07 +0000 Kabak kurutması, Her sebze gibi kabakta kendi mevsiminde taze ve güzeldir. Mevsimin dışında tüketmek için uygun koşullarda saklanması gerekir. Sebzelerin lezzetini korumak ve farklı aromalarla daha lezzetli hale getirmek için dondur Kabak kurutması, Her sebze gibi kabakta kendi mevsiminde taze ve güzeldir. Mevsimin dışında tüketmek için uygun koşullarda saklanması gerekir. Sebzelerin lezzetini korumak ve farklı aromalarla daha lezzetli hale getirmek için dondurma işleminin yanı sıra kabak kurutması işlemi de yapılır. Sizde mevsiminde bolca bulunan kabağı kurutarak kış mevsimlerinde faydalanabilirsiniz. Kabak kurutması nasıl yapılır ve sonrasında nasıl kullanılır sizde merak ediyorsanız sizin için tarif edelim,

Kabak KurutmasıKabak kurutması nasıl yapılır, 

 • Dolmalık kabak kurutması, Öncelikle kabakları yıkayın ve süzün, sap kısımlarını da kesin. Kabakların kabuklarını soyduktan sonra kabağı ortadan ikiye bölün. Meyve bıçağı yada küçük kaşık yardımı ile kabakların içerisini oyun. İç kısmından çıkan kabağı mücver, börek yada omlet yaparak değerlendirebilirsiniz. Ayrıca iç kısmından taze kabak yemeği de yapılır. Yorgan iğnesi ve yorgan ipi ile kabakların ortasından sırayla geçirip kabakları ipe dizin. Sıralamayı yaparken kabakların açık ağzının aşağıya doğru bakmasına dikkat edin. Dizdiğiniz kabakları bol güneş alan bir yere astıktan sonra kabakları birbirine temas etmeyecek şekilde düzeltin. Bu şekilde dizdiğiniz kabaklar hava durumuna göre 2-3 gün içerisinde kuruyacaktır. Kuruyan kabakların ip ile birlikte toplayın. Varsa uygun bir alan iple asmanız daha iyi olur. Ezilmelerini önlemek bez bir torba içerisine koyup kutularda saklayabilirsiniz. Serin, rutubetsiz ortamda bahara kadar muhafaza edilebilir. Kabak kurutması dolmalık haliyle kışın yemek yaparken size kolaylık sağlayacaktır. Yapmanız gereken sıcak su içerisine dolmalık kabakları koyup çok az haşlamaktır. Daha sonrasında bilindik dolma içi doldurulup pişirilir. Tıpkı taze kabak gibi lezzetli ve besleyicidir. 
 • Kızartmalık kabak kurutması, Sizde mevsiminin dışında kabak kurutması ile kızartma, musakka ve oturtma benzeri yemekler yapmak istiyorsanız. Tarif edeceğimiz şekilde kurutmanız gerekir. Öncelikle kabakları yıkayın sap ve kök kısımlarını ayırın. Kabuklarını soyduğunuz kabakları bir parmak kalınlığında dilimler halinde kesin. İçerisine oymanıza gerek yoktur. Yorgan iğnesi ve ipiyle kabak dilimlerini ortasından geçirerek ipe dizin. Dilimlediğiniz kabakları bol güneşli hava alacak bir yere asın. Kuruttuğumuz kabaklar tamamen kıtır kıtır olunca indirebilirsiniz. Bozulmadan ve temiz bir ortamda muhafaza etmek için kabakları bez torbada saklayabilirsiniz. Kullanma aşmasında kabakları 5 dakika kadar suda haşlamak yeterli olacaktır. Sonra yemeğin şekline göre değerlendirebilirsiniz. 
 • Yemeklik kabak kurutması, Kabakları yıkayın ve sap kısımlarını ayırın. Bu kurutma işleminde kabakların kabuklarını soymaya gerek duyulmaz. Kabakları yemeklik şekilde dilimleyin. Temiz bir örtü üzerine üst üste gelmeyecek şekilde güneş alacak bir ortama serin. Ara ara karıştırarak tamamen kurumasını sağlayın. Kuruttuğumuz kabakları bez torbalarda serin ve kuru ortamda muhafaza edin. Yaz mevsiminde yaptığınız taze kabak yemeği gibi yapabilirsiniz. Yada suya koyup haşladığınız yemeklik kabak kurutması yumuşayınca süzün. Tencerenin içerisine koyduğunuz bir miktar yağ bolca soğan çok az salça tuz ile birlikte kavurabilirsiniz. Buda yemeklik kabak kurutması ile yapılabilecek bir tariftir. Şimdiden kolay gelsin.
]]>
Kıymalı Kabak Dolması https://www.kabakyemegi.com/kiymali-kabak-dolmasi.html Sun, 28 Oct 2018 10:41:42 +0000 Kıymalı Kabak Dolması; Dolma Türk mutfağının vazgeçilmez lezzetleri arasında yer almaktadır. Dolmanın birçok çeşidi bulunmaktadır. Dolma çeşitleri arasında en çok kıymalı kabak dolması tercih edilmektedir. Kıymal Kıymalı Kabak Dolması; Dolma Türk mutfağının vazgeçilmez lezzetleri arasında yer almaktadır. Dolmanın birçok çeşidi bulunmaktadır. Dolma çeşitleri arasında en çok kıymalı kabak dolması tercih edilmektedir. Kıymalı kabak dolması her yaş grubu tarafından tercih edilmektedir. Lezzetiyle dillerden düşmeyen kıymalı kabak dolmasının yapılışı şu şekildedir;

Kıymalı Kabak Dolması Malzeme Listesi;
 • 6 adet orta boy kabak 
 • 350- 400 gram kıyma 
 • 1 çay bardağı pirinç 
 • 1 adet büyük boy kuru soğan 
 • 1,5 çorba kaşığı domates salçası 
 • 1 tatlı kaşığı tuz 
 • 1 tatlı kaşığı karabiber
 • 1 tatlı kaşığı nane 
 • 1 tatlı kaşığı pul biber 
 • Yarım çay bardağı su 
 • Yarım çay bardağı sıvı yağ 
Suyu İçin Gerekli Malzemeler
 • 2 çorba kaşığı domates salçası ( İsteğe göre biber salçası da olabilir)
 • 1 tatlı kaşığı tuz 
 • 1 tatlı kaşığı karabiber 
 • 1 tatlı kaşığı nane
Üzeri İçin Gerekli Malzemeler
 • 500 gram yoğurt 
 • Yarım demet dereotu 
 • 2-3 diş sarımsak ( İsteğe göre değiştirebilirsiniz)
Kıymalı Kabak DolmasıKıymalı Kabak Dolması Yapılışı: 

Kıymalı kabak dolması için öncelikle kabakları hazırlamanız gerekmektedir. Kabakları güzelce yıkayın. Yıkadıktan sonra kabakları ortadan ikiye bölün. Kabakları böldükten sonra içlerini oymaya başlayın. Kabağın içini oymak için çay kaşığı ya da küçük meyve bıçağı kullanabilirsiniz. Kabakları oyarken alt kısmını kesmemeye özen gösterin. Çünkü içerisine koyduğunuz harcın dökülmemesi gerekir.  Kabakların içini oyarken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da içinin tam boşaltılmasıdır. Eğer içi çok kalırsa istenilen lezzete ulaşamazsınız. Bütün kabaklara aynı işlemi uyguladıktan sonra iç harcını hazırlamaya başlayın. İç harcı için öncelikle soğanları soyun. Soğanları soyduktan sonra küçük küçük yemeklik doğrayın. Doğradığınız soğanları bir kabın içerisine koyun. Daha sonra  ayrı bir kabın içerisinde pirinçleri yıkayın. Pirinçleri yıkadıktan sonra pirinçleri soğanların içerisine ilave edin. 
Daha sonra kıyma ve diğer malzemeler ile baharatları ilave ederek iyice karıştırın. Hazırladığınız iç harcı on beş dakika kadar dinlendirin. Dinlendirdikten sonra iç harçtan belli bir miktar da kabakların içerisine doldurun.  Doldurduğunuz kabakları orta boy bir tencerenin içerisine düzgün ve devrilmeyecek şekilde dizin.  Doldurma ve dizme işlemi bittikten sonra ayrı bir kabın içerisinde pişme suyunu hazırlayın. Suyu için bir kabın içerisine belli bir miktar su koyun. Suyun içerisine salça ve baharatlarını ekleyerek karıştırın. Daha sonra hazırladığınız suyu dolmaların üzerine dökün ve tencerenin kapağını kapatarak ocağın altını yakın. Kıymalı kabak dolması pişerken sizde diğer taraftan üzerine için gereken sosunu hazırlayın. Bir kabın içerisine yoğurdu alın ve çırpın. Yoğurdu çırptıktan içerisine temizlenmiş ve doğranmış dereotunu  ve ezilmiş sarımsakları  ilave ederek karıştırın.  Kıymalı kabak dolması piştikten sonra dolmaları düzgün bir şekilde servis tabağına alın. Servis tabağına aldıktan sonra üzerine hazırladığınız sarımsaklı yoğurdu ilave ederek servis yapabilirsiniz.Kıymalı Kabak Dolması hazır.

 Afiyet olsun...
]]>
Kıymalı Kabak Graten https://www.kabakyemegi.com/kiymali-kabak-graten.html Mon, 29 Oct 2018 06:43:50 +0000 Kıymalı kabak graten; Fırın yemekleri hem bizim mutfağımızda çok sevilir hemde çok tüketilir. Bende fırın yemeklerini fazlası ile çok severim. Fırında en sevdiğim yemeklerden bir taneside kabak gratendir. Kabak yemeğini asl Kıymalı kabak graten; Fırın yemekleri hem bizim mutfağımızda çok sevilir hemde çok tüketilir. Bende fırın yemeklerini fazlası ile çok severim. Fırında en sevdiğim yemeklerden bir taneside kabak gratendir. Kabak yemeğini aslında fazla kimse sevmez. Ama bu yemek hiçte kabak yemeği gibi durmuyor. Çünkü hem tadı hemde görüntüsü mükemmel diyebilirim. Bugün de sizlere çok güzel bir tarif olan kıymalı kabak graten tarifi vereceğim. Şimdiden kolay gelsin. 

Kıymalı kabak graten için gerekli olan malzemeler 
 • 3 adet kabak
 • 200 gram yemeklik kıyma
 • 1 adet orta boy domates
 • 1 adet sivri biber 
 • 2 adet orta boy kuru soğan
 • Yarım demet maydanoz 
 • Tuz
 • Karabiber 
Kıymalı Kabak GratenBeşamel sos için gerekli olan malzemeler 
 • 2 su bardağı süt 
 • 2 yemek kaşığı 
 • 2 yemek kaşığı tereyağ 
 • Kaşar peynir 
Kıymalı kabak graten için ilk olarak kabakları boyuna olacak şekilde ortadan ikiye kesin. 3 kabağıda aynı şekilde yaptıktan sonra bir tencereye su koyun. Su kaynadıktan sonra kabakları içerisine koyup biraz haşlayın. Kabaklar ne çok çiğ olsun nede çok haşlanmış. Kabakları haşladıktan sonra bir fırın kabına alın ve soğumasını bekleyin. 
Kabaklar bir yandan soğurken bizde bir yandan iç harcını hazırlayalım. İç harç için ilk olarak tereyağı ve sıvıyağı bir tavaya alın. Soğanları da küçük küçük küp küp doğrayın biberleri de doğrayın ve yağın içerisine ekleyin. Soğanlar ve biber biraz kavrulduktan sonra kıymayı da ekleyin ve kavurmaya devam edin. Daha sonra domatesinde kabuklarını soyup doğrayın ve harcın içerisine ekleyin. En son olarak maydanozuda küçük olacak şekilde doğrayın ve kıymaya ekleyin. Tuzunu ve baharatını ekleyip harcın altını kapatabilirsiniz. 

İç harcı hazırladıktan sonra beşamel sos için tereyağını bir tavaya alın ve eritin. Yağ eridikten sonra unu ekleyip kavurmaya başlayın. Çok kavurmayın eğer kavurursanız yanıl kokusu gelebilir. Un kavrulduktan sonra sütü yavaş yavaş ekleyip hızlıca karıştırın. Karıştırın ki topaklar olmasın. 
 Tüm malzemeleri hazırladıktan sonra haşlanmış olan kabakların içerisine harçtan yeteri miktarda yerleştirin. Daha sonra beşamel sosu da döküp kaşar peyniri koyun ve fırın kabının içerisine bir bardak su ile bir yemek kaşığı salçayı ezip dökün. 180 derece de ısıtılmış fırında kaşar peyniri kızarana kadar pişirin. 
Afiyet olsun. 
]]>
Kabak Yağı https://www.kabakyemegi.com/kabak-yagi.html Tue, 30 Oct 2018 04:39:35 +0000 Kabak yağı, günümüzde direk olarak kabak çekirdeğinden elde edilen bir bitkisel yağdır. Elde edilen bitkisel yağ, içerisinde bulundurmuş olduğu birçok mineralin sayesinde insanlarda çok ciddi faydalar göstermektedir. Kabak yağ Kabak yağı, günümüzde direk olarak kabak çekirdeğinden elde edilen bir bitkisel yağdır. Elde edilen bitkisel yağ, içerisinde bulundurmuş olduğu birçok mineralin sayesinde insanlarda çok ciddi faydalar göstermektedir. Kabak yağı, günümüzde kullanılan badem yağı ile aynı faydaları göstermektedir. Özellikle iltihaplı hastalıklar üzerinde kabak yağı çok önemli etkiler göstermektedir. Uzun yıllar boyunca insanlarda bitkisel tedavilerde kullanılan kabak yağı, o zamanlarda günümüze kadar birçok hastanın hastalığından kurtulmasını sağlamıştır. Kabak yağı, insanlarda faydalara neden olduğu gibi bazı yan etkilere de neden olabilmektedir. Kabak yağı içerisinde yer alan maddeler, insanlarda büyük bir antioksidan özelliği göstermektedir. Bu maddeler insanlarda sistemik olarak ve cildi olarak sorunların ortadan kalkmasına yardımcı olmaktadır. Özellikle insanlarda yan etkilerin ortaya çıkmaması durumunda bu maddenin mükemmel etkileri çok daha net bir şekilde görülebilmektedir. Kabak çekirdeği içerisinden A, B, E ve daha birçok farklı vitamin bulunmaktadır. Bu vitaminler, direk olarak insan vücudunda önemli etkilere neden olduğu için çok özenle kullanılmalıdır. Kabak yağı içerisinde bulunan birçok vitamin, insanlarda vücut için gerekli vitaminlerdir. Bu nedenle herkes bu yağı kullanabilir. Fakat yağın doğru bir şekilde kullanılması çok önemlidir.

Kabak yağı faydaları nelerdir
 • İnsanlarda bu yağ içerisinde bulunan maddeler, direk olarak birçok hastalığın önlenmesinde etkili olmaktadır. Olası hastalıkların dağılmasını ve yayılmasını engelleyen bu yağ, etkilerini uzun sürelerde gösterdiği için uzun süreli olarak kullanmanız gerekmektedir. 
 • Bu yağ, insanlarda tansiyon düşürücü ilaçların etkilerini azalttığı için tansiyon hastalarına çok büyük faydalar göstermemektedir. Bu nedenle eğer tansiyon hastasıysanız ya da böyle bir şüpheniz varsa kesinlikle kabak yağı kullanmamalısınız. 
 • Tıbbi olarak net tedavileri bulunmayan romatizma hastalıklarının bir çoğunda kabak yağı çok önemli etkiler göstermektedir. 
 • Kabak yağı içerisinde çok değerli olan omega 9 ve omega 6 yağ asitleri bulunmaktadır. Bu yağ asitleri hem yetişkinler için hem de çocuklar için çok büyük faydalar sağlar. Özellikle yetişkinlerde meydana gelen prostat rahatsızlıkları için çok büyük etkiler gösterir. Bu nedenle kabak yağı, prostat rahatsızlığında ek tedavi olarak uygulanabilir. Bu durumlarda doktorunuzun bilgisi gerekmektedir. 
 • Kabak yağı, idrar keselerinde oluşan iltihaplar içinde etkilidir. Bu durum özelikle çocuklarda sistit için olumlu etkilere neden olur. Sistit rahatsızlığı için en iyi alternatif tedavilerden bir kabak yağıdır. 
 • İnsanlarda kalp sağlığının koruyucu yanı olarak kabak yağı kullanılabilir.
 • Kabak yağını cildiniz için de kullanabilirsiniz. Kabak yağını cildinize masaj yapmak amacıyla kullanın. 
Kabak YağıKabak yağı nasıl kullanılır
Kabak yağı, insanlarda harici ve dahili olarak kullanılabilmektedir. Dahili olarak kullanılan kabak yağı, her gün kesinlikle aç  karınla olacak şekilde bir çay kaşığı kadar içilmelidir. Bu kadar içilen kabak yağı, aynı zamanda bir çay bardağı ılık su içerisine eklenerek tüketilebilir. Bu şekilde eğer acı tat alırsanız isteğinize bağlı olarak şeker ya da bal gibi maddelerle şekerlendirme yapabilirsiniz. Bunun haricinde isteğe bağlı olarak ya da cilt hastalıkları için kullanılan kabak yağı, cilde sürülerek kullanılabilmektedir. Bu şekilde haftada en fazla 4 kez kabak yağı sürebilirsiniz. 
]]>
Kabak Tohumu https://www.kabakyemegi.com/kabak-tohumu.html Tue, 30 Oct 2018 21:19:39 +0000 Kabak tohumu, Bildiğiniz üzere birçok kabak çeşidi vardır. Bunlardan özellikle yaygın olarak bilinenler ise su kabağı, bal kabağı, ve normal kabaktır. Kabaklar genellikle şiddeti soğuk ve sıcak havalardan hoşlanmayan bitkiler Kabak tohumu, Bildiğiniz üzere birçok kabak çeşidi vardır. Bunlardan özellikle yaygın olarak bilinenler ise su kabağı, bal kabağı, ve normal kabaktır. Kabaklar genellikle şiddeti soğuk ve sıcak havalardan hoşlanmayan bitkilerdir. Daha çok killi, kumlu, havalı ve derin bir toprak yapısı severler ve ekilen yeri çürümüş gübre ile gübrelemek çok iyi sonuçlar vermektedir. Kabak tohumları ekilme işlemi olduktan sonra gübreleme çapalama meyveleri çıkmaya başladığında sulama ihtiyacı içerisinde olur. 

Kabak tohumu; üreticiliği özellikle kışlık tohumlarda tohumdan tohuma metodu ile gerçekleştirilir. Tohumlarının ekimi tohum hasatlarına kadar bütün işler aynı sene içerisinde yapılır. kabak tohumu üretimi amacı ile yapılan kabak yetiştiriciliği ana hatları bakımından piyasalar için yetiştirilen kabaklar ile aynıdır. Tohum ekimi toprak isteği tohum bakımı açısından piyasa için üretimi olan kabaklardan pek de bir farkı yoktur. Ancak tohumdan tohum üretmede erkencilik yoktur. Bununla beraber farklı kabak çeşitleri ile yapılan tohumluk üretiminde çeşitler arasında izolasyon mesafesinin bin metreden az olmaması gerekmektedir. Kabak tohumu bakım işleri esnasında tohumluluk özelliği içerisinde olmayan bitkiler sökülüp atılmalıdır ki diğerlerini etkilemesin. Tohumluk bitkiler üzerindeki tohumluk olmayacak ve fazla olan meyveler uzaklaştırılmalıdır. Tohumluk meyvelerin istenildiği şekilde gelişim göstermesi ve iyi tohumlar vermesi için her bitki üzerinde belli sayıda meyve bırakılmalıdır. Onların dışındakilerin de koparılması gerekmektedir. Bitkilerin gelişme kuvvetlerine göre bitki başına iki veya dört meyve bırakılması yeterlidir. 

Kabak TohumuKabak tohumu ve çimlenme özelliği;

Kabak tohumları çeşit karakterlerine göre renkleri ile ayırım göstermektedir. Bunlar;
 • Süt beyaz,
 • Gri beyaz,
 • Beyaz,
 • Sarı beyaz,
 • Kırmızı kahverengi,
 • Kahverengi,
 • Bronz,
 • Kurşuni,
 • Güneş ışığı gibi renkler ile isimlendirilir. 
Esmer renkte olan kabak tohumlarının dış yapısı, hafif yuvarlak ve kök kısmın çıktığı uç kısım ise sivridir. Yazlık kabak tohumu çeşitlerinin çekirdekleri, iri ve kışlık çeşitlere göre daha küçük ve daha narin bir yapıdadır. Sakız ve Girit kabağı gibi kabak tohumlarında ise yazlık kabak olduklarından renkleri beyazdır. Bunun dışında ayrıca bal kabakları ise kurşini ve beyaz renktedir. Bal kabağının tohumları yuvarlak ve kenarları belirgin bir biçimdedir. Kabak tohumları yüzde doksan sekiz oranında temiz, çimlenme oranı ise yüzde doksan civarında seyretmelidir. Tohumlarda çimlenme özelliği normal koşullarda beş ile on yıla kadar muhafaza edebilmektedir. Kabak tohumları on dereceden itibaren çimlenmeye başlar tohumlardaki optimum çimlemlenme sıcaklığı ise yirmi ile yirmi beş derece arasında değişiklik göstermektedir. Her ekilen tohumun çimlenme süresi dört ile sekiz gün arasındadır. Kabak tohumlarında çimlenme denemelerinin mutlaka karanlık ortamlarda yapılması gerekir. 
]]>
Kabak Çeşitleri https://www.kabakyemegi.com/kabak-cesitleri.html Wed, 31 Oct 2018 10:47:33 +0000 Kabak çeşitleri, kabak sebze olarak bilinip, tüketilse de aslında bir meyvedir. Lif bakımından zengin içeriğe sahip olan kabak, kabakgiller ailesine mensuptur. Birçok türü bulunan kabak, tıpkı, kavun, karpuz ve salatalıkla a Kabak çeşitleri, kabak sebze olarak bilinip, tüketilse de aslında bir meyvedir. Lif bakımından zengin içeriğe sahip olan kabak, kabakgiller ailesine mensuptur. Birçok türü bulunan kabak, tıpkı, kavun, karpuz ve salatalıkla aynı familyadandır. Fosfor, demir, kalsiyum, potasyum gibi minerallerce zengin içeriğe sahiptir. Vücutta biriken zararlı toksinlerden vücudu arındırır ve sinirleri yatıştırıcı yani sakinleştirici etkisi vardır. Besin değeri bakımından iyi bir kaynak olan kabağın, besin değerlerini kaybetmemesi için pişirme tekniği çok önemlidir. Buğulama şeklinde pişirildiğinde besin değerlerini korur. Çiğ olarak da tüketilebilme özelliği vardır. Bunun için salatalara eklenerek tüketilebilir.

Kabak çeşitleri

Su kabağı: Yıl içinde bir defa yetişebilen su kabağının içi boşaltılabildiği ve su kabı olarak kullanıldığı için bu adı almıştır. Sap kısmı uzun olduğu için asma kabağı olarak da bilinir. İrili ufaklı olarak farklı boyutlarda yetişir. Sapı ince, gövdesi geniştir. Genelde yeşil, sarımtırak ya da turuncu renklere sahip olsa da değişik renk ve şekillerde olabilir. Fiyatı büyüklüğüne göre farklılık gösterir. Su kabağı, en yaygın olarak süsleme sanatında kullanılır. Beraberinde restoranlarda dekoratif amacıyla kullanılabilir. İç kısmı boşaltıldığında avize olarak kullanılır, saz yapımında su kabağından yararlanılabilir, eski yıllarda mutfaklarda gereç kovası olarak kullanılan su kabağı, heykel yapımında da kullanılmaktadır. 

Kabak ÇeşitleriBal kabağı: A vitamini başta olmak üzere, fosfor, kalsiyum, magnezyum, sodyum gibi mineraller bakımından zengin olan balkabağı, genelde tatlı yapımında kullanılsa da tuzlu yemek çeşitleri de yapılabilir. Çorba, mücver, salata, reçel, tatlı, yaş pasta, marmelat gibi pek çok alanda kullanılabilen balkabağı, hazımsızlık, kabızlık gibi hastalıklara karşı lif bakımından zengin olduğu için iyi gelir. Çocuklara çorba ya da püre yapılarak 6 aydan sonra gönül rahatlığıyla verilebilir. Bu sayede çocuğun gelişimine katkıda bulunulur. Bunların haricinde, kalp hastalıklarına karşı iyi gelir, sindirim sisteminin rahat bir şekilde çalışmasını sağlar, depresyona karşı faydalıdır, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, peptik ülsere faydalıdır, kemik sağlığını destekler, astım ataklarını hafifleterek daha kolay atlatılmasını sağlar, yaşlanma etkilerini azaltılır. Kalori bakımından düşük içeriğe sahip olduğu için diyet listelerinde tercihe dilebilir. Kan basıncını arttırır, kolesterolü düzenler. Cilt sağlığını korur. Bunun için maske yapılarak kullanılabilir. Ciltte meydana gelen sivilce, akne, siyah nokta, yaşlılık izleri için balkabağı maske şeklinde hazırlanarak cilde uygulanabilir.

Sakız kabağı: Uzun silindir şeklinde olan sakız kabağı, sarı ya da yeşil renkte olur. İç kısmı tıpkı salatalık gibi beyaz ve çekirdeklidir. Yemeklik olarak kullanılan sakız kabağı, dolma, köfte ve hafif sulu yemek şeklinde hazırlanabilir. Beraberinde tatlılar ve turşularda da tercihe dilebilir. Vitamin ve mineral bakımından iyi bir kaynaktır. Göz sağlığını korur, prostat hastaları tarafından düzenli tüketildiğinde şikayetleri azaltır. Kan basıncını düzenler, saç ve cilt sağlığı için faydalıdır. Serbest radikallere karşı mücadele oranını arttırır. Mükemmel bir antioksidan kaynağıdır. Kemik sağlığını korur, vücudun kemik hastalıklarına karşı direncini arttırır. Kalori ve yağ bakımından düşük bir sebze olan kabak kilo vermek için diyet listelerine eklenebilir. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek birçok hastalığın önünü kapatır.

Helvacı kabağı: Kırmızımsı ya da sarımsı bir renge sahip olan helvacı kabağı, genelde tatlı yapımında kullanılır. Sakız ve balkabağı gibi sağlık açısından pek çok faydası vardır. İç tarafı beyaz ya da sarı renkte olur. Lif bakımından mükemmel bir kaynaktır ve sindirim sistemi için faydalıdır. Hazımsızlık, ishal ve kabızlı]]> Kabağın Cilde Faydaları https://www.kabakyemegi.com/kabagin-cilde-faydalari.html Wed, 31 Oct 2018 13:08:37 +0000 Kabağın Cilde Faydaları, Bitkisel ürünler artık bütün bayanlar tarafından en çok tercih edilebilir bir hale gelmiştir. Bu nedenden dolayı kozmetik reyonlarında satılmakta olan birçok üründen hariç bitkisel olan ürünleri Kabağın Cilde Faydaları, Bitkisel ürünler artık bütün bayanlar tarafından en çok tercih edilebilir bir hale gelmiştir. Bu nedenden dolayı kozmetik reyonlarında satılmakta olan birçok üründen hariç bitkisel olan ürünleri tercih ederler iken kendi kürünü yapmak oldukça kolaydır. Son yıllarda oldukça çok ilgi gören kabak ile yapılan maskeler cilt sağlığı için birçok faydası vardır. Kabak cilt üstünde mantar oluşumunun önüne geçerek deri döküntülerinin iyileşmesinde oldukça fayda sağlamaktadır. Cilt üstünde oluşan kızarıklıkların tedavi edilmesi ile cilt ton rengini düzenlemede yardımcı olan doğal bir yöntemdir. Kabak aynı zamanda cildin elastikiyetini artırır ve cilt sarkmasına karşı cildi koruma altına alır. Cilt için faydaları saymakla bitmeyecek kadar fazla olan kabağın maskesi ise evde kolaylıkla hazırlanır.

Kabağın Cilde Olan Faydaları Nelerdir

 • Kabak cildinizin daha genç bir görünüm almasını sağlar.
 • Kabak ciltte oluşan kırışıklıkları çok kısa bir zaman içinde yok eder.
 • Kabak ölü derilerden cildi  arındırır.
 • Güneş lekeleri gibi cilt sorunlarını tamamen yok eder.
 • Kabak cilt yaşlanmalarını engellemektedir.

Sizlerde kabak maskesi yaparak bu tür durumları kolaylıkla sağlarsınız. Cildinize için harcayacağınız paraları bir kenara bırakarak oldukça uygun fiyatlarda yukarıda saymış olduğunuz durumlardan kolaylıkla faydalanabilirsiniz. 

Kabak Maskesi Nasıl Yapılır

 • iki yemek kaşığı kadar rendelenmiş kabak
 • Bir çay kaşığı bal
 • Bir çay kaşığı papatya
 • bir çay kaşığı şeker

Kabağın Cilde FaydalarıKabak Maskesi yapılışı

Cilt için oldukça faydalı olan kabak maskesini yapmak için bütün malzemeleri derin bir kap içinde aldıktan sonra kür haline gelene kadar iyice karıştırın. Bu karışım istenilen kıvama geldikten sonra gerek duyduğunuz bölgelere iki yada beş dakika arasında masaj yaparak sürmelisiniz. Daha sonra yumuşak uçlu bir  fırça ile cildinizden çıkarın sonra yüzünüzü bol su ile iyice yıkayın. Yaptığınız bu kabak kürünü haftada iki, üç defa kullanmak ölü derilerden kurtulma, cildinizi olduğundan daha genç gösterme gibi faydaları da beraberinde getirir. Birçok kişi tarafından ön görülen ve tavsiye edilen bu kabak maskesinde eğer faydalanmak istiyor iseniz hemen uygulamaya başlayın. Öncelikle sigara içen bayanlar için oldukça faydası olan kabak kürünün birçok kişiyi cilt problemlerinden kurtardığını ve kürün cilt üzerindeki etkisini gözlemledik. Cilt sorunu olan birçok bayan bu tip kürler ile birlikte problemlerini evde kendi kendilerine üstesinden gelmektedirler. Bu tip ana nedenlerin üstesinden gelmek için bitkisel kürler kozmetik ürünlerden daha çok tercih edilmektedir. 

]]>
Kabakla Yapılan Yemekler https://www.kabakyemegi.com/kabakla-yapilan-yemekler.html Wed, 31 Oct 2018 23:25:36 +0000 Kabakla yapılan yemekler, kabak sevilen bir sebze olduğu için bir çok yemek yapımında kullanılır. Yaz sebzesi olan kabak yaz sofralarında sıklıkla kullanılırken kurutularak kış içinde kullanılabilir. Kış aylarına kurutulara Kabakla yapılan yemekler, kabak sevilen bir sebze olduğu için bir çok yemek yapımında kullanılır. Yaz sebzesi olan kabak yaz sofralarında sıklıkla kullanılırken kurutularak kış içinde kullanılabilir. Kış aylarına kurutularak saklanır ve kışında çoğu yemekte kullanılır. Yazın yoğurtlamalarda, dolmalarda, kabak kavurmaları çok severek tüketilen kabak yemeklerindendir. Kimi zaman ana yemeklerin yanında meze olarak yapılan kabak yemekleri kimi zamanda ana yemek olarak sunulur. Şimdi lezzetli kabak yemekleri tariflerine bakalım.

Kabak kavurması yapımı için gerekli malzemeler 
 • 1/2 kilogram kabak 
 • 2 adet kuru soğan 
 • 1/2 çay bardağı sıvıyağ 
 • 1 yemek kaşığı domates salçası 
 • 1 tatlı kaşığı tuz 
 • 1 tatlı kaşığı karabiber 
Kabak kavurması yapılışı, kabak kavurması için soğan kabukları soyulur. Soğanlar yıkanır ve küçük küçük doğranır. Doğranan soğanlar bir tencereye alınır. Üzerine yarım çay bardağı sıvıyağ ilave edilir ve ocağa alınıp altı açılır. Soğanlar kızarırken üzerine domates salçası eklenir ve salça kavrulur. Ardından kabakları yıkanır ve küp şeklinde küçük küçük doğranır ve o da tencereye eklenir. Bir kaç dakika kavrulur ve karabiber ile tuzu atılır. Damak tadına göre farklı baharat çeşitleri de kullanılabilir. Baharatlar ile de biraz kavrulur ve içerisine bir buçuk su bardağı su eklenir. Suyunu çekene kadar pişirilir ve suyunu çekince ocaktan alınır. Biraz dinlendirin ve ardından servis edin. Servis ederken yanında pilav ve ayran ile servis edebilirsiniz. Afiyet olsun. 

Kabakla Yapılan YemeklerKabak kayığı yapımı için gerekli malzemeler 
 • 4 adet kabak
 • 200 gram kıyma 
 • 2 yemek kaşığı galeta unu
 • 1 tatlı kaşığı kimyon
 • 1 çay kaşığı karabiber 
 • 1 su bardağı kaşar peyniri rendesi 
 • Damak tadına göre tuz 
 • Kızartmak için sıvıyağ 
Kabak kayığı yapılışı, kabak kayığı sevilen şık kabak yemeklerinden biridir lezzetli ve gösterişli bir yemektir. Yemeğin yapımı için kabakları güzelce yıkayın ve dikey bir şekilde iki eşit parçaya kesilir. Uzun kayık şeklini alan kabakların iç kısmı hafifçe oyulur. Ardından kabakları bol sıvı yağ da hafifçe kızartın. Kızaran kabakları kağıt havlu serili olan bir tabağa alın ve kenara koyup içini hazırlayın. İçi için kıyma baharatlar tuz ve galeta ununu bir kapta iyice yoğurun ve küçük bilye şeklinde köfteler hazırlayın. Hazırladığınız köfteleri hafifçe sıvıyağda kızartın. Köfteler kızarınca kabakları fırın tepsisine dizilir ve içlerine kızartılan köfteler eklenir. Tüm kabakların içi köfte ile doldurulur ve ardından üzerine kaşar peyniri rendesi serpilerek iki yüz derece fırına verilir. Kaşarlar kızarana kadar pişirilir. Ardından fırından alınıp servis edilir. Afiyet olsun. 

]]>
Kara Kabak https://www.kabakyemegi.com/kara-kabak.html Thu, 01 Nov 2018 14:29:24 +0000 Kara Kabak, genel olarak yemeği yapıldığından dolayı herkes tarafından sebze olarak bilinmesinin tam aksine, bir meyvedir. Meyve olmasına rağmen, yemek olarak yapılmakta ve sebze olarak kullanılmaktadır. Kara kabak m Kara Kabak, genel olarak yemeği yapıldığından dolayı herkes tarafından sebze olarak bilinmesinin tam aksine, bir meyvedir. Meyve olmasına rağmen, yemek olarak yapılmakta ve sebze olarak kullanılmaktadır. Kara kabak meyvesinin kökü saçak halinde olmaktadır. Aynı zamanda bu kara kabakların içerisinde çekirdek adı verilen pek çok tohumu bulunmaktadır. 

Kara kabak meyvesi oldukça etli ve sulu bir meyvedir. Kara kabak, sarı renkte açan çiçeklere sahiptir. Yaprakları oldukça büyük ve tüylüdürler. Ayrıca ülkemizin her bölgesinde bol miktarda bulunabilen kara kabak, sebze olmamasına rağmen Türk mutfağında sıklıkla kullanılmaktadır.

Kara KabakKara Kabak Faydaları Nelerdir

Kara kabak oldukça faydalı bir meyvedir. İçeriğinde B1 ve C vitaminleri bulunmaktadır. Özellikle potasyum ve fosfor açısından oldukça zengin bir meyve konumunda bulunmaktadır. Ayrıca belirtmek gerekir ki kara kabak Hz. Muhammed'in de çok sevdiği bir meyvedir.
 • Kara kabak besleyici ve enerji vericidir.
 • Kullanımı kolaydır.
 • Lezzetlidir.
 • Kalorisi düşük  olduğundan dolayı diyet yapanların vazgeçilmezi sayılabilecek meyvelerdendir.
 • Mideye doğru hızlı bir şekilde gider.
 • Susuzluğa iyi gelir.
 • Böbrekte ve mesanede bulunan iltihap ve enfeksiyonları temizler.
 • Mide ve bağırsaklara yumuşaklık verdiğinden dolayı kabızlığı giderir.
 • Kara kabak meyvesi basur tedavisinde kullanılabilmektedir.
 • Prostat hastalığının şikayetlerinin tedavisinde etkili olur.
 • Kara kabak kansızlığı önler ve kanı temizler.
 • Göğsü yumuşatır.
 • Kara kabak çekirdeği öksürüğü keser.
 • Kara kabak suyu baş ağrısına iyi gelmektedir.
Aynı zamanda kara kabak çekirdekleri de sağlık bakımından oldukça faydalı bir konumda bulunmaktadır. Kara kabak çekirdekleri bağırsaklarda bulunan ve tenya adı verilen şeklindeki kurtları düşürmektedir. Yaklaşık 50-100 gram kadar taze kara kabak çekirdeğinin kabukları çıkarıldıktan sonra havanda dövülüp bal ile yenildiğinde bağırsaktaki tenyaları kolaylıkla dışarıya atmaya yaramaktadır.

Not: Kara kabak meyvesi kabuklu ve uzun yapıya sahip olan bir meyvedir. Kara kabak meyvesinin eti sıkıdır fakat buna rağmen oldukça da suludur. Kızartılarak yenilebilir. Kara kabak meyvesi kızartma dışında haşlanarak veya kendi suyunda pişirilerek de tüketilebilmektedir.
Afiyet olsun!
]]>
Pirincli Kabak Yemegi https://www.kabakyemegi.com/pirincli-kabak-yemegi.html Fri, 02 Nov 2018 05:39:07 +0000 Pirinçli Kabak Yemeği, şimdi sizlerle paylaşacağım kabak yemeği hem çok lezzetli hem de çok hafif bir tarif olup, midenizi yormadan rahatlıkla yiyebileceğiniz bir yemektir. Kabaktan çok lezzetli yemekler yapılabildiği gibi çok l Pirinçli Kabak Yemeği, şimdi sizlerle paylaşacağım kabak yemeği hem çok lezzetli hem de çok hafif bir tarif olup, midenizi yormadan rahatlıkla yiyebileceğiniz bir yemektir. Kabaktan çok lezzetli yemekler yapılabildiği gibi çok leziz tatlılar da yapılmaktadır. Gelelim pirinçli kabak yemeği tarifimize:

Pirinçli Kabak Yemeği İçin Gereken Malzemeler :
 • Bir kilo gram kabak
 • Bir tatlı kaşığı domates salçası
 • Bir yemek kaşığından biraz az biber salçası
 • İki yemek kaşığı pirinç
 • İki adet orta boy domates
 • İsteğe göre tuz ( salçadaki tuz oranına bağlı) 
 • Bir çay bardağı sıvı yağ
 • Dört, beş diş sarımsak
 • İki tatlı kaşığı nane
 • Yarım limonun suyu
 • İki buçuk su bardağı su
Pirincli Kabak YemegiPirinçli Kabak Yemeği Yapılışı :

Kabakları kabukları ile yıkıyoruz. Yıkadığımız kabakların baş kısımlarını bir bıçak yardımıyla kesiyoruz. Sebze soyacağının tırtırlı tarafı ile kabakları soyuyoruz. İsteğimize göre (Ben yarım ay şeklinde doğruyorum) doğruyoruz. Doğranan kabakları süzgeç içerisine alıp tekrar sudan geçiriyoruz. Kabaklar Süzülürken biz tencereyi ocağa alıp içine 1 çay bardağı yağı ekliyoruz. Yağın içine 1 tatlı kaşığı domates salçasını ve 1 yemek kaşığından biraz az biber salçasını ekleyip salçanın kokusu çıkana dek bir, iki dakika kavuruyoruz.Başka bir kapta ikiye bölüp rendelediğimiz domatesleri salçanın üzerine ekleyip karıştırıyoruz. Ardından beklemeden kabakları ekleyip yine karıştırıyor ve kabaklar yumuşayıncaya kadar kapağını kapatıp kısık ateşte pişirmeye devam ediyoruz. Kabaklar yumuşadıktan sonra üzerine iyice yıkadığımız pirinci ekleyip yine karıştırıyoruz. Bir, iki dakika sonra suyunu ilave edip kısık ateşte pişirme işlemine devam ediyoruz. Yemeğimizi ocaktan almadan bir kaç dakika önce yarım limon suyunu da ekliyoruz. Sarımsakların kabuklarını soyup bir kap içerisine alıyor ve nane ile tuzu ekleyip sarımsakları dövüyoruz. Son olarak nane, sarımsak ve tuz karışımını pişen yemeğimize ekleyip ocağımızı kapatıyoruz, pirinçli kabak yemeği hazırYemeği 5 dakika dinlendirip servis edebilirsiniz.

Afiyet olsun...
]]>
Kabak Biber Dolması https://www.kabakyemegi.com/kabak-biber-dolmasi.html Sat, 03 Nov 2018 03:43:01 +0000 Kabak Biber Dolması, Gün yemeklerinin, akşam gelen yemekli misafirlerin olmazsa olmasıdır. Çocukların da beğeni ile tükettiği bu yemeği sizde mutlaka denemelisiniz. Bu nedenle sizlerle yemek kitabımdan Kabak Biber Dolmasını anlat Kabak Biber Dolması, Gün yemeklerinin, akşam gelen yemekli misafirlerin olmazsa olmasıdır. Çocukların da beğeni ile tükettiği bu yemeği sizde mutlaka denemelisiniz. Bu nedenle sizlerle yemek kitabımdan Kabak Biber Dolmasını anlatacağım. Dolmalar sofrada olmazsa hep bir şeyler eksik kalır değil mi Bunu düşünen birçok kadını düşünerek bu gün sizlerle Kabak Biber Dolmasını paylaşacağım. 

Kabak Biber Dolması İç Malzemeleri:
 • 1 kilo taze kabak
 • 1 kilo taze dolmalık biber
 • 500 gram kıyma
 • 2 su bardağı pirinç
 • 1 orta boy büyükte olabilir kuru soğan 
 • 1 su bardağı sıvı yağ
 • 1 yemek kaşığı domates salçası
 • 1 yemek kaşığı biber salçası
 • 2 domates
 • 1 çay kaşığı karabiber
 • 1 çay kaşığı pul biber
 • bir tutam tuz
 • bir tutam küçük doğranmış maydanoz
Kabak Biber DolmasıKabak Biber Dolması Yapılışı: Öncelikle Kabakları ve biberleri yıkayıp içlerini oyun. Kabakları Üçe bölerek içlerini oyun. Diğer bir kapta 500 gram kıymayı, iki su bardağı pirinci harmanlıyoruz. Daha sonra üzerine Kuru soğanı ince ince doğrayıp döküyoruz. İçine bir yemek kaşığı salçayı, bir su bardağı sıvı yağı, bir çay kaşığı tuzu, karabiberi, pul biberi, ince ince doğranmış maydanozu da ekleyip harmanlıyoruz. İç harcını hazırladıktan sonra yıkayıp doğradığımız, kabakların ve biber dolmalarının içine doldurup, düdüklü tencereye diziyoruz. Ağzı acık olan kısımları üste gelecek şekilde, üstlerine de domatesleri dilip ağızlarını kapatıyoruz. Dolmalar bittikten sonra üstünü kapatacak kadar salçalı sıcak su hazırlanır. Dolmaların hepsinin pişmesi için üzerine tabakla baskı uygulayabilirsiniz. Daha sonra Düdüklü tencerenin kapağını kapatıp ocağın üzerine alıyoruz. Kokusu çıkana kadar kısık ateşte pişiriyoruz.

Afiyet Olsun.
]]>
Bulgurlu Kabak Yemeği https://www.kabakyemegi.com/bulgurlu-kabak-yemegi.html Sat, 03 Nov 2018 10:40:08 +0000 Bulgurlu Kabak Yemeği, bulgur ülkemizin her yöresinde en fazla tüketilen ve oldukça da lezzetli olan besin ögesidir. Bulgurun en önemli olan özelliği ise, sağlıklı bir besin maddesi olması ve pirince göre daha az oranda kalori Bulgurlu Kabak Yemeği, bulgur ülkemizin her yöresinde en fazla tüketilen ve oldukça da lezzetli olan besin ögesidir. Bulgurun en önemli olan özelliği ise, sağlıklı bir besin maddesi olması ve pirince göre daha az oranda kalori içermesidir. Kabak özellikle vitamin ve mineral dışında lif içerikli olan bir yeşil sebzedir. Kabak yemeğinden, salatasına, mücverin'den, çorbasına, ana yemeğinden, fırında oturtmasına, kabak dolmasına kadar pek çok çeşitte nefis yemekler hazırlanabilmektedir. Bulgur ile hazırlanan kabak yemeği dereotunun muhteşem lezzeti, birde yoğurt eklenince mükemmel bir lezzet haline gelmektedir. Kabağa en çok yakışan yeşillik dere otudur. Özellikle her çeşit kabak ile yemek hazırlandığında mutlaka dere otu vazgeçilmeyen bir lezzettir. Bulgurlu kabak yemeği hem görsel olarak hem de muhteşem lezzeti ile oldukça besleyici ve tok tutucu özelliğine de sahiptir. Çoğunlukla mevsiminde mutlaka kabağın her çeşit yemeğini yaparak sağlıklı beslenmeye özen gösterelim. 

Bulgurlu Kabak Yemeği İçin Gereken Malzemeler
 •  1 adet kuru soğan
 • 4 adet yeşil kabak
 • 1 yemek kaşığı domates salçası
 • Yarım çay bardağı kalın (pilavlık) bulgur
 • 2 diş sarımsak
 • 1 tatlı kaşığı kırmızı toz biber
 • 3-4 yemek kaşığı sıvı yağ
 • 2-3 su bardağı su 
 • 1 avuç ince kıyılmış dereotu
 • Yeterli miktarda tuz
Bulgurlu Kabak YemeğiBulgurlu Kabak Yemeğinin Hazırlanışı, ilk önce kuru soğanın kabuklarını soyalım ve yemeklik olacak şekilde küp gibi doğrayalım. Sarımsakların kabuklarını çıkaralım ve rendenin ince yeri ile rendeleyin. Daha sonra tencerenin içerisine sıvı yağı ilave edelim ve üzerine kuru soğan ile sarımsağı ekleyerek kavurma işlemine başlayalım. Ardından domates salçasını ilave edelim ve kokusu çıkıncaya kadar kavuralım. Bu arada kavrulan malzemelere kırmızı toz biberi ekleyelim. Kabakların kabuğunu soyduktan sonra küp şeklinde doğrayalım. Tencerenin kapağını kapatalım yaklaşık 5-10 dakika kadar pişirelim. Daha sonra pilavlık bulguru ilave edip karıştıralım ve suyunu ekleyelim. Tencerenin kapağını kapatalım ve ocağın altını kısık ateşe getirdikten sonra fazla suyunu çekip kabakla bulgur yumuşayana kadar pişirelim. Bulgurlu kabak yemeği piştikten sonra ocaktan almadan önce yeterli tuzunu atalım. Ocağın altını kapatalım, en son işlem dere otunu ince kıydıktan sonra kabak yemeğinin içerisine ilave edelim. Bulgurlu kabak yemeğimiz servise hazır. Afiyet olsun.
]]>
Kabak Çekirdeği Prostat https://www.kabakyemegi.com/kabak-cekirdegi-prostat.html Sat, 03 Nov 2018 19:45:45 +0000 Kabak çekirdeği prostat; Kabak çekirdeği kabak bitkisinin meyvesinin çekirdeğidir. Yani tohumudur. İçeriğinde karotenoidler, sabit yağ, biraz uçucu yağ ve kukurbitin isimli amino asit, rezin, E, K, B vitaminlerini barındırı Kabak çekirdeği prostat; Kabak çekirdeği kabak bitkisinin meyvesinin çekirdeğidir. Yani tohumudur. İçeriğinde karotenoidler, sabit yağ, biraz uçucu yağ ve kukurbitin isimli amino asit, rezin, E, K, B vitaminlerini barındırır. Ayrıca mineraller açısından da çok zengin olan kabak çekirdeğinde,magnezyum, bakır, demir, manganez ve çinko vardır. ayrıca içeriğinde en zengin minerallerdir. Bunun yanında E vitamini bakımından da çok zengin bir yapıdadır. Balıklarda bulunan omega 6 ve omega 3  gibi yağlarını bünyesinde barındırır. Ortalama günlük kabak çekirdeği tüketiminin günde sadece yirmi beş gram tüketilmesi,insan vücudunun, ortalama olarak magnezyum ve manganez ihtiyacının yarısını, E vitamini, bakır ve demir ihtiyacının çeyreğini,protein ihtiyacının altıda birini ve çinko ihtiyacının da beşte birini karşılar. O yüzdende tuzsuz çerez olarak değil sağlık ürünü olarak mutlaka günde yirmi beş gram kadar tüketilmesinde fayda vardır. Kabak çekirdeği içerisinde ayrıca arginin vardır ve tavuk etinin dört katı mevcuttur. Ayrıca tam bir antideprasan özelliği de vardır. 
Kabak çekirdeği prostat; içeriğinde bulunan fitosterin ile özellikle iyi geldiği hastalıklar vardır. Bunlar; prostat büyümesi,
kolesterolü azaltır ve damar kanserine karşı etkilidir. Özellikle prostat sorunlarında tüketilmesi gereken besinlerin başında gelir. İlaçların haricinde prostat büyümeleri gibi erkeklerde yaşanan sağlık sorununu ortadan kaldıran bir besin maddesidir. Aynı şekilde daha bir çok hastalığa iyi gelen bir besindir.

Kabak Çekirdeği ProstatKabak çekirdeği prostat;

Öncellikle kabak çekirdeği prostat için hastalığın olduğu kişilerin tüketmesi çok önemlidir. Hastalık olsun olmasın her erkeğin günde ortalama olarak otuz gram kadar kabak çekirdeği tüketimi yapması hem hastalığın oluşumunu engellemeye hemde olan hastalıkların iyileşmesinde önemi büyüktür. İyi huylu prostat büyümesi genellikle elli yaş ve üstünde görülen bir türdür. Büyümeye neden olan faktörlerin başında testesteron ve onun ürünü olan DHT tarafından prostat hücrelerinin aşırı derecede uyarılması sonucu oluşur. O yüzdende kabak çekirdeği içeriğinde bulunan yağ bileşenleri, DHT ve testesteron tarafından oluşturulan prostat hücrelerinin çoğalımını tetiklemesine engel olduğu görülmüştür. Bu konu ile ilgili tüm bilimsel çalışmalar halen devam etmektedir.

Kabak çekirdeği prostat;

Prostat hastalığında kabak çekirdeğinin içerisinde bulunan çinko mineralinin de önemi büyüktür. Henüz araştırma safhasında olan çinko ve BPH bileşenlerinin prostat üzerindeki olumlu etkilerinin ne boyutta olduğu bilinmemektedir. Kabak çekirdeği içerdiği yağ bileşenleri ile testesteronun büyümesine engel olduğu için ilerde prostat hastalığı riskini azalttığından önemli bir besin maddesidir. İçeriğindeki cucurbitacin olarak bilinen yağ bileşeninin iyi huylu prostat büyümesindeki olumlu etkileri nedeni ile özellikle detestesteron ve dihidrotestesteron gibi prostat hücrelerini aşırı derecede uyarması ile fazla üretimini durdurmakta ve hastalığın ilerlemesini yavaşlatıp iyileşmesinde önemi büyüktür. 

]]>
Etli Kabak Yemeği https://www.kabakyemegi.com/etli-kabak-yemegi.html Sun, 04 Nov 2018 14:36:28 +0000 Etli Kabak Yemeği, Kabağı ve eti bir arada sevenler için Etli kabak yemeği, vazgeçilmez bir lezzettir. Kabak ve et birbirine oldukça yakışır. Etin kokusunu içine geçirmesi ile ve hafif su içeren yapısı ile kabak Etli Kabak Yemeği, Kabağı ve eti bir arada sevenler için Etli kabak yemeği, vazgeçilmez bir lezzettir. Kabak ve et birbirine oldukça yakışır. Etin kokusunu içine geçirmesi ile ve hafif su içeren yapısı ile kabak yemek için ideal bir sebzedir. Hangi bölgeye özgü olduğu söylenemeyen bu yemek, Türkiye'nin her bölgesinde yaygın olarak yapılmaktadır.

Etli kabak yemeği için gerekli malzemeler;
 • 250-300 gr. kuzu eti
 • 4 adet orta boy kabak
 • 2 diş sarımsak
 • 1 orta boy soğan
 • 1 kaşık domates salçası
 • 2 adet orta boy domates
 • Yeşil biber
 • Pul biber
 • Karabiber
 • 2 yemek kaşığı Zeytinyağı
 • Tuz
Etli Kabak YemeğiEtli kabak yemeği hazırlanması;

Öncelikle kuzu etini kuşbaşı şekilde doğruyoruz. Ardından doğradığımız etlerimizi düdüklü tencereye alıyoruz, etleri 4 parmak geçecek kadar su olmalıdır. Düdüklü tenceredeki etleri yarım saat kadar güzelce haşlıyoruz. Etler haşlanırken diğer işlemleri yapabiliriz. 

Kabaklar, domatesler, biberler ve soğanları güzelce yıkadıktan sonra, kabaklar soyuyor ve ortadan uzunlamasına birbirine dik iki çizgi ile bölüyoruz. Bu bölme işleminden sonra ise enine doğru doğruyoruz. Tercihe göre domateslerin kabuğu soyulabilir veya soyulmadan bırakılabilir. Domatesleri de küp küp doğruyoruz. Soğanları soyduktan sonra ince ince kıyıyoruz. Biberlerin çekirdeklerini ve damarlı kısımlarını aldıktan sonra ince ince doğruyoruz. Sarımsaklar tercihe göre rendelenir ya da küçük doğranabilir. Tüm bu malzemeler hazırlanana kadar düdüklü tencerede ki etler hazır hale gelmiştir. Havası alınan düdüklü tencere biraz ılık suyun altına tutulur. Bu işlem fışkırmayı engeller. Açılan Düdüklü tencerede hala içinde yeterince su kalmıştır. Eğer yeterli su kalmamışsa üzerine kaynamış su ekleyebiliriz. Hazırladığımız bütün malzemeleri düdüklü tencereye ekliyoruz. Üzerine karabiber, tuz, pul biber ve salça da serpip düdüklü tencerenin ağzını yine ağzı kapatıp bir yirmi dakika daha pişiriyoruz. Yirmi dakika sonunda düdüklü tencerenin yine havasını tekrar alıp ve ılık suya tutuyoruz. Düdüklü tencerenin ağzı açıldığında hoş bir koku yükselir. Etli kabak yemeğimiz hazırdır. 

Afiyet olsun.
]]>
Kabak Çekirdeği Zararları https://www.kabakyemegi.com/kabak-cekirdegi-zararlari.html Sun, 04 Nov 2018 20:52:50 +0000 Kabak çekirdeği zararları, Birçok kişide neredeyse alışkanlık halini almış olan kabak çekirdeği, düzenli ve bilinçli bir şekilde tüketildiğinde çok ciddi zararlara neden olmaz. Fakat bazı durumlarda en sağlıklı olan yiyec Kabak çekirdeği zararları, Birçok kişide neredeyse alışkanlık halini almış olan kabak çekirdeği, düzenli ve bilinçli bir şekilde tüketildiğinde çok ciddi zararlara neden olmaz. Fakat bazı durumlarda en sağlıklı olan yiyecekler bile zararlı bir hale gelebilir. Bu nedenle kabak çekirdeğini de dikkatli bir şekilde tüketmelisiniz. Özellikle çocuklarda aşırı bir şekilde tüketim sağlanmamalıdır. Yapılan birçok araştırmaya göre kabak çekirdeği, insan vücudunda birçok fayda sağlamaktadır. Bu faydaların yanında ortaya çıkarmış olduğu bazı yan etkiler zarar olarak ayrılmıştır. Bu zararlar daha çok düzeltilebilir zararlardır. Bu nedenle kabak çekirdeğinden çok korkmamak gerekir. Kabak çekirdeği zararları genellikle kabak çekirdeğine yapılan işlemlerden dolayı ortaya çıkmaktadır. Özelikle kabak çekirdeğinin kavrulması ve tuzlanması durumunda birçok faydası ortadan kalkarak sadece bir eğlence yiyeceği haline gelmektedir. Kavrulan kabak çekirdeği, özellikle içerisinde barındırmış olduğu proteinleri ve aminoasitleri almış olduğu ısı nedeniyle kaybetmektedir. Bu bileşenlerin bozulması ise kabak çekirdeğinin zararları ile karşımıza çıkmaktadır. Maalesef ki kabak çekirdeği günümüzde en çok bu şekilde tüketilmektedir. Bunun yanı sıra kabak çekirdeği üzerine yapışan tuzların insan sağlığı üzerindeki zararları ayrıca bilinmektedir. Bu durumlarda ortaya çıkan zararlar insan vücuduna kabak çekirdeği üzerindeki tuz nedeniyle zarar vermektedir. 

Kabak Çekirdeği ZararlarıKabak çekirdeğinin diğer zararları nelerdir
 • Kabak çekirdeğinin zararları sadece dahili sorunlara değil aynı zamanda çok tüketildiğinde insanlarda cildi olarak da sorunların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Kabak çekirdeğinin içerisinde bulunan yağ, direk olarak ciltte sivilce oluşumuna neden olarak insanlarda bir problem haline gelmektedir. 
 • Kabak çekirdeği çok yüksek oranda kalori içermektedir. Bu nedenle az miktarda tüketilse bile insanlarda ciddi olarak kilo artışına neden olacaktır. Bu nedenle eğer herhangi bir diyet programı uyguluyorsanız ya da aşırı kilo probleminiz varsa kesinlikle kabak çekirdeğinden uzak durmalısınız.
 • Kabak çekirdeğinin zararları en çok mide rahatsızlığı olan insanlar üzerinde meydana gelmektedir. Bu nedenle mide rahatsızlığı olan insanların günde en fazla bir tutamdan daha fazla kabak çekirdeği tüketmesi önerilmemektedir. 
 • Mide rahatsızlıklarının yanı sıra insanlarda kabak çekirdeği zararları, direk olarak bağırsak sorunlarında da problem haline gelir. 
 • Gün içerisinde belli miktarların daha da üzerinde tüketilen kabak çekirdekleri, insanlarda ishal sorununa neden olabilmektedir. Bu durum ise direk olarak sindirim rahatsızlıklarının oluşmasına neden olarak karşımıza çıkar. Bu nedenle kabızlık sorunu yaşayan insanlar için kabak çekirdeği çok olumlu faydalara neden olmaktadır. Bu şekilde kabak çekirdeğinin zararları fayda haline getirilebilir. 
 • Kabak çekirdeğinin kabukları diğer kuruyemiş çekirdeklerine göre biraz daha incedir. Bu durum direk olarak kabak çekirdeğinin boğaza kaçması ihtimalini ortaya çıkarır. Bu nedenle bebeklerinde küçük çocukların kabak çekirdekleri yememeleri ya da ailelerinden yardım almaları gerekmektedir. 
Yukarıda vermiş olduğumuz bilgiler kabak çekirdeği zararları olarak karşımıza çıkar. Bunun haricinde kişiden kişiye değişebilen bazı yan etkiler ortaya çıkabilir. Fakat insanlarda karşılaşılan genel etkiler bunlardır. Unutulmamalıdır ki kabak çekirdeği, günümüzde tüketilen tüm besinler arasında en faydalı besinlerden biridir. Doğru bir şekilde tüketildiğinde insanlarda çok ciddi faydalar ortaya çıkararak etkilerini gösterir. 
]]>
Beşamel Soslu Kabak https://www.kabakyemegi.com/besamel-soslu-kabak.html Mon, 05 Nov 2018 18:37:05 +0000 Beşamel soslu kabak, Normal kabak sebzesinden yapılan ve besin değeri çok yüksek olan bir yemek çeşididir. Özellikle kabak sebzesinin içerisinde bulunan vitaminlerin unutkanlık gibi bir çok hafıza problemine iyi gelmesi açısınd Beşamel soslu kabak, Normal kabak sebzesinden yapılan ve besin değeri çok yüksek olan bir yemek çeşididir. Özellikle kabak sebzesinin içerisinde bulunan vitaminlerin unutkanlık gibi bir çok hafıza problemine iyi gelmesi açısından çocuklara sevdirilmesi gereken bir sebzedir. O yüzdende bu tür sebzelerin çocuklara yedirilmesi ve sevdirilmesi için ideal bir yemek olan Beşamel soslu kabak yemeği her annenin bilmesi gereken yemeklerden bir tanesidir. Genellikle herkesin sevmediği bu sebze aslında besin değeri çok olan sebzelerin başında gelir. 

Beşamel soslu kabak malzemeleri
 • Üç adet kabak,
 • Bir parça tavuk göğsü 
 • Bir çay bardağı sıvı yağ,
 • Tuz,
 • Bir su bardağı veya bir kase rendelenmiş kaşar peyniri,
Beşamel sos malzemeleri;
 • İki su bardağı tam yağlı süt,
 • İki yemek kaşığı dolusu un,
 • İki yemek kaşığı veya 125 gram tereyağ,
 • Tuz,
Beşamel Soslu KabakBeşamel soslu kabak yapılışı

Yemeğimizi yaparken öncelikle kabaklar soyularak iri taneler halinde dilimlenir ve bir kase içerisinde tuzlanır. Hafif bir yumuşaklık kazanması için tava içerisinde sıvı yağ konularak tüm kabakların kızartılması gerekir. Kızarttığımız kabaklar fırın tepsisi veya borcam içerisine güzel ve düzenli bir şekilde dizildikten sonra üzerine önceden haşladığımız ve tiftiklediğimiz göğüs eti ilave edilir. Kabakların üzeri tamamen tavuğun göğüs eti ile kaplandıktan sonra bir kenarda Beşamel sosunu yaparken bekletilir. 

Beşamel sosu için gereken malzemeler önümüze alındıktan sonra bir kabın içerisine tereyağ konularak eritildikten sonra unda içerisine ilave edilir ve un kahverengimsi renk alana kadar kavrulur. İçerisine bir robot yardımı ile süt yavaş yavaş ilave edilerek çırpılarak süt ile karışması sağlanır. Daha sonrasında ocakta kaynayıncaya kadar Beşamel sosun tenceresi bekletilir. Tuzu da ilave edildikten sonra kaynayıp koyulaşana kadar ocakta bekletilir. Bir kenarda beklettiğimiz fırın tepsimizin üzerine hazırlanan Beşamel sos da tavukların üzerine kapatılacak şekilde dökülmesinden sonra, 160 derecelik önceden ısıttığımız fırına sürülerek pişmesini bekleriz. Ortalama olarak yirmi dakika fırında pişmesi yeterli olan Beşamel soslu kabak yemeğimiz artık hazır gibidir. Pişmesine beş dakika kala üzerine rendelediğimiz kaşar peyniri de ilave edilerek kaşar eriyinceye kadar bekletilir ve kaşlar peynirinin kızarması ile fırından alınır. Artık Beşamel soslu kabak yemeğimiz servis edilebilir haldedir. Afiyet olsun.
]]>
Fırında Kıymalı Kabak https://www.kabakyemegi.com/firinda-kiymali-kabak.html Tue, 06 Nov 2018 05:36:34 +0000 Fırında kıymalı kabak, tadı ile yemeye doyamayacağınız oldukça doyurucu ve besleyici olan bir yemek çeşididir. Lezzeti ile damaklarda enfes bir tat bırakmasının yanı sıra görünümü ile de göze hitap ederek iştahları Fırında kıymalı kabak, tadı ile yemeye doyamayacağınız oldukça doyurucu ve besleyici olan bir yemek çeşididir. Lezzeti ile damaklarda enfes bir tat bırakmasının yanı sıra görünümü ile de göze hitap ederek iştahları kabartacak olan bir tariftir. Herkesin severek yiyeceği bu yemek ile sofralar daha zengin ve daha lezzetli bir hale gelecektir. Yapımı ile de oldukça kolay ve pratik olan fırında kıymalı kabak yemeği herkes tarafından kolaylıkla yapılabilir. İşte bu enfes lezzetli, doyurucu ve besleyici olan fırında kıymalı kabak yemeği tarifinin yapılışını beraber inceleyelim.

Fırında kıymalı kabak için gerekli olan malzeme 
 • 3 adet orta boy kabak,
 • 200 gram kıyma,
 • 1 adet domates,
 • 1 adet orta boy kuru soğan,
 • 1 adet yeşil biber,
 • 2 yada 3 diş sarımsak,
 • 1 yemek kaşığı biber salçası,
 • Yarım çay bardağı sıvı yağ,
 • Bir miktar tuz ve karabiber,
 • Üzeri için kaşar peyniri rendesi,
 • Bir tutam maydanoz,
Fırında Kıymalı KabakFırında kıymalı kabak yemeğinin yapılışı 

Öncelikle kabakları uzunlamasına ortadan ikiye bölerek kaynamış suyun içinde belli bir süre dinlendirin. Daha sonra kabakları alarak içlerini bir kaşık yardımı ile soyarak bir kayık şekli verin. Tüm kabakları bu şekilde hazırladıktan sonra bir köşede dinlenmeye bırakın ve iç malzemesini hazırlamaya başlayın. Bir tencerenin içine ince ince doğranmış olan kuru soğanları koyun ve sıvı yağda ekleyerek kızartmaya başlayın. Kızaran soğanların içine kıymayı da eleyerek bir süre pişirin. İnce ince doğranmış olan domates ve yeşil biberi de bu harcın içine ekleyerek bir süre boyunca karıştırarak kavurun. Daha sonra dövülmüş olan sarımsakları ekleyin ve isteğinize göre tuz, karabiber ve pul biber ekleyerek bir süre daha pişirin. Daha sonra önceden hazırlanmış olan kayık şekildeki kabakların içini bu hazırlamış oldunuz kıymalı harç ile doldurarak bir bor cam içine dizmeye başlayın. Tüm kabakları dizdikten sonra bir tava içinde bir miktar su ve salçayı eriterek bu bor camın içine dökün. İsteğiniz üzere kabakların üzerine bir miktar kaşar peyniri rendesi serpebilirsiniz. Ardından daha önceden ısıtılmış olan 180 derecelik fırında yaklaşık olarak yirmi dakika boyunca pişirmeye bırakın. Pişme süresi bittikten sora fırında kıymalı kabak yemeğiniz servis edilmeye hazır bir hale gelmiş demektir. İsteğinize göre bir tutam maydanoz yardımı ile süsleyip göze hitap etmesini sağlayabilirsiniz. İşte son derece lezzetli ve sağlıklı olan yapımı ile de zaman almadan kolaylıkla yapılan fırında kıymalı kabak yemeğiniz hazır. Sizde hemen deneyerek sofranızı daha güzel bir hale getirebilirsiniz.

Afiyet olsun...
]]>
Kabak Kızartması https://www.kabakyemegi.com/kabak-kizartmasi.html Tue, 06 Nov 2018 07:32:47 +0000 Kabak Kızartması, Kabağın içerisindeki vitamin, mineral ve besinlerin sağlık açısından oldukça çok faydası bulunmaktadır. Kabağın kemik sağlığını, kalp sağlığını, göz sağlığını koruma gibi etkileri vardır. bun Kabak Kızartması, Kabağın içerisindeki vitamin, mineral ve besinlerin sağlık açısından oldukça çok faydası bulunmaktadır. Kabağın kemik sağlığını, kalp sağlığını, göz sağlığını koruma gibi etkileri vardır. bunların yanında bağışıklığı artırıcı gibi insan vücuduna birçok olumlu etkisi bulunmaktadır. Bu yüzden sofralarda çok bulunmakta fazla tüketilmektedir. Kabak kullanılarak çok çeşitli yemekler yapılabilmektedir. Bunlardan biriside kabak kızartmasıdır. Oldukça lezzetli ve pratik olan kabak kızartması her öğüne uygun bir tariftir.

Kabak Kızartması Malzemeleri
 • 2-3 adet kabak
 • 1 çay bardağı süt
 • 1 adet yumurta
 • 3,5 - 4 yemek kaşığı un
 • 1 çay kaşığı kadar kabartma tozu
 • Kırmızı toz biber
 • Nane
 • Acı pul biber
 • İsteğe göre tuz
Kızartmak İçin
 • Sıvı Yağ
Servis İçin
 • 1 kase yoğurt
 • Nane
 • Pul biber
Kabak KızartmasıKabak Kızartması Hazırlanışı

İlk olarak kabak kızartması için kabakları iyice yıkayıp halkla şeklinde doğruyoruz. Doğranan kabakları derin bir kaba alıp üzerine 1 çay bardağı sütü döküp en az 1 saat buzdolabında bekletiyoruz. Bir saat sonrasında sütte bekletilen kabakları sütün içerisinden alıyoruz ve süte yumurta, un, kabartma tozu, kırmızı toz biber, nane, acı pul biber ekleyip karıştırarak koyu kıvamlı bir karışım elde ediyoruz. Derin bir tencereye sıvı yağ koyup tencereyi ateşin üzerine alıyoruz. Yağ kızdıktan sonra halkla şeklinde dilimlenmiş kabakları hazırladığımız karışıma bulayıp kızgın yağa koyuyoruz. Kabaklar kızardıktan sonra havlu kağıt üzerine koyarak fazla yağını alıyoruz. Bir kase yoğurdun içerisine nane ve pul biber ekleyerek karıştırıyoruz. Kızartılan kabakları bu naneli pul biberli yoğurtla birlikte servis ediyoruz. Afiyet Olsun.
]]>
Mücver Kabak https://www.kabakyemegi.com/mucver-kabak.html Tue, 06 Nov 2018 21:32:50 +0000 Mücver Kabak, mücver ana maddesi bol lifli ve fosfor, kalsiyum, magnezyum, sodyum, demir gibi mineraller açısından çok zengin bir sebze olan kabak kullanılarak yapılır. Damak tadına göre farklı sebzeler ile de yap Mücver Kabak, mücver ana maddesi bol lifli ve fosfor, kalsiyum, magnezyum, sodyum, demir gibi mineraller açısından çok zengin bir sebze olan kabak kullanılarak yapılır. Damak tadına göre farklı sebzeler ile de yapılabilir. Uzun yıllardır Türk mutfaklarında yapılan bir yemektir. Mücveri daha da tatlandırmak için içerisine kaşar, lor yada beyaz peynir de eklenebilir. Mücver içerisine kullanılan yumurta sebzelerin kızarırken dağılmasını önlemek için kullanılır. Ayrıca çoğu kişi mücver içerisine abartma tozu da kullanır. Kabartma tozu mücverin daha kabarık ve daha yumuşak bir dokuda olmasını sağlar. Mücver kabak yapımı da oldukça kolay ve pratiktir. Çocuklar dahil yediden yetmişe herkesin severek tükettiği lezzetli bir tariftir. 

Mücver Kabak İçin Gerekli Malzemeler

Karışım için
 • 5 adet kabak
 • 4-5 yemek kaşığı un
 • 2 adet yumurta
 • 100 gram beyaz peynir
 • 4-5 adet yeşil soğan
 • 1 demet dereotu
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • 1 çay kaşığı kuru nane 
 • 1 çay kaşığı karabiber
 • 1 çay kaşığı pul biber
 • 1 çay kaşığı toz kırmızı biber

Kızartmak İçin

 • Sıvı yağ

Yoğurtlu Sos İçin

 • 1,5 su bardağı süzme yoğurt
 • 2 diş sarımsak
 • 1 çay kaşığı tuz
Mücver KabakMücver Kabak Yapılışı

Mücver yapımı için tüm malzemeler tek tek hazırlanır. Kabaklar iyice yıkandıktan sonra kabukları soyulur ve rendelenir. Rendelenen kabakların suyunun süzülmesi için süzgeçte bekletilir. Yeşil soğanlar ve dereotu saplarından ayıklanarak iyice temizlenir. Kesme tahtasında ince ince kıyılır. Hazırlanan tüm malzemeler ve un derin bir karıştırma kabına alınarak iyice karıştırılır. Unun topak topak olmamasına özen gösterilmelidir. İçerisine yumurtalar kırılır. Tuz ve tüm baharatlar da ilave edilir. Son olarak içerisine beyaz peynirde de ufalanarak tüm malzemeler iyice harmanlanır. Mücverleri kızartmak için genişçe bir tavaya bir miktar sıvı yağ konur. Sıvı yağ iyice kızdıktan sonra bir kaşık yardımıyla sıvı yağın içine atılır. Önü arkası eşit şekilde kızartılan mücverler sonra yağdan alınır ve kağıt havlu serili bir tabağa konur. Mücverlerin fazla yağ çekmemesi için kızardıktan sonra peçete serili bir tabağa alınır. Ayrı bir kabın içerisinde sarımsaklar tuz ile birlikte dövülür. Dövülen sarımsak yoğurta karıştırılır. Servis tabağına alınan kabak mücverler üzerine yoğurt sos dökülerek sunum yapılır. 

Afiyet Olsun.
]]>
Taze Kabak Yemeği https://www.kabakyemegi.com/taze-kabak-yemegi.html Wed, 07 Nov 2018 02:00:41 +0000 Taze kabak yemeği, Tarihi çok eskilere dayanır. Yaz mevsiminde taze sebzelerle birlikte çıkan taze kabak yemeği yapılarak tüketilir. Çok mütevazı olan bu yemek herkesin bütçesine uygun bir yemektir. Kabağın insan vücuduna bir Taze kabak yemeği, Tarihi çok eskilere dayanır. Yaz mevsiminde taze sebzelerle birlikte çıkan taze kabak yemeği yapılarak tüketilir. Çok mütevazı olan bu yemek herkesin bütçesine uygun bir yemektir. Kabağın insan vücuduna bir çok faydası vardır. Sizde mevsiminde taze taze yapıp tüketebilirsiniz. Şimdi bu güzel yemeğimizin yapım aşamasına geçelim.

Taze kabak yemeği için gerekli malzemeler
 • 5 adet orta boy kabak (yaklaşık olarak 1 kg),
 • 1 adet büyük kuru soğan,
 • 3 adet domates,
 • 4 yemek kaşığı zeytinyağı,
 • Maydanoz,
 • 2 diş sarımsak,
 • Dere otu,
 • 2 çay bardağı su,
 • Karabiber, pul biber ve yeterli miktarda tuz,
Taze Kabak YemeğiTaze kabak yemeği yapılışı

Öncelikle kabakları bir güzel yıkayın. Sap kısmını ve uç kısmını kes dikten sonra küp küp doğrayın. Bir tencerenin içerisine zeytin yağını ekleyin. Bir baş kuru soğanı önce kabuklarını soyup sonra zeytin yağının içerisine yemeklik olarak doğrayın. Ocağa aldığınız tencerenin içerisindeki soğanlar pembeleşinceye kadar kavurun. Kavrulan soğanların üzerine kabuklarını soyup doğradığınız domatesleri ekleyin ve karıştırın. Daha sonrasında içerisine salça, ezilmiş sarımsak, karabiber, pul biber ve yeteri miktarda tuz koyduktan sonra karıştırmaya devam edin. Doğradığınız taze kabağı içerisine koyun. 2 çay bardağı su ekleyerek altı kısık ateşte pişinceye kadar tutun. Ara ara karıştırarak taze kabak yemeğini kontrol edebilirsiniz. Pişmeye yakın bir tutam maydanoz ve bir tutam dere otunu ince ince doğrayın ve taze kabak yemeğinin içerisine katın. Bu taze kabak yemeğini çok güzel bir aroma katacaktır. Taze kabak yemeğini sıcak tüketiniz şimdiden afiyet olsun.
]]>
Beşamel Soslu Tavuklu Kabak https://www.kabakyemegi.com/besamel-soslu-tavuklu-kabak.html Wed, 07 Nov 2018 06:59:34 +0000 Beşamel Soslu Tavuklu Kabak, oldukça sağlıklı bir sebze olan kabak farklı malzemeler kullanılarak farklı pişirme şekillerinde tercih edilebilir. Tat olarak neredeyse tüm sebzelere yakışır. Sebzelerin haricinde her çeşit et tür Beşamel Soslu Tavuklu Kabak, oldukça sağlıklı bir sebze olan kabak farklı malzemeler kullanılarak farklı pişirme şekillerinde tercih edilebilir. Tat olarak neredeyse tüm sebzelere yakışır. Sebzelerin haricinde her çeşit et türüne de tat olarak oldukça uyum sağlar. Tarifimizde olduğu için tavuk kullanılması kabağın lezzetine lezzet katar. Akşam yemeği olarak güçlü alternatifler arasında yer alır. Beşamel soslu tavuklu kabak yanında tercihe göre pirinç pilavı yada makarna tercih edilebilir. Yapımı biraz el oyalasa da oldukça lezzetli bir yemektir. 

Beşamel Soslu Tavuklu Kabak İçin Gerekli Malzemeler
 • 5-6 adet kabak

Tavuklu Harç İçin

 • 300 gram kemiksiz tavuk eti
 • 1 adet kuru soğan
 • 1 adet havuç
 • 1 adet domates
 • 6-7 dal dereotu
 • 1 yemek kaşığı domates salçası
 • 1 çay kaşığı tuz
 • 1 çay kaşığı karabiber
 • 1 çay kaşığı kırmızı pul biber
 • 1 çay bardağı su
 • Sıvı yağ

Beşamel Sos İçin

 • 2 yemek kaşığı un
 • 1,5 su bardağı soğuk süt
 • 2 yemek kaşığı tereyağ
 • 1 çay kaşığı tuz

Üzeri İçin

 • 1 çay bardağı kaşar peyniri rendesi
Beşamel Soslu Tavuklu KabakBeşamel Soslu Tavuklu Kabak Yapılışı

Beşamel soslu tavuklu kabak tarifi için kabaklar iyice yıkanarak kabukları çatal yardımıyla çizilir ve halka şeklinde dilimlenir. Teflon tavaya çok az sıvı yağ konularak kabaklar önlü arkalı sotelenir. Sote yapılmış kabaklar fırın kabının tabanına dizilir. Daha sonra tavuklu harç hazırlanır. Bunun için tavuklar yıkandıktan sonra kuşbaşı doğranır. Soğanların kabukları soyularak yemeklik şekilde doğranır. Domates ve havucun kabukları soyulur ve her biri küp şeklinde doğranır. Dereotu saplarından ayıklanarak kesme tahtasında ince ince kıyılır. Tüm malzemeler hazırlandıktan iç harcın sotelenmesine başlanır. Geniş bir tencereye biraz sıvı yağ konulur. Tencereye önce tavuklar eklenerek tavuk eti kendi suyunu salıp çekinceye kadar pişirilir. Tavuklar renk değiştirince içerisine soğanlar ilave edilir. Soğanlar ile birlikte tavuklar bir müddet kavrulduktan sonra tencerenin içerisine havuçlar ilave edilir. Daha sonra domatesler eklenir ve domatesler yumuşayana kadar soteleme işlemine devam edilir. Domateslerden sonra salça ve baharatlar ilave edilir. Son olarak üzerine 1 çay bardağı su ve dereotu ilave edilerek iç harç kısık ateşte kaynamaya bırakılır. Tüm malzemeler 5-10 dakika kaynadıktan sonra ocaktan alınır. Hazırlanan tavuklu harç fırın kabındaki kabakların üzerine eşit miktarda pay edilir. Tüm bu işlemlerden sonra yemeğin son aşaması olan beşamel sos hazırlanır. 

Küçük bir sos tenceresinde tereyağ ve un birlikte kavrulur. Unun kokusu çıkana kadar kısık ateşte un kavrulmaya devam edilir. Üzerine soğuk süt ve tuz ilave edilerek çırpıcı yardımıyla hızlı bir şekilde karıştırılır. Burada önemli olan püf noktası unun topaklanmadan beşamel sosun hazırlanmasıdır. Beşamel sos göz göz olana kadar kaynatılır ve daha sonra ocaktan alınır. Beşamel sos içerisinde topaklanmalar görülürse mikser yardımıyla kıvamı düzeltilebilir. Akışkan bir muhallebi kıvamı elde ediline kadar mikser kullanımına devam edilir. Hazırlanan beşamel sos tavuklu harcın üzerine kaşık yardımıyla dökülür ve  kaşığın tersi ile üzeri düzeltilir. Beşamel soslu tavuklu kabak önceden ısıtılmış 180-200 derecelik ısıdaki fırında 15-20 dakika kadar pişirilir. Yemeğin fırından çıkmasına yakın üzerine rendelenmiş kaşar peyniri serpilerek tekrar fırına verilir. Kaşarların üzeri kızarana dek yaklaşık 5-6 dakika daha fırında pişirilir. Fırından çıkarılan beşamel soslu tavuklu kabak ılınması için oda sıcaklığında bir müddet bekletilir. Servis tabağına alınarak]]> Kabak Tatlısı https://www.kabakyemegi.com/kabak-tatlisi.html Wed, 07 Nov 2018 22:11:21 +0000 Kabak tatlısı, Kabak aslında bir meyve türüdür. Fakat kabak herkes  tarafından sebze  olarak bilinir ve yemeklerde yaygın olarak kullanılır.Oysa Türk mutfağında çok lezzetli tatlılar da bulunmaktadır. Ana yemek malzemesi ol Kabak tatlısı, Kabak aslında bir meyve türüdür. Fakat kabak herkes  tarafından sebze  olarak bilinir ve yemeklerde yaygın olarak kullanılır.Oysa Türk mutfağında çok lezzetli tatlılar da bulunmaktadır. Ana yemek malzemesi olarak kullanılan kabak hazırlanır. Kabağın her mevsim bulunması ve fiyatını uygun olması ve ülkemizde bol miktarda yetişmesi de soframızda sık sık kullanılmasına sebep olur. Ana yemek malzemesi olan kabak yemekten sonra da güzel bir tatlı olarak servis yapılır. Kabak tatlısı şekerli şerbet karışımının yumuşayana kadar pişmesi  olayıdır. O kadar lezzetli oluyor ki bir an önce yapsak diyorsunuz. Bu tatlı fırında da pişirilebilir fırında pişen karamel tadında andırıyor. Kabağın etkilerinden dolayı tatlı olarak tüketmeyi sevmeyenler üzerine dondurma tahin kaymak veya hepsini birden koyarak tüketebilirler 

Kabak TatlısıKabak Tatlısının Malzeme Listesi
 • Bal kabağı 600 gram
 • Toz şeker 3 su bardağı
 • Çekilmiş ceviz içi 1 su bardağı
 • Karanfil 3 adet
Kabak Tatlısı hazırlanışı

Kabak tatlısı  pişirmeden önce kabaklar en az 3 saat toz şekere yatırıp bekletilir. Eğer vakit varsa akşamdan yatırmanız suyunu daha güzel vermesine ve şekerle daha güzel özleşmesine neden olacak su eklemeden kabak ocağa pişirmeye bırakılır. Kabukları sert ve yeşil kısımları da alacak şekilde soyup dilimlenen kabak sonra 1 yada isteğe göre 2 Parmak kalınlığında kesilir. Bol suda yıkanan dilimler tencereye yerleştirilir. Üzerine toz şekerini ve karanfilin serpiştirip bir saat ağzı kapalı tencerede bekletilir. Kabakların cinsine göre suyunu kısa sürede kalmadıysa biraz su ilave edilebilir ve kabaklar orta ateşte yaklaşık 50 dakika kadar pişirilir. Kabak tatlısı suyunu çekene kadar pişirilir. Ocaktan alınan kabak tatlısı dağılmamasına dikkat edilerek servis tabağına alınır. Daha sonra ince çekilmiş olan ceviz içini kabak tatlısının üzerine ilave edin ve dostlarınızla paylaşın.

Afiyet olsun!
]]>
Su Kabağı Tohumu https://www.kabakyemegi.com/su-kabagi-tohumu.html Thu, 08 Nov 2018 06:01:05 +0000 Su kabağı tohumu; Su kabağı sınıf olarak üç gruba ayrılır. Bunlar sis kabağı, lif kabağı ve su kabağıdır. Üçü de yetiştiricilik olarak birbirine yakın yapılardadır. Hemen hemen hepsinde de sarıcılık özelliği vardı Su kabağı tohumu; Su kabağı sınıf olarak üç gruba ayrılır. Bunlar sis kabağı, lif kabağı ve su kabağıdır. Üçü de yetiştiricilik olarak birbirine yakın yapılardadır. Hemen hemen hepsinde de sarıcılık özelliği vardır. Yani sarmaşık halinde büyüyen kabaklardır. Su kabağı dış kısmı odunsu bir dokuya ve değişik şekillerde cinslere sahiptir. Kısa saplı, uzun saplı, çift boğumlu, kase şekilli,elma şekilli irili küçüklü boyutlarda vardır. Su kabağının tohumunun dışı sert bir yapıda olup çimlenmesi diğerlerine göre daha geç bir süreçte meydana gelir. Bitkinin kolları sülük tabir edilen ve bunlar sayesinde de sarmaşık bir görünüm kazanan bir bitkidir. Özellikle kış mevsimi başlamadan önce kökü ve dallar kuruyan su kabağı havadar ve güneş almayan yerlerde kurumaya bırakılmalıdır.

Su Kabağı TohumuSu kabağı tohumu;


Tek yıllık bir bitki olan su kabağının sap bölümü oldukça dar ve alt tarafı da oldukça geniş açılı yuvarlağımsı bir yapıya sahiptir. Geçmişten günümüze süs bitkisi olarak kullanılan su kabağının tohum yapısı itibarı ile tohum seçimi ucundaki dallardan değil ilk çıkan yerden hasat edildiğinde daha faydalı sonuçlar vermektedir. Su kabağının tohum seçimi çok önemlidir. Sağlıklı içi boş olmayan dolgun küflenmemiş ve istenilen verimliliği sağlayacak şekildeki su kabağı tohumlarının seçilmesi ekim ve üretim oranında yüksek oranda verimlilik kazandırır. Su kabağının tohumları kış aylarından şubat ayı sonunda olup Mart, Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında başlamaktadır. Bu kabağın tohumunun yetişip bir bitki haline gelebilmesi için gereken toprak sıcaklığı ise on beş derecedir. Tohumlar toprağa ekilebilmek için torbalar içerisine yerleştirilerek içerisine torf konularak yapılmaktadır. 

Su kabağı tohumlarının toprağa ekilmesi ile sulama şekli çok önemlidir. Suyun boca şekilde boşaltılması çok yanlış olur. Özellikle sulamasının bir fısfıs ile yapılması tohumun çürümesine engel olarak toprağa tutunmasını sağlar. Ayrıca tohumda su kaybını azaltmak için bir gazete veya kağıt parçası üzerine kapatılmalıdır. Bu sayede tohumun gölgede olması sağlanarak gereken ortam hazırlanmış olur. Ayrıca su kabağının tohumu için nem çok önemlidir. Bu yüzdende sürekli olarak kontrol edilmesi gerekmektedir. Tohumlanma ve çimlenmesi diğer kabak türlerine göre biraz daha uzun zaman almaktadır. Ortalama olarak yedi ile on beş gün arasında çimlenmesi gerçekleşir. Ekilen su kabağı tohumunda çimlenme başladı ise üzerine örttüğünüz kağıtlar kaldırılarak ışık alması sağlanır. böylelikle çimlenme işlemi güneş ışınları ile hızlanma gösterir. Meydana gelen çimlenmeden sonra oluşan kabak fideleri dört yaprak olduktan sonra ekimini yapacağınız toprağın belirlenmesi ve analiz edilmesi gerekir. Su kabağı tohumları fidecilik olarak kullanılmakta ve sonra toprağa ekimi yapılmaktadır. Nedeni de bu bitkinin meyvelerinin daha çok süs olarak kullanılmasıdır.
]]>
Kabak Diyeti https://www.kabakyemegi.com/kabak-diyeti.html Thu, 08 Nov 2018 23:07:25 +0000 Kabak Diyeti, hem doyurucu hem de detoks özelliğiyle diyetisyenler tarafından ve uygulayan kişiler tarafından şiddetle tavsiye edilen bir diyet çeşididir. Sonbaharda özellikle mevsiminde tazecik mahsul veren kabak ile doğru uy Kabak Diyeti, hem doyurucu hem de detoks özelliğiyle diyetisyenler tarafından ve uygulayan kişiler tarafından şiddetle tavsiye edilen bir diyet çeşididir. Sonbaharda özellikle mevsiminde tazecik mahsul veren kabak ile doğru uygulandığında 2 haftada 8 kilo verilmesi mümkündür. Birden fazla çeşit ile kabak diyetini uygulamak mümkündür. 100 gramı sadece 28 kalori olan kabakta herhangi bir kısıtlama yoktur. Yüzde 85-90'ı su olan kabakta aynı zamanda proteinler, yağ, karbonhidrat, pektin, kalsiyum, potasyum, çinko, demir, fosfor, vitamin A,C,E,B1,B2,B3,B6 ve folik asit bulunmaktadır. Aynı zamanda metabolizmayı düzenleyen T vitamini de kabakta yer alan mucizevi vitaminler arasında yer almaktadır.

Şeker, diyabet ve diğer hastalıkları bulunan insanların özellikle doktorlarına danışarak bu diyeti uygulamaları gerekmektedir. Kabak diyeti zayıflamaya yardımcı olmasının yanında aynı zamanda vücudumuza detoks uygulayarak da toksinlerden arınmasını sağlamaktadır. Bu diyeti uygularken özellikle her gün en az yarım saat olmak koşuluyla yürüyüş yapılmalı ve 8 bardak su içilmelidir.

8 gün boyunca zayıflamanıza yardımcı olacak kabak diyetinin öğünleri ise şu şekilde sıralanabilir:

1. Gün

Kahvaltı: Bir dilim kepekli ekmek, limon suyu serpilmiş ve havuç salatası

Öğle Yemeği: Kabaklı sebze çorbası

(Hazırlanışı: Kabak, Havuç, Kereviz, Soğan, Patates, Brokoli ve Ispanak iyice yıkanarak tencereye sığacak kadar büyüklükte doğrayalım. Üzerlerine çok az olacak şekilde bitkisel yağ gezdirelim ve sebzeleri haşlayalım. İyice yumuşadığından emin olduğumuz sebzeleri blenderden geçirelim. Çorbamız hazır.)

Kabak Diyeti

Akşam Yemeği: Fırında pişmiş kabak

2. Gün

Kahvaltı: Kabak Salatası, 1 dilim tahıllı kepekli ekmek

Öğle Yemeği: Kabak püresi, sebze çorbası

Akşam Yemeği: Üzerine tarçın serpilmiş haşlama kabak

3. Gün: Kabak Püresi, Tahıl

Öğle Yemeği: Kabak çorbası, Kabaktan yapılmış kek

Akşam Yemeği: İki dilim tost ekmeği, ananas, kKabak salatası

4. Gün

Kahvaltı: Kabak salatası, tahıllı kepekli ekmek

Öğle Yemeği: Sebze, mantar, güveçte kabak

Akşam yemeği: Elma salatası, kabak

İlk 4 günden sonra uygulanacak diyet bu menülerin tekrarı şeklindedir. Yalnız metabolizmanın tam olarak alışması ve diyetin etki edebilmesi için 8 gün boyunca bu menülerin dışına çıkılmaması gerekmektedir.

]]>
Kabak Çekirdeği Besin Değeri https://www.kabakyemegi.com/kabak-cekirdegi-besin-degeri.html Fri, 09 Nov 2018 09:01:48 +0000 Kabak çekirdeği besin değeri: Kabak çekirdeği oldukça sevilen bir yemiş çeşididir. İçeriğinde bulundurduğu B ve E vitamini vücut sağlığı açısından yararlıdır. Sağlığa bir çok fayda sağlamaktadır. Yapılan araştır Kabak çekirdeği besin değeri: Kabak çekirdeği oldukça sevilen bir yemiş çeşididir. İçeriğinde bulundurduğu B ve E vitamini vücut sağlığı açısından yararlıdır. Sağlığa bir çok fayda sağlamaktadır. Yapılan araştırmalara kabak çekirdeğinde bulunan bileşenlerin prostat büyümesine, menopoz belirtilerinin hafiflemesine, sindirime ve daha bir çok hastalığa iyi geldiği açıklanmıştır. En önemlisi bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. Vücut çabuk hasta olmaz ve diğer hastalıklara karşı da direnç kazanır. Sevilerek tüketilen kabak çekirdeği B ve E vitamini yanı sıra potasyum, magnezyum, fosfor, mangan, selenyum, çinko açısından da zengin bir yemiştir. Kabak çekirdeği içeriği soğuk algınlıklarına ve kronik halsizlik problemlerine iyi gelmektedir. Kişiye enerji verir. Günde 1 avuç kabak çekirdeği yenmesi vücuda fayda sağlamaktadır. 1 avuçtan fazla yenmesi uygun değildir. Kabak çekirdeğinde yağ oranı fazlaca bulunmaktadır.bu nedenden dolayı fazla tüketilmesi kişide sivilce oluşumlarına ve kilo alımına neden olmaktadır.Dikkatli tüketmekte fayda vardır. Diyette olanlarda 2-3 günde 1 avuç kabak çekirdeği tüketebilirler. Fazla tüketilmediği takdirde zayıflamaya yardımcı gıdalar arasındadır.Yüksek oranda protein içerir ve zayıflamaya yardımcı olur. Fakat yinede kabak çekirdeğini kontrolsüz tüketmemek gerekir. Kabak çekirdeği omega 3 de içermektedir. Bitki kaynaklı omega 3 yağ asitleri içeren kabak çekirdeği en sağlıklı kaynaklar arasındadır.

Kabak Çekirdeği Besin Değeri100 gram kabak çekirdeği besin değeri:
 • Karbonhidrat: 14.22
 • Protein (g): 24.4
 • Yağ (g): 45.6
 • Lif (g): 8.8
 • Kolesterol: 0
 • Sodyum: 18
 • Potasyum: 814
 • Kalsiyum: 41
 • A vitamini: 38
 • C vitamini: 0.2
 • Demir (mg): 12.48
Kabak çekirdeğinin kişi üzerindeki günlük besin değerleri:
 • Kişinin günlük A vitamini ihtiyacının % 1'ini
 • Kişinin günlük B2 vitamini ihtiyacının % 3'ünü
 • Kişide günlük B3 vitamini ihtiyacının % 1'ini 
 • Kişide günlük B9 vitamini ihtiyacının % 2'sini 
 • Kişide günlük B5 vitamini ihtiyacının %1'ini 
 • Kişide günlük kalsiyum ihtiyacının% 6'sını 
 • kişide demir ihtiyacının günlük% 18'ini 
 • Kişide günlük magnezyum ihtiyacının %65'ini 
 • Kişide günlük fosfor ihtiyacının %9'unu 
 • Kişide günlük potasyum ihtiyacının % 26'sını 
 • Kişide günlük sodyum ihtiyacının % 1'ini 
 • Kişide günlük bakır ihtiyacının % 34'ünü 
 • Kişide günlük manganez ihtiyacının % 25'ini karşılar.
]]>
Çiğ Kabak Çekirdeği https://www.kabakyemegi.com/cig-kabak-cekirdegi.html Fri, 09 Nov 2018 18:52:19 +0000 Çiğ kabak çekirdeği; balkabağının içinden çıkarılan çekirdeklerin kurutulmasıyla elde edilen bir tür çerezdir. Çiğ kabak çekirdeği içerisinde çinko, manganez ve bakır bakımından çok zengindir. Günlük bir avuç kabak Çiğ kabak çekirdeği; balkabağının içinden çıkarılan çekirdeklerin kurutulmasıyla elde edilen bir tür çerezdir. Çiğ kabak çekirdeği içerisinde çinko, manganez ve bakır bakımından çok zengindir. Günlük bir avuç kabak çekirdeği yemek sağlığa faydalıdır. Vücudumuzda bulunan serbest radikallerle  ve mikroplarla savaşmaktadır. Bu özelliği antioksidan bir yapıda olmasından kaynaklanmaktadır. Lezzetinden dolayıda ve maliyetinin düşük olmasından dolayı çok tüketilen bir çerezdir. Her yerde bulunan bir çerezdir. Kabak çekirdeğinin faydalarından yararlanmak için bu çekirdeği çiğ olarak tüketmek gerekir. Ülkemizde kavrulmuş hali tercih edilmesine rağmen, doğal yani kavrulmamış hali sağlığa daha faydalıdır. Kabak çekirdeğinin salatalarda yağını kullanmak da doğru bir kullanımdır.

Çiğ Kabak ÇekirdeğiÇiğ kabak çekirdeği yararları:
 • Çiğ kabak çekirdeği kalp sağlığı için tüketilmesi önerilen bir çerezdir. Bir su bardağı çiğ kabak çekirdeği, vücudun ihtiyacı olan fizyolojik fonksiyonlar bakımından önemli olan magnezyumu ihtiva etmektedir. Bu salgılanan magnezyum kan damarlarının gevşemesi, kalp sağlığı, kalp krizini önlemede ve kan basınç seviyesini olması gereken düzeyde kalması bakımından önemlidir. Magnezyum ayrıca diş sağlığı, kemik sağlığı ve bağırsak fonksiyonlarının düzgün çalışması açısından da çok önemlidir. Bu nedenlerden dolayı çiğ kabak çekirdeği tüketilmesi gereken bir besindir.
 • Çiğ kabak çekirdeği omega-3 bakımından zengin bir besindir. Bu sebepten dolayı diyabet etkisini düşürmekte ve kötü kolesterole karşı etkilidir. Bunların yanı sıra damarda tıkanıklık olma riskini düşürür, kanın akışkanlık seviyesini yükseltir, iltihap sorunlarına karşı etkili ve tüm bireyler için son derece önemli yaşlanma etkilerini yavaşlatmaktadır.
 • Çinko bakımından zengin olan çiğ kabak çekirdeği bağışıklı sistemi açısından önemlidir. Uyku nedenli sorunlar, hücre çoğalması, göz hastalıkları ve cilt sağlığı için de koruyucu etkileri bulunmaktadır. Erkeklerde cinsel fonksiyon gücünü arttırmada etkin bir rolü vardır. Çinko vücutta eksik olduğunda özellikle kış aylarında soğuk algınlığına, gribe yakalanma riski artar. Aynı zamanda çiğ kabak çekirdeği içerisindeki çinko depresyona da fayda sağlar.
 • Yetişkin erkekler önemli bir sorun teşkil eden prostat rahatsızlığına karşı çiğ kabak çekirdeğinin koruma etkisi vardır. Bilimsel olarak da kanıtlanmıştır.
 • Yapılan araştırmalarda insülin seviyesini düzenlediği ortaya çıkmıştır.
 • Çiğ kabak çekirdeğini özellikle yatmadan önce bir avuç tüketmek vücudun melatonin ve serotonin üretimi açısından önemlidir. Bu salgılar sayesinde rahat uyuma ve vücudun  hem zihnen hem de bedenen dinlenmesine yardımcı olmaktadır.
Çiğ kabak çekirdeğinin bilinen bir zararı bulunmamaktadır. Fakat hamile bayanların fazla tüketimi halinde kilo alınmasına sebep olmaktadır.
]]>
Patlıcan Kabak Yemeği https://www.kabakyemegi.com/patlican-kabak-yemegi.html Sat, 10 Nov 2018 10:23:24 +0000 Patlıcan kabak yemeği, benim çok sevdiğim yemekler arasında yer alıyor. Patlıcan ve kabak sevenler için muhteşem bir yemek diyebilirim. Sevmeyen çocuklarınız varsa bu yemek tarifiyle onlarda sevecektir. Patlıcan kabak yemeği vit Patlıcan kabak yemeği, benim çok sevdiğim yemekler arasında yer alıyor. Patlıcan ve kabak sevenler için muhteşem bir yemek diyebilirim. Sevmeyen çocuklarınız varsa bu yemek tarifiyle onlarda sevecektir. Patlıcan kabak yemeği vitamin ve mineraller açısından oldukça zengin bir yemek tarifidir. İçinde bulunulan yiyeceklerin birçok hastalığa iyi geldiği ve faydalı olduğu tartışılmaz bir gerçektir. Hem az zahmetli, hem basit hemde sağlıklı ve besleyici bir tarif. Israrla tavsiye ettiğim lezzetler arasında, misafirlerinize ve sevdiklerinizle birlikte yanında pilav ve ayranla güzel bir sofra kurabilirsiniz. Diyet yapanlar için de oldukça uygun bir yemek. Soğuk ve sıcak istediğiniz gibi tüketebilirsiniz. Sizleri daha fazla bekletmeden bu güzel ve sağlıklı tarifi hemen paylaşalım. Şimdiden afiyet olsun.

Patlıcan kabak yemeği için gerekli olan malzemeler:
 • 1 adet büyük boy kabak
 • 1 adet büyük boy patlıcan
 • 4-5 dış sarımsak
 • 1 adet küçük boy soğan
 • İsteğe göre biraz zeytinyağı
 • 2 adet orta boy domates 
 • Tuz
 • Kara biber,  kimyon, kekik
Patlıcan Kabak YemeğiPatlıcan kabak yemeği tarifinin yapılışı:

Öncelikle soğanları iyice soyup yıkayın ve sonra küp küp doğrayın. Kabak ve patlıcanları da aynı şekilde küp küp doğrayın. Patlıcanları tuzlu suda bekletmeyi unutmayın. Bu şekilde patlıcanın acı tadı çıkacaktır. Daha sonra patlıcanları yıkayıp süzün. Ayrı bir yerde büyük bir tencere alıp içine yeterince su koyduktan sonra kaynatın. Kaynadıktan sonra içine soğanı ve sarımsağı koyup biraz diriliğini alın. Daha sonra içine kabakları ve patlıcanları da ekleyip biraz daha kaynatın. 10 dk kadar pişirin. Daha sonra içine domates rendesini ve bütün baharatları ilave edip pişirmeye devam edin. Yemeğiniz iyice kaynayıp özleştikten sonra ocağın altını kapatın ve yemeği biraz dinlendirin. Unutmayın ki her yemeğin bir dinlenme payı vardır. Dinlenmiş yemeklerinizin tadı daha lezzetli olacaktır. İlk sıcaklığı çıktıktan sonra dilerseniz kendi tabağınıza dilerseniz de bütün yemeğe biraz zeytinyağı gezdirip 3-4 dk daha pişirin. Eğer diyette değilseniz böylesi çok daha lezzetli olacaktır. Zeytinyağı hem sağlığınıza hem de damak zevkinize iyi gelecektir.
]]>
Beşamel Soslu Kabak Graten https://www.kabakyemegi.com/besamel-soslu-kabak-graten.html Sat, 10 Nov 2018 14:17:52 +0000 Beşamel soslu kabak graten;  Bugün sizlere çok güzel ve leziz bir kabak yemeği tarifi vermek istiyorum. Özellikle de beşamel soslu olması ayrıca lezzet veren bir yemek olan bu yemeğin mutlaka sizlerinde yapması ve bilmesi gerektiğ Beşamel soslu kabak graten;  Bugün sizlere çok güzel ve leziz bir kabak yemeği tarifi vermek istiyorum. Özellikle de beşamel soslu olması ayrıca lezzet veren bir yemek olan bu yemeğin mutlaka sizlerinde yapması ve bilmesi gerektiğine inandığım için bu değişik lezzeti yemek listenize eklemenizi isterim. Kabak graten nefis bir ara sıcak yemeği olup, kabak sevmeyen insanların bile yiyebileceği bir yemektir. Genelde kabak sevmeyen kişi sayısı kabak severlere göre her zaman daha fazladır. O yüzdende bu sebzenin besin değerinden mahrum kalmaması için bu tür ara sıcak ve soslu türlerini de tüketebileceklerine inanıyorum.

Beşamel soslu kabak graten malzemeleri;
 • Dört adet kabak,
 • Taze çekilmiş karabiber, tuz,
 • Bir çay bardağı zeytinyağ,
Kıymalı harcı için;
 • 250 gram kuzu kıyma,
 • Üç yemek kaşığı sıvı yağ,
 • Bir adet kuru soğan,
 • Bir  tatlı kaşığı domates salçası,
 • Bir diş sarımsak,
 • Tuz, pul biberi,
 • Değirmende çekilmiş taze karabiber,
Beşamel sos için;
 • Bir çay bardağı un,
 • İki su bardağı süt,
 • Bir kase rendelenmiş kaşar,
 • Bir çay bardağı tereyağ,
Beşamel Soslu Kabak GratenBeşamel soslu kabak graten yapılışı;

Öncelikle kabaklarını soymadan yuvarlak dilimlere bölelim parçaladığımız kabaklarının üzerine tuz ve karabiber ilave edilir. Hazırladığımız bu karışımı bir dikdörtgen şeklindeki borcamın içerisine yerleştirerek daha önceden 170 derecede ısıtılmış fırın içerisine yerleştirilerek kabaklar yumuşayıncaya kadar ortalama 25 dakika pişirilir. Tavanın içerisine sıvı yağ ilave edilerek üzerine kıyma konulur. Kıyma kendi suyuyla iyice kavrulduktan sonra üzerine salça tuz, karabiber ilave edilerek pişene kadar ocak üzerinde kavrulur. 

Bu arada soğumaya alınmış kabaklarımızı bir kenarda bekletirken, beşamel sosun malzemelerimizi önümüze alırız. Malzemelerden tereyağını bir tava içerisine konularak ocak üzerinde erimesi için koyulur. Eriyen tereyağ içerisine un ilave edilerek kahverengi kıvama gelinceye kadar kavrulur. Kavrulan unun üzerine süt yavaş yavaş konularak bir tahta kaşık yardımıyla özeninceye kadar karıştırılmaya başlanır. Homojen bir kıvam alan beşamel sosu elde edilinceye kadar kaynatılır. Artık beşamel sosumuz hazır haldedir. 

Fırında pişirmiş olduğumuz kabakları soğumaya bıraktığımız yerden alıp üzerine hazırladığımız kıyma harcını tepsi içerisine yerleştiririz. Üzerini iyice kıyma ile örttüğümüz kabaklar neredeyse artık hazır hale gelmiş olur. Daha sonrasında hazırlamış olduğunuz beşamel sosu da üzerine dökülerek 170 derecede fırın içerisine yerleştirilir. Yine ortalama olarak yaklaşık 20 dakika kadar fırında piştikten sonra en son olarak kaşar peyniri rendelenmiş halde fırın tepsisinin en üstüne serpiştirilerek tekrardan fırında 15 dakika bekletilir. Üzeri kızarmış erimiş kaşar peyniri ile beraber artık yemeğimiz beşamel soslu kabak graten servise hazır hale gelmiş olur. Bütün yemekler hem sofra zenginliğini hem de yapmayı bildiğiniz yemek çeşitlerinin en güzellerinden birisi olacaktır. Afiyet olsun.
]]>
Yeşil Kabak Çorbası https://www.kabakyemegi.com/yesil-kabak-corbasi.html Sat, 10 Nov 2018 18:08:54 +0000 Yeşil Kabak Çorbası, eminim ilk duyduğunuzda kabağında mı çorbası olur demişsinizdir. Kabak sağlığa yararlı bir meyvedir. Yanlış okumadınız kabak sebze değil bir meyvedir. İçi tohumlu olduğundan kabak bir meyvedir. Kabağ Yeşil Kabak Çorbası, eminim ilk duyduğunuzda kabağında mı çorbası olur demişsinizdir. Kabak sağlığa yararlı bir meyvedir. Yanlış okumadınız kabak sebze değil bir meyvedir. İçi tohumlu olduğundan kabak bir meyvedir. Kabağın içinde A, C, E ve K vitamini içerir. Sindirimi kolaylaştırır. Kabızlığı önler. Çocuklarınıza altı aydan sonra ek besinlere başlayacağınız zaman rahatlık ile yedirebilirsiniz.

Yeşil Kabak Çorbası İçin Gerekli Malzemeler:
 • Yarım kilo gram kabak
 • 1 adet yumurta
 • 1 su bardağı süt
 • 1 su bardağı ekşimiş yoğurt
 • 2 çorba kaşığı maydanoz
 • 2 çorba kaşığı tere yağı 
 • 1 tatlı kaşığı tuz
Yeşil Kabak ÇorbasıYeşil Kabak Çorbası Yapılışı:

Yeşil taze kabakları güzelce yıkayın. Daha sonra kabakları alacalı yani pijamalı şekilde soyun. Kabakları tavla zarı büyüklüğünde küp küp doğrayın. Derin bir tencerede tere yağını eritin ve kabağı pembeleşinceye kadar kavurun. Kavrulan kabakların üzerine sütü dökün. Ardından iki su bardağı su ekleyin. Kabaklar tamamen pişene kadar kaynatın. Piştikten sonra beş veya on dakika dinlendirin. Kabak dinlenir iken bir kasede yoğurt ve yumurtayı çırpın. Kasenin üzerine çorbanın suyundan yavaş yavaş koyun. Bunu yapmamızın nedeni ise yoğurt sıcağa bir anda girince yoğurt kesilebilir. Daha sonra bu yumurta yoğurt karışımını tencereye koyun. Daha sonra ocağa alın ve birazcık kaynatın. Ocağın altını kapadıktan sonra maydanozu ince ince kıyın. Çorbanın üzerine atın ve servis yapın. Yeşil Kabak Çorbası hazır. Afiyet olsun.
]]>
Tavuklu Kabak https://www.kabakyemegi.com/tavuklu-kabak.html Sun, 11 Nov 2018 00:49:37 +0000 Tavuklu kabak:bol malzeme ile yapılan yemektir. Sofralarda ama yemek olarak yer almaktadır. Yaz kış her mevsim tercih edilebilmektedir. Tavuklu kabak oldukça lezzetlidir. Kabak tavuk lezzeti ile buluşunca harika bir tada bürünmektedir. Tavuklu kabak:bol malzeme ile yapılan yemektir. Sofralarda ama yemek olarak yer almaktadır. Yaz kış her mevsim tercih edilebilmektedir. Tavuklu kabak oldukça lezzetlidir. Kabak tavuk lezzeti ile buluşunca harika bir tada bürünmektedir. Marifetli bayanların misafir alımlarında sofralarda ana yemek olarak sunum yapması misafirlerden tam not almasında fayda sağlayacaktır. Tavuklu kabak tencerede veya fırında pişirilebilmektedir.  Kişinin tercihine göre farklı lezzetler veya farklı pişirme usulleri ile beğeni kazanılmasını sağlamaktadır. Tavuklu kabak besin değerleri oldukça yüksektir. Tavuklu kabak yemeğinin içeriğinin bol olması kişi vücudunda daha fazla besin alınmasını sağlamaktadır. Çocuklarında fazlasıyla sevdiği bir yemek türüdür. Tüm bayanlara özel günlerde yemek seçimi zorluğu yaşadıklarında tavuklu kabak tercih etmelerini tavsiye ederiz. Güzel bir sunum ile herkesi kendinize hayran bırakabilirsiniz.

Tavuklu kabak için gerekli olan malzemeler:
 • 3 tane kabak
 • 600 gram tavuk kuşbaşı
 • 1 yemek kaşığı domates salçası
 • 1 tutam kırmızı pul biber
 • 1 tutam karabiber
 • 1 tutam tuz
 • Yarım çay bardağı su
 • Yarım çay bardağı sıvı yağ
Sosu için:
 • 2 yemek kaşığı tereyağı
 • 1 yemek kaşığı sıvı yağ
 • 2 yemek kaşığı un
 • 2 su bardağı süt
 • 1 tutam tuz, karabiber
Üzeri için:
 • 100 gram rendelenmiş kaşar peyniri
Tavuklu KabakTavuklu kabak yapılışı: Öncelikle kabaklar soyularak halka doğranır. Doğrandıktan sonra yağlanmış fırın tepsisi üzerine doğranan kabakları dizin ve üzerine hafif sıvı yağ gezdirin. Sonrasında üzerine tuz serpiştirin. 180 derecelik fırında 30 dakika kadar pişirin. Bu sırada tavuk etini bol suyla yıkayın ve tavada pişirin. Yarım çay bardağı su tavukların içerisine ilave ederek kapağını kapatın. Suyunu çekerek kavrulmaya devam eden tavuk üzerine 2 yemek kaşığı sıvı yağ gezdirin ve 5 dakika daha kavurun. Tavuk içerisine baharatlar ve tuzu eklenir, sonrasında fırından alınan kabakların üzerine tavuklu harç dökülür.

Tereyağı küçük bir tencere içerisinde eritilir. Eritilen tereyağı içerisine un ilave edilir ve kokusu burnunuza gelene kadar 1-2 dakika kavurun. Üzerine sütü ilave edin. Süt una eklenirken çok hızlı çırparak sosun pütürlenmesini engelleyin. İçerisine tuz ve karabiber eklenerek kaynayıncaya kadar karıştırarak pişirilir. 2 dakika kaynayınca ocaktan alınır. Sosta piştikten sonra fırın tepsisi üzerindeki tavuk harcı üzerine kaşık yardımı ile serilir. Üzerine rendelenmiş kaşar peyniri serpiştirilir ve tekrar fırına sürülür. 20 dakika pişmesi yeterlidir. Tavuklu kabak hazırdır. Afiyet olsun.
]]>
Dereotlu Kabak Yemeği https://www.kabakyemegi.com/dereotlu-kabak-yemegi.html Sun, 11 Nov 2018 10:27:36 +0000 Dereotlu Kabak Yemeği, herkes tarafından sebze olarak bilinen kabak içinde tohum içerdiği için aslında bir meyvedir. Yaz aylarında çıkar ve pişirilerek tüketilir. Kabak içinde A, C, E, K vitamini içerir. Bu yüzden çok yaralıd Dereotlu Kabak Yemeği, herkes tarafından sebze olarak bilinen kabak içinde tohum içerdiği için aslında bir meyvedir. Yaz aylarında çıkar ve pişirilerek tüketilir. Kabak içinde A, C, E, K vitamini içerir. Bu yüzden çok yaralıdır. Çocuklara küçük yaşlarda sevdirilmesi gereken bir yemek türüdür. Yaz aylarında sık sık yapılmalıdır. Zeytinyağlı da yapılabildiğinden hafif bir yemek türüdür. Diyet listelerinde de olabilir. 

Dereotlu Kabak Yemeği İçin Gerekli Malzemeler:
 • 1 kilo gram taze yani yeşil kabak
 • 1 adet büyük boy kuru soğan
 • 5 diş sarımsak
 • 1 yemek kaşığı domates salçası
 • Bir buçuk tatlı kaşığı biber salçası
 • 1 çay bardağı pirinç
 • Yarım çay bardağı zeytinyağı
 • Yarım çay bardağı mısır özü yağı
 • 1 kase ince ince kıyılmış dereotu
 • Tuz
 • Kara biber
 • Üzeri için: 1 kase yoğurt
 • 1 diş sarımsak
Dereotlu Kabak YemeğiDereotlu Kabak Yemeği Yapılışı:

İlk önce kabakları yıkayın. Kabuklarını alacalı yani pijamalı şekilde soyun. Daha sonra küp küp doğrayın. Soğanın kabuklarını soyun, yıkayın ve yemeklik yani küp küp doğrayın. Sarımsakları ince doğrayın yada rendeleyin. Derin bir tencereye soğan ve sarımsakları kavurun. Soğan ve sarımsak pembeleşinceye kadar kavurun ve salçaları koyun. Salçalar ile birlikte kavurmaya devam edin. Daha sonra kabakları atın. Kabakları on dakika kısık ateşte pişirin. Sıcak su ilave edin ve birazda su ile pişirin. Daha sonra pirinçleri nişastasından ayrılana kadar yıkayın ve kabakların içine atın. Ardından tuzunu ve karabiberini atın. Kabak suyunu tamamen çekene kadar pişirin. Ocağın altını kapadıktan sonra ince kıyılmış dereotlarını koyun. Son olarak yemeği dinlenmeye bırakın. Yemek dinlenirken sarımsağı iyice dövün ve üzerine yoğurdu koyun. Yoğurt katı kıvamını alana kadar çırpın. Eğer yoğurdunuz çok koyu ise su ile suyu açabilirsiniz. 

Dereotlu Kabak Yemeği hazır. Afiyet olsun. 
]]>
Hamilelikte Kabak Çekirdeği https://www.kabakyemegi.com/hamilelikte-kabak-cekirdegi.html Mon, 12 Nov 2018 09:58:33 +0000 Hamilelikte kabak çekirdeği, kabak çekirdeğinin gebelik döneminde inanılmaz yararlarını biliyor musunuz Zaten uzmanların faydaları konusunda ortak bir düşüncede olduğu bir konu kuru yemişlerin bolca ve vaktiyle tüketilmesi Hamilelikte kabak çekirdeği, kabak çekirdeğinin gebelik döneminde inanılmaz yararlarını biliyor musunuz Zaten uzmanların faydaları konusunda ortak bir düşüncede olduğu bir konu kuru yemişlerin bolca ve vaktiyle tüketilmesi. Gebelikte kabak çekirdeği tüketilmesi hem kadın adayı hem de çocuk amaçlı çok fazla iyi gelir. Kabak çekirdeğini salatalara, hanede hazırladığınız ekmeklere katabilir yahut kuru yemiş olarak yiyebilirsiniz. Bir su bardağının dörtte biri kabak çekirdeği dahi 186 kalori içerdiğinden başka bir deyişle kalorisi fazla bir besin olduğundan gebelikte kabak çekirdeği tüketimini abartmamanız tavsiye edilir.  

Kabak çekirdeği gebelikte bağışıklığı güçlendirir: Kabak çekirdekleri çinko bakımından çok fazla zengin besin kaynağıdır. Çinko immun siteminin güçlenmesi yanınında hücrelerin artması, uyku meselelerinin giderilmesi, göz ve ten sıhhati amaçlı da önemli bir mineraldir. Bunun haricinde bilhassa erkekler amaçlı cinsel fonksiyonları arttırmada tesirlidir. Pek çok sebebe dayalı olarak bünyede olması gerekli durumda olan çinko düzeyi düşmektedir ve bu vaziyet birtakım hastalıklara davetiye çıkarmaktadır. Çinko yoksunluğundan ötürü ilgisiz algınlığından çabuk etkilenme, grip rahatsızlığı, bunalım, akne, düşük yağma benzeri birtakım önemli sıhhat sorunları oluşmaktadır.  

Hamilelikte kabak çekirdeği kansızlığı engeller 
Demir eksikliği gebelik esnasında sık görülebilen bir sıhhat sorunudur. Demir, vücuda oksijen taşıyan kırmızı kan hücresinin üretimine destekçi durumda olan bir mineraldir. Gebelik esnasında, vücut fetusun büyümesi amaçlı önemli miktarda kırmızı kan hücresi üretimine gereksinim duyar, demir alımının gebelik esnasında çok fazla önemli meydana gelmesinin sebebi budur. Kabak çekirdeğinin, 100 gramda 8.8 mg demir içeriği ile susamdan sonra en fazla demir içeriğine sahip yiyeceklerdendir. 1 su bardağı kabak çekirdeği bayanın gündelik demir gereksiniminin yarısını giderir. 100 gram kabak çekirdeği 500-600 kalori benzeri fazla miktarda kalori içerdiğinden kilo problemi hayatını sürdüren bayanların bu çekirdeğin tüketimini abartmaması tavsiye edilir. 

Hamilelikte Kabak ÇekirdeğiGebelikte enerji verir 
B vitaminin birincil rolü enerji üretimini sağlamaktır, böylelikle gebelik esnasında yükselen enerji ihtiyacını giderir. Essential of Life Cycle Nutrition hamile bayanların aynı yaşlarda gebe olmayan kadınlara yönelik ekstra B vitaminine gereksinim meydana geldiğini belirtiyor. Folat, gebelik esnasında alınması gerekli durumda olan en önemli B vitamini çeşididir, nedeni ise bu vitamin yeni doğan bebeğin spina bifida benzeri nöral tüp defektlerinden, doğum kusurlarından korumasıdır. Gebe bayanlar gündelik folat ihtiyacı 400 mg'dır. 100 gram kabak çekirdeği 48 mg folat içeriği ile gebelik esnasında folatın önemli  bir bölümünü giderir. 
 
Hamilelikte kabak çekirdeği çinko deposudur 
Gebelikteki çinko eksikliği gebeliğin düşükle sonuçlanması, düşük doğum kilosu, kan zehirlenmesi ve öbür gebelik, doğum ve doğum sonrasında komplikasyonuna neden olabilmektedir. Gebe bayanların gündelik çinko ihtiyacı 13 mg'dır. 90 gram kabak çekirdeği, gebeler amaçlı önemli bir mineral durumda olan çinkodan 2.4 mg içermektedir. Çinko DNA üretimine destekçi olabilir ve gelişmekte durumda olan bebeğe çabuk hücre artışı amaçlı petrol olanağı sağlar. 
 
Kabak çekirdeği omega 3 sağlar 
Kabak çekirdeği sıhhatli doymamış yağların muhteşem bir kaynağıdır ve aynı zamanda bebeğinizin beyin gelişmesini güçlendirmek amaçlı omega 3 yağ asitlerini olanağı sağlar. Omega 3 yağ asitleri beyin hücresinin üretimininde önemli oyun oynadığından, bebeklerdeki düşük esansiyel yağ oranı, beyin gelişmesini yavaşlatabilir. Omega 3 yağ asitleri aynı zamanda bebeğin gözlerinin ve merkezi sinir sisteminin sıhhatli bir po]]> Fırında Kabak Dolması https://www.kabakyemegi.com/firinda-kabak-dolmasi.html Tue, 13 Nov 2018 08:44:30 +0000 Fırında Kabak Dolması, Dolma Türk mutfağının klasikleşmiş tatlarından bir tanesidir. Biber başta olmak üzere birbirinden çeşitli sebzenin dolması yapılabilir. Kabak dolması da bunlardan bir tanesidir. Akşam yemeklerinden yan Fırında Kabak Dolması, Dolma Türk mutfağının klasikleşmiş tatlarından bir tanesidir. Biber başta olmak üzere birbirinden çeşitli sebzenin dolması yapılabilir. Kabak dolması da bunlardan bir tanesidir. Akşam yemeklerinden yanında yoğurt yada ayran ile rahatlıkla servis yapılabilir. Yediden yetmişe herkesin severek tükettiği yemeklerden  bir tanesidir. Yapımı oldukça kolaydır. Çok fazla el oyalamaz. 

Fırında Kabak Dolması İçin Gerekli Malzemeler
 • 6-7 adet orta büyüklükte kabak
İç Harç İçin,
 • 1 adet domates
 • 2 adet kuru soğan
 • 200 gram yağlı kıyma
 • Yarım demet maydanoz
 • Yarım demet dereotu
 • Pirinç
 • Sıvı yağ
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • 1 çay kaşığı karabiber
 • 1 çay kaşığı kırmızı pul biber
 • 1 çay kaşığı kuru nane
 • Yarım çay bardağı su
Sosu İçin,
 • 2 yemek kaşığı salça
 • Sıvı yağ
 • 1 çay kaşığı kuru nane
 • 1 su bardağı su
Fırında Kabak DolmasıFırında Kabak Dolması Yapılışı,

Fırında kabak dolması için öncelikli olarak iç harç hazırlanır. İç harç çiğ yada pişmiş olarak kullanılabilir. Bu tarifte kabak dolması fırında pişeceği için iç harcın çiğden hazırlanması tavsiye edilir. Bunun için derin bir kaseye kabukları soyulmuş kuru soğanlar ve domatesler rendelenir. maydanoz ve dereotu saplarından ayıklanarak iyice yıkanır. Yıkandıktan sora ince ince kıyılarak kaseye eklenir. Kaç adet kabaktan dolma yapılacaksa o kadar yemek kaşığı pirinç ayrı bir yerde yıkanır ve süzülür. Süzülen pirinçler, baharatlar ve sıvı yağ da kaba ilave edilir. Kabın içindeki tüm malzemeler iyice karıştırılır. Son olarak üzerine kıyma da eklenerek kıyma ile birlikte iç harç iyice yoğurulur. İç harcın kıvamına göre yarım çay bardağı su ilavesi yapılabilir. Hazırlanan iç harç bir kenara alınır. 

Bu esnada kabaklar dolma yapımı için hazırlanır. Bunun için kabakların sapları kesilerek enlemesine ortadan ikiye kesilir ve iyice yıkanır. Oyucu yada bir kaşık yardımıyla kabakların içleri oyulur. Kabaklar yıkandıktan sonra iç harç ile içleri doldurulur. Burada dikkat edilmesi gereken konu harcın oyulmuş kabakların içine fazla basınç yapmayacak şekilde doldurulmasıdır. Aynı zamanda kabakların içi çok boş da kalmamalıdır. İç harcın iyi pişmesi için olması gerek doluluk oranı kabakların tepesinde bir parmak kadar boşluk bırakacak  kadar doldurmaktır. Tüm kabaklar aynı şekilde doldurulduktan sonra tabanı yağlanmış fırın kabına dizilir. Ayrı bir tavaya biraz sıvı yağ konularak ocağın üzerine alınır. Yağ kızdıktan sonra önce kuru naneler biraz kavrulur ardından biber salçası ilave edilir. Biber salçası iyice kavrulduktan sonra içerisine su ilave edilerek sos kaynatılır. Sosun üzeri göz göz olunca ocaktan alınır ve kabakların üzerine dökülür. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında kabak dolması yaklaşık 25-30 dakika kadar pişirilir. Piştikten sonra fırından çıkarılan kabak dolması ılınması için oda sıcaklığında bir müddet bekletilir. Servis tabağına alınan fırında kabak dolması sıcak olarak servis yapılır. 

Afiyet olsun.
]]>
Fırında Kabak Mücver https://www.kabakyemegi.com/firinda-kabak-mucver.html Tue, 13 Nov 2018 15:57:54 +0000 Fırında Kabak Mücver, kabağı herkes sebze olarak bilir ancak kabak tohum içerdiğinden bir meyvedir. Kabak çok yararlı bir meyvedir. İçinde bir çok vitamin bulunmaktadır. Bu tarifimiz ise çocukları kabak sevmeyen anneler için ha Fırında Kabak Mücver, kabağı herkes sebze olarak bilir ancak kabak tohum içerdiğinden bir meyvedir. Kabak çok yararlı bir meyvedir. İçinde bir çok vitamin bulunmaktadır. Bu tarifimiz ise çocukları kabak sevmeyen anneler için harika bir tariftir. Çünkü yediğinizde içinde kabak olduğunu anlamazsınız. Tavada kızartarak da yapılabilir ancak fırında daha az yağlı pişmektedir. Akşam yemeklerine veya misafiriniz geldiğinde değişik bir lezzet olacaktır.

Fırında Kabak Mücver İçin Gerekli Malzemeler: 
 • 4 adet orta boy kabak
 • 2 adet yumurta
 • Yarım demet dereotu
 • 20 veya 25 adet maydanoz
 • 8 veya 10 adet yeşil soğan
 • 200 gram beyaz peynir
 • 1 çay bardağı un
 • 1 adet kabartma tozu
 • Yarım kahve fincanı sıvı yağ
 • Tuz
 • Kara biber 
 • Pul biber
 • Üzeri için: 250 gram kaşar peyniri
Fırında Kabak MücverFırında Kabak Mücver Yapılışı:

Kabakları iyice yıkayın ve kabuklarını tamamen soyun. Daha sonra rendenin ince tarafı ile kabakları tamamen rendeleyin. Kabakların suyunu tamamen sıkın. Beyaz peyniri çatal yardımı ile ezin. Yumurtayı ayrı bir kapta yumurtalar köpürene kadar çırpın. Daha sonra yumurtayı, peyniri, unu, kabartma tozunu, sıvı yağını, tuzu, kara biberi pul biberi koyun. Dereotunu, yeşil soğanı ve maydanozu ince ince doğrayın ve bunları da karışımın içine atın. Karışım kek kıvamına gelene kadar karıştırın. Bu tarifte en önemli olan şey unu ayarlamaktır. Bunu da kek hamuru gibi olana kadar un koyun. Fırın tepsisine ister yağlayın. İsterseniz yağlı kağıt koyun. Tüm malzemeleri fırın tepsisine koyun. Önceden 200 derece ısıtılmış fırına tepsiyi sürün. süreyi kendiniz fırınınıza göre ayarlayabilirsiniz. Kabak mücver pişerken kaşarı rendeleyin. Üzeri kızarınca kaşar peyniri koyup kaşar peynir eriyene kadar pişirmeye devam edin. Serviste yanına sarımsaklı veya sarımsaksız yoğurt ile servis yapabilirsiniz.

Fırında Kabak Mücver hazır. Afiyet olsun.
]]>
Fırında Kabak Oturtma https://www.kabakyemegi.com/firinda-kabak-oturtma.html Wed, 14 Nov 2018 01:07:59 +0000 Fırında Kabak Oturtma, her evde çoğunlukla patates ya da patlıcan oturtması en sık olarak yapılan oturtma yemekleridir. kabak genellikle dolma ya da kızartma olarak daha çok tüketilmektedir. Ancak fırında kabak oturtma da inanılm Fırında Kabak Oturtma, her evde çoğunlukla patates ya da patlıcan oturtması en sık olarak yapılan oturtma yemekleridir. kabak genellikle dolma ya da kızartma olarak daha çok tüketilmektedir. Ancak fırında kabak oturtma da inanılmaz derecede muhteşem bir yemek olmaktadır. Hem yapılışı oldukça pratik hem de fırından aldığı lezzet sayesinde muhteşem güzellikte bir yemek haline gelmektedir. Fırında kabak oturtma diğer oturtma yemeklerinde olduğu gibi iç malzemesinde kıyma ile yapıldığı için protein ve besin değeri yüksek olduğu gibi, aynı zamanda tok tutma özelliğine sahip olan bir yemektir. Fırında kabak oturtmasını yaparken önceden kızartmak gerekli, ancak kızartmadan da yapabilirsiniz. Eğer fırında kabak oturtmayı denemediyseniz inanın mükemmel bir lezzetten kendinizi mahrum etmiş olursunuz. Ayrıca yeni lezzetlere açık birisiyseniz farklı yemekleri denemeyi seviyorsanız fırında kabak oturtmayı mutlaka denemelisiniz. 

Fırında Kabak OturtmaFırında Kabak Oturtma İçin Gerekli Olan Malzemeler
 • 4-5 adet kabak
 • 250 gram dana kıyma
 • 1 adet büyük boy kuru soğan
 • 2 adet olgun domates
 • 1 yemek kaşığı domates salçası
 • 2-3 adet yeşil sivri biber
 • Yeterli miktarda tuz
 • Karabiber
 • Sıvı yağ
Fırında Kabak Oturtmanın Hazırlanışı, ilk önce kabakları soyalım ve daha sonra yuvarlak halkalar şeklinde doğrayalım. Kuru soğanı yemeklik olacak şekilde doğrayalım. Domatesleri küp şeklinde doğrayalım, yeşil sivri biberleri normal kalınlıkta doğrayalım. Tavanın içerisine bir miktar sıvı yağ ekliyoruz, ardından kıymayı içerisine katalım ve suyunu çekinceye kadar kavurmaya devam edelim. Yaklaşık birkaç dakika kıymayı kavurduktan sonra içerisine kuru soğanı ilave edip kavurmaya devam edelim. Kıyma ile kuru soğan kavrulduktan sonra yeşil sivri biberi ekleyelim. Daha sonra domates salçasını ilave edip kokusu çıkıncaya kadar kavurun. Domatesleri ilave edelim, domatesler yumuşayınca karabiberi ve yeterli tuzunu ilave ettikten sonra ocağın altını kapatalım. Kızartma tavasının içine yağ koyalım ve kabakları çok aşırı olmayacak şekilde kızartalım. Kabağın çektiği fazla yağı alması için havlu kağıdın üzerine alalım. Daha sonra fırın kabının içerisine kızartılan kabakları döşeyelim ve üzerine hazırladığınız kıymalı harcı yayalım. Üzerine sıcak suyunu ilave ettikten sonra 170 dereceye ayarlamış fırında kabak oturtmamızı pişirelim. Fırında piştikten sonra kabak oturtmayı sıcak olarak servis yapı. Afiyet olsun.
]]>
Domatesli Kabak Yemeği https://www.kabakyemegi.com/domatesli-kabak-yemegi.html Wed, 14 Nov 2018 08:13:54 +0000 Domatesli Kabak Yemeği, Oldukça hafif bir yemek olan domatesli kabak yemeği yurdumuzda daha çok İç Anadolu ve Ege bölgelerinde pişirilen bir yemektir. Zeytin yağı sayesinde doyumsuz bir lezzet olan bu yemek oldukça kolay yapılmakt Domatesli Kabak Yemeği, Oldukça hafif bir yemek olan domatesli kabak yemeği yurdumuzda daha çok İç Anadolu ve Ege bölgelerinde pişirilen bir yemektir. Zeytin yağı sayesinde doyumsuz bir lezzet olan bu yemek oldukça kolay yapılmaktadır. Az masraflı ancak lezzet oranı oldukça yüksek bir besindir. Yapımının pratik olması nedeni ile ev hanımlarının kurtarıcısı olan bu yemeğin yapımı kısaca şu şekildedir.

Domatesli Kabak Yemeği Malzemeleri
 • İki adet iri domates
 • Bir adet orta boy soğan
 • Üç adet yeşil kabak
 • İki adet yeşil biber
 • Bir yemek kaşığı biber salçası
 • Yarım çay bardağı zeytinyağı
 • Tuz, nane ve karabiber.
Domatesli Kabak YemeğiDomatesli Kabak Yemeği Yapılışı

Öncelikle derin bir tencere içerisine zeytinyağı konulur. Ardından ince ince doğranmış soğanlar tencereye eklenir. Soğanlar bir müddet kavrulduktan sonra üzerine küp küp doğranmış domatesler eklenir. Yine ince bir şekilde kıyılmış yeşil biberler de tencereye eklenir ve bir müddet kavrulur. Küp küp doğranmış kabaklar ve salça da tencereye ilave edilir ve iyice karıştırıldıktan sonra tencerenin ağzı kapatılır. Pişmeye bırakılan kabaklar bir müddet sonra suyunu bırakmaktadır. Bu sırada kabağın tuzu ve baharatları da eklenir ve kısık ateşte suyunu çekinceye kadar pişmeye bırakılır. Sıcak servis edilmesi önerilir. Afiyet olsun.
]]>
Köfteli Kabak Yemeği https://www.kabakyemegi.com/kofteli-kabak-yemegi.html Wed, 14 Nov 2018 09:19:38 +0000 Köfteli Kabak Yemeği, kabak herkes tarafından sevilmeyen bir yemek türüdür. Sevilesi bir yemek olması için kabak yemeğini köfte ile yapmayı deneyelim. Bütün çocuklar köfteyi sever. Kabağı da köfte ile birlikte çocuklarınız Köfteli Kabak Yemeği, kabak herkes tarafından sevilmeyen bir yemek türüdür. Sevilesi bir yemek olması için kabak yemeğini köfte ile yapmayı deneyelim. Bütün çocuklar köfteyi sever. Kabağı da köfte ile birlikte çocuklarınıza sevdirmeyi sağlayacak güzel bir tariftir. Yediğinizde seveceksiniz ve sürekli yapmak isteyeceksiniz. 

Köfteli Kabak Yemeği İçin Gerekli Malzemeler:
 • 3 adet kabak
 • 200 gram kıyma
 • 1 adet orta boy kuru soğan
 • 1-2 adet yeşil biber
 • 1 yemek kaşığı domates salçası
 • 1 yemek kaşığı biber salçası
 • 1 adet havuç
 • 2-3 diş sarımsak
 • 2-3 yemek kaşığı zeytinyağı
 • Yarım demet dereotu
 • Tuz
Köfteli Kabak YemeğiKöfteli Kabak Yemeği Yapılışı:

İlk önce soğanı yarım ay şeklinde doğrayın. Tencereye zeytin yağı koyun ve kızdırın. Zeytinyağı kızdıktan sonra soğanı atın ve soğanı kavurun. Soğan kavrulurken havucu ve yeşil biberi jülyen usulü doğrayın ve kavrulan soğanların içine atın. 5 dakika kadar kavurduktan sonra biber salçasını ve domates salçasını koyun ve kavurmaya devam edin. Sebzeler kavrulurken kabakları yıkayın ve alacalı yani pijamalı şeklinde soyun ve halka halka doğrayın. Kabakları tencereye atın. Sarımsakları ince ince doğrayın ve tencereye atın. Yarım demet dere otunu ince ince kıyın ve bir kısmını tencereye koyun. Bir kaç sefer karıştırın ve ocağın altını kısa süreliğine kapatın. 

Köftesi içi ise kıymayı kalan ince ince kıyılmış dere otunu ve tuzu bir kaba koyun ve yoğurmaya başlayın. Kıyma ele yapışmayacak hali alınca köfteleri ceviz büyüklüğünde yuvarlayın. Eğer köfteler yuvarlanırken elinize çok yapışır ise avucunuzu su ile ıslatın. Yuvarladığınız köfteleri tencerenin üzerini kaplayın. Daha sonra üzerine 1 su bardağı su koyup kısık ateşte pişirin. İsteğe bağlı olarak serviste yanında sarımsaklı yoğurt ile yiyebilirsiniz. 

Köfteli Kabak Yemeği hazır. Afiyet olsun.
]]>
Kabak Yemekleri Çeşitleri https://www.kabakyemegi.com/kabak-yemekleri-cesitleri.html Wed, 14 Nov 2018 16:09:17 +0000 Kabak yemekleri çeşitleri, kabak sevilen sebzelerden biridir. Birçok yemekte kullanılarak sofralarımıza zenginlik katar. Kabak hem sağlıklı hem de lezzetli bir sebze olduğu için yemeklerde sıklıkla kullanılır. Kabak ile dolma, k Kabak yemekleri çeşitleri, kabak sevilen sebzelerden biridir. Birçok yemekte kullanılarak sofralarımıza zenginlik katar. Kabak hem sağlıklı hem de lezzetli bir sebze olduğu için yemeklerde sıklıkla kullanılır. Kabak ile dolma, kabak kavurması, kabak kızartma, kabak yoğurtlaması gibi birçok yemek yapılabilir ve her biri birbirinden lezzetli olan tariflerdir. Kabak kızartma daha çok ana yemekler yanında bir meze çeşidi olarak tüketilirken kabak dolması başlıca bir ana yemek türüdür. Sofranıza güzellik katacak kabak yemeklerini sizde evinizde sıklıkla yapmalısınız. Şimdi bu kabak yemeklerine bakalım

Kabak dolması için gerekli malzemeler 
 • 1 kilo kabak
 • 1 adet domates 
 • 1 çay bardağı bulgur
 • 2 çay bardağı pirinç
 • 1,5 yemek kaşığı salça
 • 2 tatlı kaşığı tuz
 • 1 çay bardağı sıvıyağ
 • 2 adet kuru soğan
 • 1 tatlı kaşığı nane
 • 1 tatlı kaşığı karabiber
Kabak dolması yapılışı, kabak dolması için ilk olarak dolmanın iç harcı hazırlanır. İç harç için yarım çay bardağı sıvı yağ bir tavaya alınır. İki adet kuru soğan soyulur ve küçük küçük doğranarak onlarda tavaya ilave edilir. Tava ocağa alınarak soğan kavrulur. Arkasından tarifteki salçanın yarısı eklenir. Salça da kavrulur. Bir tatlı kaşığı tuz ve pulbiber ile nane de eklenir. Son olarak pirinç ve bulgur güzelce yıkanarak eklenir ve bir kaç dakika kavrulur. Ardından iki su bardağı su ilave edilerek iç harç biraz pişirilir. Bu şekilde çok daha lezzetli olacaktır. İç harç suyunu çekince altı kapatılır ve soğumaya bırakılır. Bu sırada kabaklar yıkanır ve ortadan ikiye kesilir. İçleri oyulur ve kabukları şekilli soyacaklar ile ince bir şekilde soyulur. İç harç ile içleri doldurulur ve bir adet domates dilimlere ayrılarak içleri doldurulduktan sonra ağızları kapatılır. Kabaklar tencereye dizilir. Kalan salça ve sıvıyağ bir kaseye alınır üzerine bir tatlı kaşığı tuz atılır ve biraz su konulup çırpılır ve kabakların üzerine dökülür. Sonra üzerini geçecek kadar su eklenir ve ocağa alınıp kaynayana kadar orta ateşte kaynadıktan sonra kısık ateşte pişirilir. Dolma pişince en az bir saat kadar dinlendirilir. Ardından servis edilir. Afiyet olsun.

Kabak Yemekleri ÇeşitleriKabak kızartma için gerekli malzemeler
 • 1 kilo kabak 
 • 1 Demet dereotu
 • 1/2 kilo yoğurt
 • Kızartmak için bolca sıvıyağ
 • Damak tadına göre tuz
 • 2-3 diş sarımsak
Kabak kızartması yapılışı, kabak kızartması damak tadına göre farklı şekillerde yapılabilir. Bizim tarifimizde sade olarak kızartılan kabak üzerine sarımsaklı yoğurt dökülerek hazırlanan bir tarif verilecektir. Bu tarif için ilk olarak kabaklar yıkanır ve yuvarlak bir şekilde dilimlenir. Dilimlenen kabaklar bir kaba alınır. Derin bir tencereye ya da tavaya bolca sıvıyağ eklenir. Yağ ısınınca kabaklar içerisine atılır ve arkalı önlü kızartılır. Kızaran kabaklar havlu kağıt serilmiş bir kaba alınır. Derin bir kaseye yoğurt konulur ve üzerine tuz atılır sarımsak rendelenir ve iyice karıştırılır. Kabaklar servis tabağına alınır ve üzerine yoğurt dökülür. Ardından bir demet dereotu yıkanır ve ince doğranır. Yoğurt üzerine serpilir ve ardından servis edilir. Kabak yemekleri çeşitleri içinde en sevilenlerinden biridir. Afiyet olsun.
]]>
Kabak Graten https://www.kabakyemegi.com/kabak-graten.html Thu, 15 Nov 2018 11:19:41 +0000 Kabak Graten, Kalori değeri oldukça düşük olan kabak çeşitli şekillerde kullanılarak farklı yemeklerde kullanılabilir. İster fırında, ister kızartma olarak ister sulu yemek olarak birbirinden farklı şekillerde değerlendirili Kabak Graten, Kalori değeri oldukça düşük olan kabak çeşitli şekillerde kullanılarak farklı yemeklerde kullanılabilir. İster fırında, ister kızartma olarak ister sulu yemek olarak birbirinden farklı şekillerde değerlendirilir. Kabak graten de bu çeşitlerden bir tanesidir. Türk mutfağındaki alışılmış tatların dışında kalan kabak tariflerden bir tanesidir. Yapımı oldukça kolaydır. Çok fazla el oyalamaz. Genel olarak ana yemek şeklinde tercih edilir. İçerisinde bulunan dereotu kabak gratene oldukça güzel bir aroma vermiş ve yemeğin lezzetini artırmıştır.

Kabak Graten İçin Gerekli Malzemeler,
 • 5 adet kabak
İç Harç İçin,
 • 300 gram tavuk eti
 • 1 su bardağı taze bezelye
 • 1 adet kuru soğan
 • 1 adet domates
 • Yarım demet dereotu
 • 1 tatlı kaşığı domates salçası
 • 1 tatlı kaşığı biber salçası
 • 1 çay kaşığı tuz
 • 1 çay kaşığı karabiber
 • 1 çay kaşığı kırmızı pul biber
 • 1 çay bardağı su
 • Sıvı yağ
Beşamel Sos İçin,
 • 2,5 yemek kaşığı un
 • 2 su bardağı süt
 • 1 yemek kaşığı tereyağ
 • 1 çay kaşığı tuz
Üzeri İçin,
 • 1 su bardağı kaşar peyniri rendesi
Kabak GratenKabak Graten Yapılışı,

Kabak graten tarifi için öncelikli olarak iç harç hazırlanır. Bunun için tavuklar yıkanarak kuşbaşı şeklinde doğranır. Soğanların kabukları soyularak yemeklik şekilde doğranır. Küçük bir tencere içerisinde bir miktar su ile bezelyeler haşlanır. Bezelyeler haşlandıktan sonra  süzülerek bir kenara alınır. domateslerin kabukları soyulur ve küp şeklinde doğranır. Dereotu saplarından ayıklanarak ince ince kıyılır. Tüm malzemeler hazırlandıktan sonra geniş bir tavaya biraz sıvı yağ konulur. Öce tavuklar kavrulmaya başlanır. Tavuk eti kendi suyunu verip çekinceye dek pişirilmeye devam edilir. Tavuklar renk  değiştirince içerisine soğanlar ilave edilir. Soğanlar ile birlikte soğanlar bir süre kavrulduktan sonra içerisine domatesler ilave edilir. Domatesler yumuşayana dek ocak da pişirilmeye devam edilir. Domateslerden sonra salçalar ve baharatlar ilave edilir. Son olarak bezelyeler ilave edilir. Üzerine biraz su ilave edilerek iç harç kaynamaya bırakılır. Tüm malzemeler iyice piştikten sonra tencere ocaktan alınır. 

Diğer bir yandan kabaklar hazırlanır. Kabaklar uzunlamasına olacak şekilde ortadan ikiye kesilir. İç kısımları bir tatlı kaşığı ile boşaltılır. Daha sonra kabakların diriliğini kaybetmesi için tuzlu su ilavesi yapılmış bir tencerede biraz pişirilir. Pişmiş olan kabaklar bir fırın tepsisinin içerisine dizilir. Kabakların her birinin içine hazırlanan iç harçtan pay edilir. Tüm bu işlemlerden sonra beşamel sos hazırlığına geçilir. Küçük bir tencerede tereyağ ve un kavrulur. Unun kokusu çıkana kadar kavrulmaya devam edilir. Üzerine süt ve tuz ilave edilerek çırpıcı ile hızlı bir şekilde çırpılmaya başlanır. Beşamel sos muhallebi kıvamına gelene kadar kaynatılır ve daha sonra ocaktan alınır. Beşaml sos bir kaşık yardımıyla kabakların üzerine paylaştırılır. Hazırlanan kabak graten önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında 25-30 dakika kadar pişirilir. Yemeğin fırından çıkmasına yakın üzerine kaşar peyniri serpilerek tekrar fırına verilir. Kaşarların üzeri kızarana dek yaklaşık 7-8 dakika daha fırında pişirilir. Fırından çıkarılan kabak graten ılınması için oda sıcaklığında bekletilir. Servis tabağına alınarak sıcak olarak servis yapılır. 

Afiyet Olsun. 
]]>
Tatlı Kabak Böreği https://www.kabakyemegi.com/tatli-kabak-boregi.html Thu, 15 Nov 2018 13:48:02 +0000 Tatlı Kabak Böreği, adını duyduğunuzda aklınızın almadığı bir börek çeşididir. Hiç tatmamış biri için çok ilginç gelebilir. Bu börek Trakya Bölgesine has bir börek çeşididir. Ancak Ege Bölgesinde de sürekli yapılan Tatlı Kabak Böreği, adını duyduğunuzda aklınızın almadığı bir börek çeşididir. Hiç tatmamış biri için çok ilginç gelebilir. Bu börek Trakya Bölgesine has bir börek çeşididir. Ancak Ege Bölgesinde de sürekli yapılan bir börek türüdür. Bu böreği yiyen bir daha yemek isteyecektir. Herkesin yemesini tavsiye ederim. yapımı kolaydır ve evde kolayca yapabilirsiniz. 

Tatlı Kabak Böreği İçin Gerekli Malzemeler:
 • 750-800 gram bal kabağı
 • 2 su bardağı şeker
 • 6 adet taze yufka
 • Sıvı yağı
Tatlı Kabak BöreğiTatlı Kabak Böreği Yapılışı:

Bal kabağını alırken temizletmediyseniz ilk önce kabukları soyun içini temizleyin ve güzelce yıkayın. Bal kabağını yıkadıktan sonra rendenin küçük delikli kısmıyla rendeleyin. Eğer rendelemek de zorlanırsanız bal kabağını rondodan çekebilirsiniz. Taze yufkayı tezgaha açın ve sekiz eşit parçaya bölün. Her bir parçayı eşit olarak yağlayın. İç harcını azar azar her yufka için tek tek yapacağız. Çünkü şeker ve bal kabağı birleşince bal kabağı sulanır. Her yufka için bir su bardağı bal kabağı ile bir su bardağı şekeri karıştırın. Bu karışımı sekiz eşit yufkaya koyun ve rulo yapın daha sonrada gül şeklini verin. Bu işlemi kalan yufkalara da aynı şekilde uygulayın. Bu işlemler bittikten sonra fırın tepsisine isterseniz yağ sürün isterseniz yağlı kağıt koyun. Tepsiye gül şeklindeki börekleri yerleştirin. Üzerine sıvı yağ sürün. Önceden 200 derece ısıtılmış fırına tepsiyi sürün. Yaklaşık 40-45 dakikada pişmektedir. Piştikten sonra böreğin üzerini sofra bezi ile kapatın ve dinlendirin. 

Tatlı Kabak Böreği hazır. Afiyet olsun.
]]>
Tavuklu Kabak Yemeği https://www.kabakyemegi.com/tavuklu-kabak-yemegi.html Thu, 15 Nov 2018 16:12:06 +0000 Tavuklu Kabak Yemeği, sağlık için oldukça faydalı sebzelerden bir tanesi olan kabak istenilen şekillerde pişirilir. Yaz sebzesi olmasına rağmen kabağı artık her mevsim bulabilmek mümkündür. Tarifte kullanılan pirinç yerine t Tavuklu Kabak Yemeği, sağlık için oldukça faydalı sebzelerden bir tanesi olan kabak istenilen şekillerde pişirilir. Yaz sebzesi olmasına rağmen kabağı artık her mevsim bulabilmek mümkündür. Tarifte kullanılan pirinç yerine tercihe göre bulgur da tercih edilebilir. Yapımı oldukça kolaydır. Çok fazla el oyalamadan yaklaşık yarım saat içerisinde sofralara ulaşır. Genelde akşam yemeği olarak tercih edilir. Yanında yoğurt ile birlikte sunum yapılabilir. 

Tavuklu Kabak Yemeği İçin Gerekli Malzemeler,
 • 5 adet kabak
 • 250 gram tavuk eti
 • 2 adet domates
 • 2 adet kuru soğan
 • 1 adet havuç
 • 2 yemek kaşığı pirinç
 • Yarım demet dereotu
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • 1 tatlı kaşığı domates salçası
 • 1 tatlı kaşığı biber salçası
 • 1 çay kaşığı karabiber
 • 1 çay kaşığı kırmızı pul biber
 • Sıvı yağ
 • 1 su bardağı su
Tavuklu Kabak YemeğiTavuklu Kabak Yemeği Yapılışı,

Tavuklu kabak yemeği tarifi için öncelikli olarak tavuk etleri yıkanarak kuşbaşı şekilde doğranır. Soğanların kabukları soyulur ve yemeklik olarak doğranır. Kabakların baş kısımları kesilerek kabuklarına bir çatal yardımıyla çizgiler atılır. Ardından küp şeklinde doğranarak bir tabağın içerisine alınır. Domateslerin kabukları soyularak onlar da küp küp doğranır. Dereotu ayıklandıktan sonra yıkanarak ince ince kıyılır. Havuçlar da kabuğu soyulduktan sonra iri küp şeklinde doğranır. Geniş bir tencerenin içine biraz sıvı yağ konulur ve tavuk etleri kavrulmaya başlanır. Tavuk eti kendi suyunu verip çekinceye dek pişirilmeye devam edilir. Tavuklar renk değiştirince içerisine soğanlar ilave edilir. Soğanlar ile birlikte tavuklar bir süre kavrulduktan sonra içerisine havuçlar ilave edilir. Havuçlar diriliğini kaybedene kadar kavrulur. Havuçlardan sonra kabaklar ilave edilir. Tüm malzemeler iyice kavrulduktan sonra domatesler ilave edilir. Domatesler yumuşayana kadar kabak yemeği pişirilmeye devam edilir. Domateslerden sonra salçalar ve baharatlar ilave edilir. Yemeğin içerisine bir su bardağı su konularak kısık ateşte tencerenin kapağı şekilde pişirilir. Kabak sebzesi hemen pişme özelliğine sahip olduğu için arada yemeğin kontrol edilmesi gerekir. Kabaklar yumuşadıktan sonra yemeğin içerisine kıyılmış dereotu ilave edilir. Üzerine pirinçler serpilerek tencerenin kapağı kapatılarak yaklaşık 5 dakika daha pişirilir ve daha sonra ocaktan alınır. Pirinçlerde demlendikten sonra servis tabağına alınan tavuklu kabak yemeği sıcak olarak servis yapılır.

Afiyet Olsun.
]]>
Peynirli Kabak https://www.kabakyemegi.com/peynirli-kabak.html Fri, 16 Nov 2018 06:00:22 +0000 Peynirli Kabak, kabağın en lezzetli ve görünüm açısından en güzel olduğu bir tariftir. Kabak tadının peynir ile yok olduğu bir tariftir. Görünüş olarak harika bir görünüme sahip olduğundan tok olan insanı bile acıktırı Peynirli Kabak, kabağın en lezzetli ve görünüm açısından en güzel olduğu bir tariftir. Kabak tadının peynir ile yok olduğu bir tariftir. Görünüş olarak harika bir görünüme sahip olduğundan tok olan insanı bile acıktırır. Kabak sevmeyen çocukların kesinlikle severek yiyeceği bir yemektir. 

Peynirli Kabak İçin Gerekli Malzemeler:
 • 4 adet kabak
 • 150 gram beyaz peynir
 • 1 adet yumurta
 • 1 kahve fincanı rende kaşar peyniri
 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
 • Yarım demet dereotu
 • Kırmızı pul biber
 • Tuz
Peynirli KabakPeynirli Kabak Yapılışı:

Bu tarifte ilk önce kabakları tüm bir şekilde tuzlu suyun içinde diri kalacak şekilde haşlayın. Haşlanan kabakları daha sonra süzgeç ile süzün. Bir kabın içine beyaz peyniri ezin. Yarım demet dereotunu ince ince kıyın ve yumurtayı koyun ve bu üç malzemeyi güzelce karıştırın ve püre haline getirin. Haşladığınız kabakları uzunlamasına kesin ve fırın tepsisine yerleştirin. Kabakların orta kısımlarını kaşık yardımı ile boşaltın. Kabağın çukur olan kısımlarına hazırladığınız peynir harcını koyun. Peynirli harcın üzerini kırmızı pul biber ile süsleyin. Daha sonra üzerine azar azar zeytinyağı gezdirin. Önceden ısıtılmış fırında peynirler kızarıncaya kadar yaklaşık 10-15 dakika pişirin. Pişer pişmez yemenizi tavsiye ederim. Soğuduktan sonra peynirler donduğundan lezzeti ilk piştiği gibi olmayabilir. 

Peynirli Kabak hazır. Afiyet olsun.  
]]>
Diyet Kabak Yemeği https://www.kabakyemegi.com/diyet-kabak-yemegi.html Fri, 16 Nov 2018 06:22:59 +0000 Diyet kabak yemeği evde rahatlıkla hazırlayabileceğiniz yiyecekler arasında yer alıyor. Hızlı bir şekilde hazırlayabilecek olmanızın yanı sıra özellikle sofranızda enfes zeytinyağlılar olmasını istiyorsanız tercih edebile Diyet kabak yemeği evde rahatlıkla hazırlayabileceğiniz yiyecekler arasında yer alıyor. Hızlı bir şekilde hazırlayabilecek olmanızın yanı sıra özellikle sofranızda enfes zeytinyağlılar olmasını istiyorsanız tercih edebileceğiniz bir tarif olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle misafirleriniz geldiğinde sofraya daha fazla çeşit koyabilmek için bu tarifi mutlaka bir yerlere not etmelisiniz. Eğer diyetteyseniz ve lezzetli bir yemek yiyebilmeyi istiyorsanız bu tarifi mutlaka değerlendirmelisiniz. Bu sayede diyetinizi bozmadan leziz bir yemek yeme olanağına da sahip olabilirsiniz.

Diyet Kabak Yemeği Malzemeleri
 • 1 kilo kabak
 • 1 tatlı kaşığı salça
 • 1/2 kahve fincanı sıvı yağ
 • 2 adet orta boy domates
 • 2 adet soğan
 • 1 çorba kaşığı pirinç
 • 1/2 demet dereotu
 • 1 tane küp şeker
 • Tuz 
Diyet Kabak YemeğiDiyet Kabak Yemeği Hazırlanışı

İlk olarak kabakların kabuklarını kazıyarak temizliyoruz ve kuşbaşı şeklinde doğruyoruz. Daha sonra soğanları piyazlık olacak şekilde doğradıktan sonra sıvı yağ kullanarak kavuruyoruz. Diyet kabak yemeği için soğanları kavurduktan sonra küp küp doğradığımız domatesi de tenceremize alıyoruz. Daha sonra salçayı, tuzu ve şekeri de ekleyerek 5 dakika boyunca tencerede çeviriyoruz. Domates ve soğanları kavurduktan sonra temizleyip kuşbaşı şeklinde doğradığımız kabakları da ekleyerek karıştırıyoruz. Üzerine de pirinci yayıp kısık ateşte kavurmaya devam ediyoruz. Tenceremizde sadece yağı kalana kadar yemeğimizi pişiriyoruz ve soğuduktan sonra da servis tabağına alarak masamıza alıyoruz.

Afiyet Olsun...
]]>
Bebekler İçin Kabak Yemeği https://www.kabakyemegi.com/bebekler-icin-kabak-yemegi.html Fri, 16 Nov 2018 22:36:41 +0000 Bebekler İçin Kabak Yemeği, hem besleyici hem de bebeğin gelişimi ve damağının sebze lezzetini tanıması ve büyüdüğünde sebze yemeklerini yemesi açısından faydalı ve lezzetli bir yemektir. Bebeğin kaç aylık olduğuna bağl Bebekler İçin Kabak Yemeği, hem besleyici hem de bebeğin gelişimi ve damağının sebze lezzetini tanıması ve büyüdüğünde sebze yemeklerini yemesi açısından faydalı ve lezzetli bir yemektir. Bebeğin kaç aylık olduğuna bağlı olarak içine katılan besinler değişse de altı yedi aydan büyük bebeklere kabak yemeği yapılabilir. Özellikle biraz sulu tutulması ve mikser ile püre haline getirilmesi bir yaşından küçük bebeklerin yemesini ve hazmını kolaylaştırır. Bir yaşından büyük bebekler için püre yapmaya gerek yoktur, taneli olması yeni dişlerin kullanımını ve kaşınan diş etinin yatışmasını sağlayacaktır.

Bebekler İçin Kabak Yemeği Malzemeleri
 • 2 adet kabak
 • 1 adet havuç
 • 1 adet kereviz
 • 1 adet orta boy patates
 • 1 adet küçük kuru soğan ya da yarım soğan
 • 1 diş sarımsak
 • 1 avuç bulgur ya da pirinç
 • 1 adet domates
Bebekler İçin Kabak YemeğiYapılışı:

Öncelikle bebekler için kabak yemeği ya da başka sebze yemekleri yapmadan mutlaka sebzeler çok iyi yıkanmalı ve kabukları soyulmalıdır. İyice yıkanan ve kabukları soyulan sebzeler orta boy bir tencereye alınır. Bebek iki yaşından küçük ise tuz eklenmez bebek iki yaşından büyük ise bir çay kaşığı tuz eklenebilir hatta bir kaç parça kuşbaşı et içine atılabilir. Bütün sebzeler eğer bebek için yemek püre yapılacak ise iri iri yoksa küçük küçük doğranır ve tencereye yarım litre içme suyu koyularak kaynamaya bırakılır. Yemek ısındıkça üzerinde biriken köpükleri bir süzgeç yardımıyla toplanır. Kaynamaya başladıktan sonra pirinç ya da tercihe göre bulgur tencereye eklenir ve yaklaşık yarım saat daha pişirilir. Bebek bir yaşından küçük ise yemek mikser ile püre haline getirilebilir ve içine ekmek içi doğranarak tam bir öğün olarak tüketilebilir. Bebek bir yaşından büyük ise yemeğin püre yapılmasına gerek yoktur yanında bir kase taze ev yoğurdu ile çok besleyici bir öğün olacaktır.

Afiyet Olsun.
]]>
Zeytinyağlı Kabak https://www.kabakyemegi.com/zeytinyagli-kabak.html Sat, 17 Nov 2018 22:35:50 +0000 Zeytinyağlı kabak: yaz aylarında annelerimizin sıkça yaptığı bir yemek çeşididir.Zeytinyağlı kabak hafif bir yemektir vücuda ağırlık vermez sağlık için çok yararlı bir yemek çeşididir. Zeytinyağlı kabak hem lezzetli he Zeytinyağlı kabak: yaz aylarında annelerimizin sıkça yaptığı bir yemek çeşididir.Zeytinyağlı kabak hafif bir yemektir vücuda ağırlık vermez sağlık için çok yararlı bir yemek çeşididir. Zeytinyağlı kabak hem lezzetli hemde organiktir, besin değerleri oldukça yüksektir kabak içeriğinde bulundurduğu potasyum, fosfor, kalsiyum, magnezyum, sodyum ve demir sayesinde vücuda sağlık verir. Ayrıca içeriğindeki demir sayesinde kişide bulunan kan eksikliği tedavisine fayda sağlamaktadır. Genellikle sebze seven insanlar tarafından tercih edilmektedir. Sağlıklı yaşama önem veren insanlar için ideal bir lezzettir. Zeytinyağlı kabak birçok yemeğin yanında da servis yapılmaktadır. Yapılışı pratik ve çok kolaydır. Zaman almaz ve yorucu değildir. Özellikle günlük öğünlerde daha çok karşımıza çıkmaktadır. Kabak sebzesinin Türk mutfağında önemli bir yere sahiptir. Çeşitli baharatlarla farklı tatlar kazandırılabilen zeytinyağlı kabak yemeğini tüm bayanlara tavsiye ederiz.

Zeytinyağlı kabak için gerekli olan malzemeler:
 • 6 tane kabak
 • 2 tane orta boy domates
 • 1 tatlı kaşığı salça
 • 1 tane orta boy kuru soğan
 • 1 tutam pul biber
 • 1 tutam tuz
 • 1 küp şeker
 • Yarım demet maydanoz
 • Yarım bardak zeytinyağı
Zeytinyağlı KabakZeytinyağlı kabak yapılışı:

Öncelikle kabaklar iyice yıkanır ve alacalı bir şekilde soyulur. Sonrasında 1 kab içerisine küp şeklinde doğranır. Sonra domateslerin kabuğu soyulur ve ayrı bir kap içerisine rendelenir. Soğanlar soyularak ince ince doğranır ve bir tencere içerisinde zeytinyağı ile kavrulur. Soğanlar pembeleşinceye kadar kısık ateşte karıştırarak pişirin. Soğanlar üzerine önce domates salçası sonra ise rendelenmiş domatesler ilave edilir ve 5 dakika kadar daha pişirilir. Soğan ve domates rendesi pişerken içerisine küp şeklinde doğranmış kabaklar ilave edilir. Tuz, şeker ve pul biber eklenerek kabağın kapağı kapatılır. Tencerenin ağzı kapalı bir şekilde pişen kabak kendiliğinden sulanacaktır. Ocak kısık ateşte olmalı. Kabaklar kavruldukları sırada yumuşayıp yumuşamadığını kontrol edin. Kabaklar yumuşamamışsa yarım bardak su ilave edip pişirmeye devam edebilirsiniz. Kabak pişince içerisine maydanozu ince ince doğrayın. Maydanozları pişen kabağın içerisine doğrayınca 5 dakika kadar maydanozların ölmesini için bekleyin. 5 dakika pişince zeytinyağlı kabağın kapağını kapatın. Sonrasında ocağın ateşini kapatın zeytinyağlı kabak servise hazırdır. Afiyet olsun.
]]>